Amazon Nehir Yunusu: Büyüleyici Bir Yaratık

Amazon nehir yunuslarının renkleri, içinde yaşadığı su türüne bağlı olarak biraz değişebilir. Bu tür, okyanusta yaşayan yunuslar kadar arkadaş canlısı değildir ve yabancı şeylerden ve insanlardan korkarlar.
Amazon Nehir Yunusu: Büyüleyici Bir Yaratık

Son Güncelleme: 12 Şubat, 2019

Amazon nehir yunusu sonsuz mitlere ve efsanelere ilham veren güzel ve büyüleyici bir yaratıktır. Cetacea ailesinde bulunan az sayıdaki hayvandan biridir ve nehirlerde yaşarlar. Ayrıca, onlar ile ilgili en çok göze çarpan şey kesinlikle renkleridir . Bugünkü makalede, bu şaşırtıcı hayvan hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Amazon Nehir Yunusunun Özellikleri

“Boto” ve “Pembe Nehir Yunusu” olarak da bilinen Amazon nehir yunusu, neredeyse 2,5 metre uzunluğunda, 400 kilo ağırlığında (erkeklerde) bir cetacean’dır.

Bunun yanında, erkek ve dişi Amazon nehir yunusları arasındaki fiziksel özelliklerde büyük bir fark vardır: Dişiler erkeklerden %50 daha kısa ve daha hafif olabilir.

En çarpıcı özellikleri, derilerinin pembe rengidir. Bu pembenin de çeşitli tonları olabilir. Amazon nehir yunusu doğduğu zaman ve gençlik çağları boyunca gri renkte olurlar.

Ancak bu hayvanlar olgunlaştıkça renk değiştirir. Bunun üzerine, erkekler genellikle dişilerden daha pembedir. Bununla birlikte, bu değişimlerin hepsi yaşadıkları suyun şeffaflığına, sıcaklığına ve bulunduğu yere bağlıdır.

Amazon nehir yunusunun avını yakalamak için keskin dişleri ve uzun bir burnu vardır. Nefes almak için arada bir yüzeye çıkması yeterlidir. Suyun yüzeyine her çıktığında ise hava deliğinden neredeyse 2 metrelik bir jet akımı püskürtür.

amazon nehir yunusları

Amazon Nehir Yunusu: Yaşam Alanı ve Beslenmesi

Bu tür, Tapajós, Madeira ve Xingú nehirleri gibi Güney Amerika’nın tatlı sularında yaşar. Aynı zamanda Orinoco Nehri’nin en yaygın sakinlerinden biridir.

Bu pembe renkli Amazon nehir yunusları, yaşamak için küçük akarsuları ve nehirleri tercih ederler. Yılın zamanına bağlı olarak, yağışlı mevsimlerde su altında kalan ormanlara ya da ovalara doğru bile gidebilirler.

Erkek yunuslar su seviyesi yüksek olduğu zaman ana nehrin kollarına doğru ilerler. Bununla birlikte, dişiler ve yavruları su altındaki alanlarda kalır; çünkü bu bölgelerde su sakindir. Bu sayede hayvanların dinlenmeleri, annelerin yavrularını emzirmesi ve yiyecek bulmaları kolaylaşır.

Beslenmeleri piranhalar ve levrekler gibi çok çeşitli hayvanlardan oluşur. Bu hayvanların k ısa dişleri ve burunlarının şekli, deniz kaplumbağası ya da ıstakoz avlamalarını önler.

Amazon nehir yunusu sabahın erken saatlerinde ve öğleden sonra avlanır; çünkü balık sürüleri bu saatlerde onların hemen yanından geçer ve bu da avlanmalarını çok kolaylaştırır.

pembe renkli yunus boto

Amazon Nehir Yunusu: Üreme ve Alışkanlıkları

Amazon nehir yunusları çok yalnız hayvanlardır; ancak gruplar oluşturdukları zaman ise, dörtten fazla yunusu aralarına “kabul etmezler”. Büyük olasılıkla siz, anne ve yavru yunusları görebilirsiniz. Bu hayvanlar yağışlı mevsim boyunca göç ederler ve yağış bitene dek aynı su kütlesinde yaşamayı başarmış olurlar.

Amazon nehir yunusu, okyanusta yaşayan kuzenlerinden daha az sosyal ve daha az eğlencelidir ve insanlar gibi yabancı şeylerden çok korkar. Bu hayvanlar yavaş yüzer, eğitilmeleri zordur ve tutsak edildikleri zamanki ölüm oranı yüksektir.

Dişiler altı yaşlarına ulaştıklarında cinsel olgunluğa erişirler. Erkeklerin gelişmesi ise birkaç yıl daha sürer. Amazon nehir yunusunun çiftleşme dönemi kurak mevsimde olur ve 11 ay süren bir gebelik dönemi yaşarlar. Bebekler anneleriyle bir yıl kalırlar ve bu doğum yapan dişiler, doğumdan iki yıl sonra tekrar doğurgan olurlar.

Pembe Yunus Efsanesi

Amazon’daki pek çok farklı kültürün bu yunuslarla ilgili mitleri vardır. Bu mitlerden bir tanesi de bu hayvanların içinde, suda boğulan bir insanın ruhunun hapsolmuş olduğunu söyler.

Bu hayvanlar ile ilgili diğer bir mit ise Amazon nehir yunuslarının dolunay gecelerinde bir adama dönüştüğünü ve böylece üremek için kadınları baştan çıkardığını söyler. Hatta genç kızlara beyaz giyinmiş bir adam görürlerse dikkatli olmaları gerektiğinden bahsedilir; çünkü bu adam belki de bir Amazon nehir yunusu olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.