Amerikan Cüce Yalı Çapkını

Amerikan cüce yalıçapkını, yalıçapkınının minyatür versiyonudur ve her ikisi de renkli ve göz alıcı tüylere sahiptir. Bu kuş, Amerika kıtasının çoğunda görülmektedir.
Amerikan Cüce Yalı Çapkını

Son Güncelleme: 17 Ekim, 2019

Amerikan cüce yalıçapkını, yalıçapkınının minyatür versiyonudur. Birçok özelliği paylaşıyorlar, ancak asıl fark boyutlarında yatmaktadır.

Amerikan cüce yalıçapkını fiziksel özellikleri

Amerikan cüce yalıçapkını Cerylidae familyasına ait oldukça renkli bir kuştur ve bilimsel adı Chloroceryle aenea‘dır. Başı ve kanatları zeytin yeşili, vücudu ve boynu ise parlak sarı hatta neredeyse turuncudur, karnında beyaz bir nokta vardır.

Küçük boyutuna rağmen, kuş, avını yakalamayı kolaylaştıran oldukça uzun bir gagaya sahiptir. Bu minik kuş 12 cm’den biraz daha uzundur ve 28 gramdan daha ağırdır.

Bu türün dişileri ile erkekler arasında pek fazla fark yoktur. Göze çarpan tek şey, dişinin göğsündeki dar yeşil banttır. Gençler yetişkinlere çok benzerler ve sadece tüylerinin boyutuna ve matlığına göre açıkça ayırt edilirler.

amerikan cüce yalıçapkını

Amerikan cüce yalıçapkını’nın dağılımı ve yaşam alanı

Esas olarak Amerika kıtasındaki tropik ormanlarda yaşar. Yani, Meksika’nın güneyinden Brezilya’nın merkezine, Güney Amerika’da Ekvator’a ve And Dağları’nın kuzeyine kadar uzanır. Karayipler takımadalarında Trinidad ve Tobago civarlarında da görülebilirler.

Genel yaşam alanları, yakındaki su kaynakları ile yoğun ormanları ve mangrovları içerir. Kuş o kadar küçüktür ki, yaşam alanlarının yoğun bitki örtüsü arasında onları kaybetmek kolaydır, bu yüzden bir cüce yalıçapkınını tespit etmek zordur. Ek olarak, genellikle alçakta uçarlar ve dallarda veya yerde gizlenirler.

Davranışı

Bu kuş genellikle her bir çiftleşme döngüsü boyunca üç veya bazen dört beyaz yumurta bırakır. Yuvaları, besin kaynaklarına olabildiğince yakın olmak için nehirlerin kıyılarına inşa edilen yaklaşık 40 cm uzunluğunda tünellerdir. Bazı durumlarda, yuvalarını inşa etmek için termit tümseklerinden de yararlanırlar.

Şakımaları genellikle kısa ve sessiz notaların bir birleşimi olmasına rağmen hızlı ve yüksek notalar da şakıyabilirler.

Amerikan cüce yalıçapkını, nehirlerin kıyısında avlanırlar ve hamamböceği, alabalık, sucul böcekler ve larvalar gibi böcekler ve balıklarla beslenir. Avlarını yakalamak için dallarında sabırla beklerler. Bir av bulur bulmaz, aramak için hızla suya girerler, ancak 25 cm’den daha derinlere dalmazlar.

Küçük boyutlarına rağmen, bu kuşlar oldukça bölgecidir. Mecbur kalırlarsa, bölgelerini tutkulu bir biçimde savunurlar. Dahası, ana besin kaynaklarının olduğu en yakın nehirlerdeki belirli bölgelerin kontrolünü ele geçirirler.

Bunun nedeni, vücut ağırlığının en az %60’ının üzerinde olması gereken sürekli bir gıda tüketiminde bulunmak zorunda olmalarıdır. Bu nedenle, diğer cüce yalıçapkınlarıyla sıklıkla kavga ederler.

Ufak boyutundan dolayı cüce yalıçapkını geniş çeşitlilikte bir avcı sayısına sahiptir. En yaygın olanları şahinler ve yılanlardır. Genel olarak, bir tehdit tespit ettiğinde, bu kuş türleri, diğerleri gibi, bir avcıyı yanlış yönlendirmek için dengesiz bir şekilde hareket eder. Ayrıca tehdit sona erene kadar birkaç uyarı sesi çıkarırlar.

İklim değişikliği bu kuşu olumsuz yönde etkiliyor, çünkü sıcaklıktaki değişimlere, özellikle de düşük hava sıcaklıklarına karşı oldukça duyarlılar. Başka bir deyişle, aşırı iklimler bu türün popülasyonlarını kademeli olarak azaltmıştır.

Ancak, cüce yalıçapkını, Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) ‘ye göre risk altında değildir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • BirdLife International (2010). “Chloroceryle aenea”. Lista Roja de especies amenazadas de la UICN.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.