Hayvanları Kurtarmak için Hayatlarını Riske Atan Güney Amerikalılar

Hayvanları Kurtarmak için Hayatlarını Riske Atan Güney Amerikalılar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 18 Mayıs, 2023

Güney Amerika’da birçok eyaleti vuran sel felaketinin ardından burada yaşayan insanlar eşyaları kurtarmanın yanı sıra hayvanları kurtarmak için kurtarma ekiplerine yardım etti.

Hayvan barınağı tehlikede

Bu sel felaketinin ardından, Denham Springs Hayvan Barınağı’nın tesisleri de ciddi zarar gördü. Güney Amerika’yı kasıp kavuran bu felaketten sonra barınağın sadece çatısı gözüküyordu.

Kurtarma ekipleri ve burada yaşayan insanlar, bu korkunç felaket sırasında barınakta olan hayvanları kurtarmak için ellerinden geleni yaptılar. Örneğin, köpeklerin yüzüp çıkmasını ve diğer hayvanların da tırmanmasını sağlayabilecek bir yol oluşturmak için kapı panellerini açtılar.

Son açıklamalarda, komşulardan biri, kurtarılan teknelerin bu doğal afet sonrasında tehlikede olan hayvanları da aldığını belirtti. Güvende olduklarından emin olduktan sonra burada yaşayan sakinler bu hayvanların bakımını üstlendiler. Sığınak çalışanları da bir yandan kurtarılan hayvanlar için daha uygun evler aramaya devam ettiler.

Gönüllü komşular, bu kurtarma çalışmasının sadece barınaktaki hayvanları kurtarmayı değil aynı zamanda bu felaket sonucunda evini ya da ailesini kaybetmiş kişilere de yardım etmeyi amaçladığını da belirtti.

Sokak Köpekleri

Çok sayıda terk edilen hayvan olmasına karşın bu sorunla savaşan ekipler ve insanların sayısı da giderek artmaktadır.

Her gün birçok hayvanın sokakta insanlardan korktuğunu ve insanların kendilerine yaklaşmasına izin vermediklerine şahit oluyoruz. Bu hayvanların hayatlarını kurtarmamız ve onlara ikinci bir şans daha vermemiz gerekiyor.

Hayvanları terk etmek, her yıl milyonlarca hayvanın ölmesine neden oluyor ve bu durum herkesi ilgilendiren bir sorundur. Bu sorunun kaynağı ise insanların masum hayvanları sahiplenerek onların hayatlarını kurtarmak yerine evcil hayvan dükkanlarından ya da hayvan çiftliklerinden para ödeyerek yavrular almasıdır.

Yavru köpek satışı

Evcil hayvan dükkanlarından yavru köpek alan insanlar, aslında paralarını hayvan çiftliklerindeki hayvan zulmüne yatırıyorlar.

Bazı hayvan çiftliği sahipleri satılmayan köpekleri boğarak veya başka yollarla öldürüyor, bazıları da satılmayan hayvanları terk ediyor.

Bu yavru köpekleri alan insanların çoğu sonradan köpek bakmanın çok zor olduğunu düşünerek onları sokağa atıyorlar. Sokaklarda zaten ölüme terk edilmiş birçok köpek varken daha başka masum köpekleri de bu çoğunluğa dahil ediyorlar.

Bazıları da, köpeklerini kısırlaştırmadıkları için köpekleri beklenmedik bir şekilde hamile kalıp doğurduğunda aynı şeyi yapıp onları sokağa atıyorlar.

Hepimiz yavru köpek satın almak yerine onları sahiplensek kimse köpek yetiştirip satamaz ve artık hiçbir köpek ölmez.

Sahiplenerek hayvanları kurtarma zamanı

İnsanlar, hayvanları terk ettiğinde, bu hayvanlar hayvan barınaklarına alınır ve hayatta kalma şansları neredeyse kalmaz.

Terk edilen hayvanların hayvan barınağına alındıktan sonra sahiplerinin onları bulması için ya da onlara bir kurtarma merkezi bulunması için çok az zamanları vardır. Hastalık, kaza veya saldırganlık nedeniyle eve dönmesi uygun görülmeyen hayvanlar, genellikle kurtarılmaz.

Rakamlarla gerçekler

Dünyada toplanan verilere göre her yıl 600 milyona yakın evcil hayvan terk ediliyor. Ülke çapında bakılınca, sadece ABD’de yılda yaklaşık 4 milyon köpeğin terk edildiği görülüyor. Birleşik Krallık’ta ise bu sayısının 130.000’e ulaştığı tahmin edilmektedir.

Günümüzde sadece köpekler değil aynı zamanda kedi, tavşan ve dağ gelincikleri de terk edilmektedir. Bu diğer küçük hayvanlar da bu sorundan mağdurlar fakat onlar sokağa atılınca fark edilmesi daha zor bu yüzden bu hayvanları terk edenler için bu durumu gizlemesi daha kolay oluyor.

Köpek barınakları ve ötanazi

Dünya üzerindeki hayvan ve köpek barınaklarının birçoğu, her yıl milyonlarca sahiplenilebilen durumda olan sağlıklı hayvanları “ ötanazi ” adı altında öldürmektedir.

Fakat ötanazi sadece acı çeken ve tedavisi olmayan hastalar için kullanılabilen bir yöntemdir. Bu barınakların gözden çıkardığı bu hayvanların çoğu sağlıklı ve sahiplenilebilecek durumdadır. Bunu yapmalarının sebebi, bu hayvanları sahiplenecek, bakımını karşılayacak ya da besleyecek yeterli insan olmamasıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.