Antarktika'daki Penguen Mezarlığı

Yapılan bir analizin sonucuna göre, mumyalanmış bir şekilde bulunan bu penguenler iklim değişikliğinin etkileri sonucunda ölmüştür.
Antarktika'daki Penguen Mezarlığı

Son Güncelleme: 29 Mart, 2019

Görünen o ki, Antarktika’da devasa bir penguen mezarlığı var. Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden araştırma yapan bir ekip ilk kez 2016 yılında mezarlığı buldu.

Mumyalanmış bir şekilde bulunan kalıntılar Antarktika yarımadasının doğu ucunda mükemmel bir şekilde korunmuş bir durumdaydı. Penguenlerin çoğunun derisi ve tüylerinin çoğu günümüze dek bozulmadan gelmeyi başarmıştı.

Bu mumyalanmış yüz kadarlık penguen grubunu bulmak bilim insanı üzerinde şok etkisi yarattı. Çünkü bu penguenleri öldürebilecek olan hiçbir eski ve ölümcül hastalığın belirtisi hayvanlar üzerinde yoktu. Bunun yanı sıra, bu durum vahşi bir yırtıcı hayvanın bir eseriymiş gibi de görünmüyordu.

Doktor Liguang Sun liderliğindeki ekibe göre, en olası ölüm nedeni iklim değişikliği idi. Binlerce pengueni öldüren iki yoğun yağmur dönemi vardı. Bu yağmur döneminin ardından su donduğunda ise, penguenlerin kalıntıları donmuş ve mumyalanmış oldu.

Adelie penguenleri

Penguenler genellikle soğuk ve yaşanması zor olan iklimlerde yaşar. Bu yüzden Antarktika’da yaşamak bu hayvanlar için çok büyük bir sorun değildir. Bununla birlikte, son bin yılda küresel iklim hızlı bir şekilde değişmektedir.

Bu değişiklikler tipik olarak istikrarlı iklim düzenine sahip bölgelerde ani değişikliklere neden olur. Bu nedenle, iklim değişikliği penguenler için hayati tehlike oluşturan bir durumdur.

Bu hayvanlar buzlu soğuğa alışkındır; ki bu su aynı zamanda çok da kurudur. Bu suda gerçekleşecek herhangi bir değişiklik penguen nüfusunu ciddi şekilde azaltabilir.

kutuplarda penguenler

Yer Bilimleri Bölümü’nde çalışmakta olan Doktor Sun birçok araştırma projesine imza attı. Antarktika’nın son bin yılda en az iki aşırı yağışlı ve karlı dönem geçirdiğini tespit ettiler.

Mumyalanmış penguen kalıntılarının çoğu yavru penguenlere aitti. Bu penguenler kalın ve su geçirmez tüylerini henüz tam olarak geliştirmemiş durumdalardı. Bu durum onları soğuk yağmur ve karlara karşı daha savunmasız hale getirdi.

Bir yavru penguen ıslanırsa, soğuk ve buzlu rüzgar hipotermiye neden olacaktır. Sun’ın takımı, bunun muhtemelen bu küçük penguenler için en muhtemel ölüm nedeni olduğunu düşünüyor.

Antarktika’daki penguen mezarlığı

Antarktika’da, kemikleri ve tüyleri bozulmadan Adelie penguenlerinin kalıntılarını bulmak çok sıra dışı bir durum değildir. Sonuçta, bu bölge onların ana yaşam alanıdır. Sıra dışı olan, aynı anda bir yerde bu kadar çok penguen bulmak olmuştur.

Bu durum, sadece uçamayan bu kuşların neredeyse eş zamanlı ölümüne yol açan büyük bir olay olduğu anlamına gelebilir. Uygulanan karbon 14 metodu, penguenlerin iki ayrı dönemde öldüğünü göstermiştir.

İlki yaklaşık 750 yıl öncedir. Alanın etrafındaki bölgeyi inceledikten sonra, araştırmacılar hayatta kalan penguenlerin kolonilerini mezarlıktan uzağa taşıdıklarını tespit etti.

Geçmişten gelen bu penguenlerin davranışlarını anlamak, bilim insanlarının gelecekteki kriz anlarında nasıl davranacaklarını tahmin etmelerine yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, bölgedeki yabani hayatı koruma ve önleme stratejileri geliştirmek için bu bilgileri kullanabilir. Şu anda Adelie penguenleri üzerinde yapılan ana araştırma Çin ve Avustralya’da gerçekleşmektedir.

buzların üstünde bir penguen

Isınan bir gezegen

Aslına bakılırsa, herkes penguenlerin hayatta kalmak için soğuk ve kuru iklime ihtiyacı olduğunu biliyor. Ancak küresel ısınmanın gerçekliğinden ötürü, Adelie penguenlerinin geleceği o kadar da parlak görünmüyor. Ne yazık ki, bu durumda Antarktika’daki bu penguen mezarlığı büyümeye başlayabilir.

Sun, “Genel olarak, mevcut küresel ısınma eğiliminin devam edeceğine, hatta daha da kötüye gideceğine inanılıyor” dedi. İnsan yapımı iklim değişikliğinin gezegenimizi daha fazla ısıttığını, Antarktika’ya daha fazla kar ve yağmur yağacağını da konuşmasına ekledi. “Bu muhtemelen bu kadar büyük ölümlerin yaşanma ihtimalini artıracaktır,” diyerek de bağladı.

Adelie penguenleri, kendi yaşam alanları olan Antarktika’nın yerlileridirler. Araştırmacılara göre, şu anda yavrulayan yaklaşık 250 koloni vardır. Yani şimdilik, bu hayvanlar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya değildirler.

Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN), Adelie penguenlerinin aslında nispeten düşük bir risk altında olduğunu söylüyor. Bu hayvanlar nesillerinin tükenme tehlikesi altında olmayabilir; ancak iklim değişikliği, bu hayvanların uzun vadede hayatta kalabilmeleri için hala gerçek bir tehdittir.

2013 ve 2014 çiftleşme dönemlerinde her bir yavru penguen ölmüştür. Bu ölümlere sürekli olarak devam eden yağmur ve kar yağışı neden oldu. Çünkü yavru penguenlerin hipotermiden kurtulma şansı yoktur.

Yağmur önümüzdeki yıllarda da bu şekilde yağmaya devam ederse, penguenlerin sayıları da aynı şekilde düşmeye devam edecektir. Sonunda ise Antarktika’daki penguen mezarlığı büyümeye devam edecektir.

Doktor Sun, küresel ısınmayı durdurmak adına birlikte çalışmak için tüm insanlığa seslenmiştir; çünkü Antarktika’da yaşayan bu penguenlerin yaşamları buna bağlıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.