Çiftleşme Dönemindeki Bir Köpeği Yıkayabilir misiniz?

Dişi bir köpek yıl içinde birkaç kez çiftleşme dönemine girer ve bu, ilk kez 9 ila 12 aylıkken gerçekleşir.
Çiftleşme Dönemindeki Bir Köpeği Yıkayabilir misiniz?

Son Güncelleme: 21 Mart, 2019

Birçok insan, bir kadının aybaşı döneminde yıkanmasının sağlıklı olmadığını duymuştur. Çoğu kişi hala bunun doğru olduğuna inanıyor ve bazıları da bunun bir efsane olduğunu düşünüyor. Durum ne olursa olsun, birçok insan çiftleşme döneminde olan bir köpeği yıkayıp yıkayamayacaklarını merak ediyor. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Çiftleşme Döneminde Olan Dişi Bir Köpek

Dişi bir köpek 9 ila 12 aylıkken ilk kez kızışma dönemine girer ve bu döngü yılda iki kez tekrarlar. Bu dört aşamadan oluşur: proestrus, estrus, metestrus, ve anestrus. 

Proestrus evresi dokuz ila on beş gün sürebilir ve kırmızımsı-kahverengi bir akıntı olur. İkinci estrus evresi de yaklaşık dokuz gün sürer ve vulva kırmızımsı bir görünüme sahip olur, şişer. Metestrus evresi 80 gün kadar sürebilir ve bu sırada köpek hamile görünür. Aslında, bir köpek bu aşamada sahte gebelik yaşayabilir.

Son olarak, anestrus evresi en uzun olandır ve bir kadının yumurtlama dönemine benzer diyebiliriz. Bu evre, 250 gün kadar sürebilir. Bu, sadece yılda bir kez regl olan bazı türlerde gerçekleşir.

Köpeğinizin çiftleşme döneminde olduğunu nasıl anlarsınız?

Köpeğinizin çiftleşme döneminde olduğunu gösteren birçok işaret vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Ruh hali. Belli ki, bir köpeğin çiftleşme dönemi sırasında hormonal değişiklikler ve ruh hali değişiklikleri yaşaması normaldir. Hayvanın ruh halinde her türlü değişiklik görülebilir.
  • Şişmiş meme uçları. Bir köpek çiftleşme döneminde olduğu zaman, memeleri şişer ve hassas olur.
  • Erkeklerden takıntılı ilgi. Köpeğiniz etrafında bir sürü erkek köpek görüyorsanız ve yakında yavru köpek sahibi olmak istemiyorsanız, en iyisi oradan uzaklaşmaktır. Bu, köpeğinizin çiftleşme döneminde olduğunun açık göstergesidir.
  • Kanama. Yukarıda bahsettiğimiz bazı işaretleri görmeyebilirsiniz ama vajinal kanama köpeğin çiftleşme döneminde olduğunun en belirgin işaretidir.
sahibiyle köpek

Bir kez çiftleşme dönemini anlamayı ve tanımlamayı öğrendiğinizde, bir sonraki sorunun cevabını bulabilirsiniz: Çiftleşme döneminde olan bir köpek yıkanabilir mi?

Çiftleşme döneminde olan bir köpeği yıkamak: Evet ya da Hayır?

Şunu açıklığa kavuşturalım: Cevap evet. Bazı önlemler aldığınız sürece, köpeğinizi çiftleşme döneminde yıkamanız yanlış değildir. Köpeğin akıntısı ağır olduğunda bir banyo gerekli olacaktır ve böylece hayvan kendini daha iyi, kuru ve temiz hissedecektir.

Ancak, hayvanı strese sokmamak için ruh hali değişikliklerini göz önünde bulundurmanız önemlidir. Yani, yıkamayı aceleye getirmeyin ve köpeğinizi zorlamayın. Olumlu takviye kullanmak her zaman işe yarar. Her zamanki şampuanını kullanabilirsiniz, ancak özel bölgelerini yıkama sırasında dikkatli olun.

Suyun sürekli ılık olmasına özen gösterin. Çok soğuk ya da sıcak su, köpeğin vücut ısısında şoka neden olup kötü hissetmesine yol açabilir.

Onu kurularken temiz bir havlu kullanın çünkü özel bölgeleri hassas olur ve kolayca enfeksiyon kapabilir. Dokusu yumuşak ve ona iyi hissettirecek bir malzeme kullanmaya çalışın.

Öte yandan, köpekler çiftleşme dönemindeyken daha fazla tüy döker, bunu unutmayın. Bu nedenle, banyodan önce ve sonra köpeğinizi fırçalamak iyi fikirdir.

Bu ipuçlarını izleyin ve çiftleşme dönemindeki köpeğinize banyo yaptırmak sorun yaratmayacaktır. Birçok şey hakkında efsaneler mevcut ama bilgi edinmek doğru kararlar vermek için en iyi yoldur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.