Tavuğunuzun Yumurta Kalitesini Artırın

Tavuğunuzun Yumurta Kalitesini Artırın
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yumurtanın kaliteli olması üreticinin geliri ve tüketicinin sağlığı için çok önemlidir. Bunun yanı sıra, yumurta tavuğunun da çok iyi bir şekilde beslendiğini gösterir. Peki yumurta kalitesi neye göre belirlenir? Öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.

Yumurta Kalitesi: Yumurta Tavuklarını Beslemek İçin İpuçları

Bir yumurtanın kalitesini yumurtanın sarısını, beyazını ve kabuğunu gözlemleyerek analiz edebilirsiniz.

gezen tavuk yumurtası

Yumurta Sarısının Kalitesi

Bir yumurtanın sarısının kalitesi, kıvam, renk ve yapısı ile ortaya çıkar. Yumurta sarısının rengi, ayva sarısı (soluk sarı) renginden doygun turuncu rengi arasında çeşitli tonlarda değişkenlik gösterir. Sarının tonu yumurtanın sahibi olan kuşların beslenme biçimini oluşturan yağ pigmentlerinin özümsenmesine bağlı olarak değişir.

Birçok yumurta üreticisi, tüketicinin tercih ettiği rengi elde etmek için sentetik maddeler ya da özel yiyecekler kullanır. Her ne kadar bu her kültürde farklılık gösterse de, genellikle insanların çoğu yumurta sarısının renginin daha koyu olmasını “özgür gezen” tavuk yumurtaları ile ilişkilendirir.

Sentetik karışım ise genellikle farklı oranlarda zeaksantin, lütein ve kapsantinden (paprika ekstraktı) oluşur. Bu takviye maddeler, tavuğun beslenme düzenine mısır ya da yonca eklenerek tamamlanabilir.

Yumurta sarısının kıvamı temel olarak yumurta zarının geçirgenliğine bağlıdır.  Bir tavuğun beslenme düzeni normalde yumurta zarının geçirgenliğini etkilemez. Bunun yerine, yumurta akının geçirgenliğini belirleyen asıl faktörler şunlardır: Saklama koşulları, yumurta tavuklarının yaşı ve kuluçka döneminden tüketime kadar geçen süre.

Yumurta Sarısında Bulunan Noktalar

Yumurta sarısı yapısının en önemli yönlerinden biri, küçük kan pıhtılarının varlığıdır. Bu kan lekeleri yumurtlama döneminde oluşur ve yumurtanın sarısının yüzeyinde ortaya çıkar. Oksitlendiği zaman kahverengimsi ya da beyaz bir görünüme sahip olurlar.

Bu olaya genetik faktörler, hayvanın yaşı ve tavuğun yetiştirilme sırasındaki stres sebep olur. Günümüzde ise, insanlar ticari gıdalardaki zehirli maddelerin bu lekeleri daha yaygın hale getirdiğine inanmaktadır.

Yumurta Akının Kalitesi

Yumurta akınının kalitesi esas olarak yumurtanın kıvamı ile belirlenir. Bu konudaki en önemli faktörler yumurtanın taze olması ve yumurta tavuğunun yaşıdır. Artı olarak yüksek kalite hazır yemler de önemli bir rol oynar. Bu yemler uygun miktarda olmalıdır ve protein kaynakları içermelidir.

Et ya da fasülye unu, güzel bir yumurta akı kıvamını destekleyen protein kaynaklarındandır. Bununla birlikte, kolza (kanola olarak da bilinir) ve ayçiçeği ununun yumurta akının kıvamı üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.  Bunlara ek olarak, lizin gibi bazı özel amino asitlerin de yumurta akının kıvamını iyileştirmekte etkili olduğu bilinmektedir.

Ancak aşırı derecede magnezyum ve diğer metallerin tavuğun beslenme düzenine dahil edilmesi yumurtanın kalitesini düşürebilir. Aynı şey, kontrollü dozlarda askorbik asit ( C vitamini olarak da bilinir) ile etkisini yok edebileceğiniz vanadyum kirlenmesi için de geçerlidir.

Yumurta Kabuğunun Kalitesi

Yumurtanın kabuğundan bahsedecek olursak, tavuğun beslenme düzeni, yumurtanın kabuğunun kalınlığını belirleyen tek etkendir. Yumurta kabuğunun neredeyse yüzde 95’i kalsiyum karbonattan oluşmuştur.  Her ne kadar yumurta kabuğundaki bu kalsiyum karbonat miktarının çoğu hayvanın kemiklerinden gelmiş olsa da, tavuğun beslenme düzenine bu maddeden daha fazla miktarlarda ekleme yapabilirsiniz.

Bu sebeple tavuğun yemine ekstra bir miktar kalsiyum eklemesi yapabilirsiniz. Bunu yaparken hayvanın kemik sağlığını da geliştirmek için kalsiyumu organik olmayan fosfor ile birlikte kullanmanız gerekir. Bunun yanı sıra, bir yumurta tavuğunun beslenme düzeninin D3 vitamini içermesi gerektiğini de unutmayın. Bu vitamin, kemik kireçlenmesi için ve kabuğun kalınlığını geliştirmek için vazgeçilmezdir.

çiftlik yumurtası

Yumurta Kalitesi: İdare, Bakım ve Önleyici Tedaviler

Her şeyden önce, önleyici tedavilerin hayvanın sağlığını korumanıza ve üretkenliğini artırmanıza yardımcı olduğunu unutmamanız gerekir. Bu nedenle tavukların yumurtadan kesilme, bulaşıcı bronşit ve Newcastle hastalığından ( yalancı veba hastalığı) korumak için düzenli olarak aşılamanız gerekmektedir.

Hayvanların idaresi söz konusu olduğunda ise, tavukları yetiştirdiğiniz süre boyunca hayvanların stres seviyesini en aza indirgediğinizden emin olmanız gerekir. Bu sebeple, hayvanların yaşam alanlardaki aydınlatmalarda ani değişikliklerden ve bulunduğu ortamda aşırı nüfus artışından kaçınmanız şarttır. Aynı zamanda, yumurtaları düzenli bir zaman çizelgesi çerçevesinde ve uygun zamanlarda toplamanızda fayda vardır. 

 Yumurta kalitesi, tüketicinin sağlığı üzerindeki etkilerine göre de belirlenmektedir. İnsanlar besin değeri yüksek yumurtalar tercih etmektedir. Bu yüksek besin değeri ise yumurtanın içerdiği  Omega 3, vitaminler ve folik asite göre belirlenmektedir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.