Dünyadaki En Hızlı 10 Hayvan

24 Temmuz 2021
Bu ilginç makalede dünyanın en hızlı on hayvanını keşfedin. Bu harika hayvanlar hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin!

Pek çok insan Usain Bolt’un yeteneklerine sahip değildir. Bununla birlikte, karada, suda veya havada çok yüksek hızlarda seyahat edebilen başka varlıklar da vardır. Aşağıdaki yazıda size dünyadaki en hızlı 10 hayvan hakkında bilgiler vereceğiz. Onları bir yarışta asla yenemeyeceksin!

Dünyadaki en hızlı 10 hayvan hangileridir?

Bu hayvanlar çeviklikleri ve el becerileri sayesinde kısa sürede uzun mesafeler kat edebilirler. Bunlar gezegendeki en hızlı hayvanlar:

yaprağın üzerinde duran böcek
Kaynak: Richard Bartz

1. Bayağı Doğan (Peregrine falcon)

Etkileyici bir şekilde bulutların arasından uçar. Bu görkemli kuş, saatte yaklaşık 100km ortalama hızda uçar. Bununla birlikte, dağlarda bir av gördüğünde (fare gibi), saatte 350kmden daha az olmayan bir hızla seyahat edebilir. Bu şahin bir Formula 1 arabasından daha hızlı uçabilir!

2. Çita

Dünyanın en hızlı hayvanları listesindeki ikinci hayvan, saatte 120km hıza ulaşabilir. Bu güzel benekli kedi, var olan en hızlı kara avcısıdır. Orta Doğu’da ve Afrika savanlarında yaşar. Ayrıca, genellikle sessizce avını takip eder.

3. Yelken Balığı

Şimdi yelken balıklarını bulabileceğiniz okyanuslara dönüyoruz. Bu ilginç balık, çita ile aynı hızda yüzer (saatte yaklaşık 110 km). Uzun gagası ve “yelken” olarak bilinen sırt yüzgeci olduğu için oldukça karakteristik bir gövdeye sahiptir. Bu balıkla ilgili bir başka ilginç gerçek de, avını şaşırtmak için renk değiştirebilmesidir.

4. Kaplan böceği

Bu var olan en hızlı böcektir. Şaşırtıcı olan çünkü küçük ama tehlikeli bir avcı (dolayısıyla adı “kaplan” ) olmasıdır. Çok hızlı hareket ettiğinden, odaklanmak için ara sıra durması gerekir. Saniyede 2.5m yol alabilir.

5. Kısa yüzgeçli mako köpekbalığı (Shortfin mako shark)

Bu devasa balık avlanırken saatte 120km hızla yüzüyor. İnsanlar genellikle ona “mako köpekbalığı” derler. Yiyecek almak için balıkçı teknelerine atlamaktan çekinmediği için insanlar için çok tehlikelidir.

6. Menekşe (Violetear)

Bu renkli küçük kuş çok küçük olmasına rağmen aynı zamanda çok hızlıdır. Öyle ki, hızlı uçtuğundan kanatları pek görülmez. Bu 10 cmlik küçük kuş, saatte yaklaşık 100km hızla uçabilir. Bu hayvanla ilgili bir başka ilginç gerçek de, geriye doğru uçabilen, havada aynı pozisyonda süzülebilen veya aşağı uçabilen (ama şahin gibi aşağı süzülemeyen) tek tür olmasıdır.

menekşe kuşu

7. Kılıç Balığı

Bu muhteşem balık 33 cmye kadar ölçülebilir ve 500kg ağırlığa kadar çıkabilir. Uzatılmış gagasıyla (dolayısıyla “kılıç” adı) dikkat çekicidir ve avının peşinden giderken saatte 100km hızla yüzebildiğinden, en hızlı on hayvandan oluşan bu grubun bir parçasıdır. Ayrıca sudan sorunsuz bir şekilde çıkmasını sağlayan sırt yüzgeci vardır.

8. Sibirya kaplanı

Kedigillerin var olan en güzel hayvanlardan bazıları olduğunu kimse inkar edemez. Hem de en hızlısı! Bu durumda, güzel Sibirya kaplanı saatte 90km hıza ulaşabilir. Bu rekor oldukça şaşırtıcı, çünkü batmanın daha kolay olduğu karda da bu hıza ulaşabilir. Buna karşılık, bu kaplan türlerinin en büyüğüdür ve benzersiz bir çizgili kürkü vardır.

9. Devekuşu

En büyük kuşlardan biri aynı zamanda en hızlılardan biridir (tam olarak üçüncüsü). Uçamamasına ve sadece iki ayağı üzerinde yürümesine rağmen, uzun boyunlu bu tüylü hayvan saatte 70 km hızla koşabilir ve 150 kilo ağırlığa sahip olabilir. 1 aylık devekuşu saatte 55 km hıza ulaşabilir. Her yaşta yorulmadan ve durmadan uzun mesafelerde hızlarını koruyabilirler.

10. Yusufçuk

Dünyanın en hızlı 10 hayvanı sıralamasında yer alan bu son hayvan, kanatlı, yarı şeffaf bir böcektir. Ortalama 24 km olmasına rağmen (bu büyüklükteki bir hayvan için oldukça hızlıdır) saatte 100 kmye kadar uçabilir. Bu hayvan sadece birkaç hafta yaşar. Belki de bu yüzden her yere gitmek için acele ediyor!

Fotoğrafların kaynağı: Guillermo Fdez ve Richard Bartz.