Soyu Tükenmiş Avustralya Dev Hayvanları

Şu anda Avustralya olarak bilinen yerde, iki milyon yıl önce görkemli hayvanlar yaşıyordu. Günümüzde soyu tükenmiş dev hayvanlar hakkında bilgi edinmek için yazımızı okuyun.
Soyu Tükenmiş Avustralya Dev Hayvanları
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

1969 yılında meraklı, fanatik bir fosil arayıcısı olan Rod Wells, güney Avustralya’daki Victoria Mağarasında araştırmalar yapmaya başladı. O, mağaranın bu kadar derinliklerinde dünyanın en büyük hayvanlarından birinin fosilinin bulunacağını asla hayal etmiyordu. Soyu tükenmiş Avustralya dev hayvanları hangileriydi, siz de tanıyın.

Bu yazıda Buzul Çağında yaşamış en ilgi çekici Avustralya dev hayvanları hakkında bilgiler bulacaksınız.

Avustralya dev hayvanları: Diprotodon

Bu yazının başındaki fotoğrafta görülen diprotodon, şimdiye kadar tanıklık ettiğimiz yeryüzünde yaşamış en büyük keseli hayvandır. Yaklaşık bir gergedan büyüklüğünde olan otçul bir hayvandı.

Bu hayvanın daha büyük cinsleri üç metre yüksekliğinde ve yaklaşık üç ton ağırlığındaydı. Onun günümüzde yaşayan en yakın akrabaları şu hayvanlardır: koala ve vombat.

Bilim insanlarına göre 1.6 milyon yıl önce bu hayvanlar Avustralya adasında yaşamışlardır. Sürüler halinde, ormanlık ve otlak alanlarda, daima göllerin ve nehirlerin yakınlarında yaşadıkları bilinmektedir. Buralarda ağaç yapraklarıyla, otlarla ve bazı çalılarla beslenmişlerdir.

Ancak, cüsselerinin büyüklüğü ve çeviklik yoksunlukları onların aleyhlerine olmuştur. Bu durum onların başka Avustralya dev hayvanları için, özellikle de keseli aslanlar için kolay yem olmalarına sebep olmuştur.

Keseli aslan, doğuştan avcı

Bu acımasız yırtıcı hayvanın ağırlığı 100 ile 160 kg arasında ve büyüklüğü de bir leopar kadardı. Şüphesiz bu da onu bölgenin en büyük etobur hayvanlarından biri yapıyordu.

Avustralya dev hayvanları

Keseli aslan (Thylacoleo carnifex) kendisinden çok daha büyük hayvanlara sinsice sokulup, onları avlayabiliyordu. Onun keskin pençeleri kurbanını yakalayıp, kavramasını sağlıyordu.

Avustralya dev hayvanları içindeki bu hayvanla ilgili ilginç bir gerçek de; keseli aslanın atalarının otçul olmasıdır. Bu yüzden dişleri bu amaca uygun olarak tasarlanmıştır. Bunun için keseli aslan, köpek dişlerinin yokluğundan doğan sorununu keskin ön dişlerini kullanarak çözmüştür.

Buna ek olarak, keseli aslanın küçük azı dişleri bıçak gibi gelişmiştir. Bunlar, çenelerinin ısırma gücü ile birlikte yıkıcı bir etkiye sahipti. Örneğin, araştırmacılar keseli aslanın sahip olduğu bütün bu korkunç araçlarla avını sadece birkaç dakika içinde öldürdüğüne inanmaktadırlar.

Procoptodon, dev kanguru

Bir başka etkileyici dev hayvanlardan biri de kısa yüzlü dev kangurudur. Bu dev kangurular (Procoptodon goliah) günümüzde yaşayan kangurulara oldukça benzerdir. Ancak, dev kangurunun yüzü daha yassıydı ve gözleri de öne doğru çıkıktı.

dev hayvanlar

İki metreden uzun boyları ve 230 kilograma yaklaşan ağırlıklarıyla bu keseli hayvanlar, ağaçların yapraklarına erişebiliyor ve onları yiyebiliyordu. Kolları uzundu ve en yüksek ağaç dallarına kadar ulaşabilen uzun parmak şeklinde pençeleri vardı.

Günümüz kanguruları ile çok benzer olmalarına rağmen, bu hayvanların zıplayarak hareket etmediklerine dair bilimsel kanıtlar bulunmaktadır. Anatomileri yürüyen iki ayaklı hayvanlar gibidir. Tıpkı insanlar gibi.

Onlar dev hayvanlar grubunun en son üyelerinden biridir ve 50,000 yıl önce soyları tükenmiştir.

Niçin soyları tükendi?

Avustralya dev hayvanlarına ne olduğu hala günümüzde gizemini koruyor. Birçok çalışma iklim değişikliği yüzünden onların yok olduğuna işaret ediyor.

Tim Flannery gibi araştırmacılar, Avustralya kıtasına 50,000 yıl önce insanların gelmesinin buna neden olduğunu düşünmektedirler. Avlanma ve ormanları tahrip etme onların yok olmalarında etkili olmuştur. Yine de bu teori tartışmalıdır.

Bu yok oluşa ne sebep olursa olsun, bu muhteşem hayvanlar milyonlarca yıl önce yaşamışlardır. Neyse ki modern paleontoloji ve araştırmalar, bu yaratıkların unutulmasını engellemektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Miller, G. H., Magee, J. W., Johnson, B. J., Fogel, M. L., Spooner, N. A., McCulloch, M. T., & Ayliffe, L. K. (1999). Pleistocene extinction of Genyornis newtoni: human impact on Australian megafauna. Science283(5399), 205-208.
  • Roberts, R. G., Flannery, T. F., Ayliffe, L. K., Yoshida, H., Olley, J. M., Prideaux, G. J., … & Smith, B. L. (2001). New ages for the last Australian megafauna: continent-wide extinction about 46,000 years ago. Science292(5523), 1888-1892.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.