Dünyanın En Büyük 5 Kuşu

İşte dünyanın en büyük 5 kuşunu seçtik. Onlara hayran kalacaksınız!
Dünyanın En Büyük 5 Kuşu
Georgelin Espinoza Medina

Yazan ve doğrulayan Biyolog Georgelin Espinoza Medina.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kuşlar, havaya hakim olan tek canlı oldukları için en çarpıcı hayvanlardan bazılarıdır. Toplamda 10.000’den fazla tür var. Renkleri, şarkıları, görünümleri, davranışları ve hatta boyutlarındaki bol çeşitlilikle hepsi kendi içlerinde etkileyicidir. Boyutları ile ilgili olarak, nefesimizi kesen gerçekten heybetli, görkemli kuşlar var. Dünyanın en büyük kuşlarının hangileri olduğunu biliyor musunuz?

En büyük kuşların yalnızca etkileyici uzunlukları değil, aynı zamanda şaşırtıcı vücut kütlesi ve kanat açıklıkları da vardır. Onları tanımak ve dünyanın en büyük kuşlarının hangileri olduğunu keşfetmek istiyorsanız doğru yere geldiniz, çünkü bu yazıda da size ilk 5’i getireceğiz. Onları kaçırmayın!

Dünyanın en büyük kuşları hangileridir?

Dünyanın en büyük kuşları sadece havaya değil, aynı zamanda karaya da hükmediyor. Bazıları uçamaz bile ama çok hızlı koşabilirler.

1. Devekuşu ( Struthio camelus ): Dünyanın en büyük kuşu

Bir devekuşu.

Devekuşu Afrika kıtasından geliyor ve şaşırtıcı derecede büyük. Aslında, boyut ve kütle bakımından en büyüğüdür. Yüksekliği 3 metreye (yaklaşık 10 fit) kadar çıkabilir ve yaklaşık 180 kilogram (400 pound) ağırlığındadır. Ancak kanatları çok küçük olduğu için uçamaz. Ancak koşarken kendini itmek ve dengelemek için güçlü bacaklarıyla birlikte bunları kullanır.

Bu kuş Struthionidae ailesine aittir. Sadece boyutu ve ağırlığıyla değil, aynı zamanda saatte 60 ila 70 kilometreye (saatte 40 ila 45 mil arasında) ulaşabildiği için çok hızlı olmasıyla da öne çıkıyor. Buna ek olarak, yumurtaları muazzamdır, yaklaşık 25 santimetre (10 inç) ölçülerinde ve 2 kilograma (4,4 pound) kadar ağırlığa sahiptir.

2. Emu ( Dromaius novaehollandiae )

Dünyanın en büyük ikinci kuşu olan emu, koşan başka bir büyük kuştur. Dromaiidae ailesinin bir parçasıdır ve Avustralya’nın bir sakinidir. Vücut kütlesi 30 ila 40 kilogram (66 ila 88 pound) arasında, yüksekliği yaklaşık 1,9 metre (6,2 fit) olabilir. Siyah gagası, uzun boynu ve uzun mesafeler kat etmesini sağlayan güçlü bacakları vardır.

3. Rhea

dünyanın en büyük kuşları, Rhea

Rhea, dünyanın en büyük kuşlarından bir diğeridir. Devekuşu ve emu gibi, uzun mesafeleri şaşırtıcı hızlarda kat etmesine izin veren güçlü, kaslı bacaklarıyla koşan bir kuştur. Uçamaması, küçük kanatları ve ağırlığından (25 ila 35 kilogram, 55 ila 77 pound) kaynaklanmaktadır.

Bu görkemli hayvan, dişiler daha kısa olma eğiliminde olsa da, 1,50 ila 1,70 metre (5 ila 5,6 fit) arasında olabilir. Güney Amerika’ya özgüdür. Her ikisi de Rheidae familyasına dahil olan Rhea americana ve Rhea pennata olmak üzere iki türü vardır.

Bu büyük kuşların anatomisi, kanatları gerekli kaslardan yoksun olduğu için uçmak için tasarlanmamıştır. Ayrıca oldukça ağırdırlar ve bu da havada kalmalarını zorlaştırır. Bu nedenle onlara hız ve dayanıklılık kazandıran güçlü bacaklara sahiptirler.

4. Gezici albatros ( Diomedea exulans)

21 albatros türü ( Diomedeidae familyası) vardır, ancak dünyanın en büyüğü gezgin albatrostur. En büyük kanat açıklığına sahip kuş olarak bu listeden çıkaramadık. Gagası tek başına 20 santimetreye (8 inç), gövdesi yaklaşık 1,1 metre (3,6 fit), boyu 1,4  metre (4,6 fit) ve kanattan kanada kadar 3,5 metreye (11,5 fit) kadar ulaşır.

Tüyleri beyazdan kahverengiye, kocaman siyah kanatlara veya siyah ve beyazın bir kombinasyonuna sahip, bu da onu oldukça güzel kılıyor. Büyüklüğüne rağmen tehlikede. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından “savunmasız” olarak sınıflandırılmıştır. Ana tehdit, balık ağlarına kurban gittiği için insanları içerir.

5. Toy Kuşu (Otis tarda)

And kondoru (Vultur gryphus ) gibi kanat açıklığı 3,3 metre (10,8 fit) ve yaklaşık 1,3 metre (4,3 fit) yüksekliğe sahip kuşlar olmalarına rağmen, Kaliforniya akbabası (Gymnogyps californianus ) 1,4 metre (4,6 fit) veya kanattan kanada 1,5 metre (1,9 fit) ve 2,9 metre (9,5 fit) ile marabu (Leptostilos ) bu listede olmayı hak ediyor.

Bu etkileyici kuş yaklaşık 1,1 metre (3,6 fit) ölçer ve kanat açıklığı 2,7 metre (8,8 fit) civarındadır. Bununla birlikte, 21 kilograma (46 pound) kadar olan kütlesiyle dikkat çekiyor. Onu en ağır uçan kuş yapan bir figür.

Büyük toy kuşları cinsel olarak dimorfiktir, bu nedenle erkekler ve dişiler boyut olarak farklıdır. Erkek bireyler en büyük boyutlara ve vücut kütlelerine ulaşanlardır. Ayrıca bu kuşlar, yüksek hızlara ulaşmalarına yardımcı olan güçlü bacakları olduğu için çok iyi koşabilirler.

İşte dünyanın en büyük 5 kuşu. Gördüğünüz gibi, uzunluk, ağırlık, kanat açıklığı veya en ağır uçan kuşlar için rekorlara sahip olanları seçtik. Ancak bu makale, bu gezegendeki inanılmaz kuşların bolluğunun hakkını veremez. Bize doğanın harikalarını gösteren, büyüklükleri ve görünümleri ne olursa olsun tüm canlılara bakmamız gerektiğini hatırlatan türlerdir. İlginizi çekebilir ...

Egzotik Kuşlar İçin İdeal Ortamı Yaratmak
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Egzotik Kuşlar İçin İdeal Ortamı Yaratmak

Bu yazımızda, barınma ve beslenmeden iyi hijyene kadar egzotik kuşlar için ideal ortamı nasıl yaratacağınızı anlatacağız.
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.