Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığı (Parvo Virüs)

Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde kanlı ishal hastalığı (parvo virüs) son yıllarda en sık görülen hastalıklardan biridir. Bu hastalık her ne kadar hayvanlardan insanlara geçmese de, köpekler arasında son derece bulaşıcıdır ve hastalığın ölümle sonuçlanması olasılıklar arasındadır.

Parvo virüsün yayılması köpeklerin sağlıksız koşullarda tek başlarına bırakılması ile doğrudan ilişkilidir. 

Terk edilmiş bu köpeklerin kontrolsüz bir şekilde üremeye devam etmesi, özellikle de sokaklarda doğmuş olan yavru köpeklerin bu virüse karşı daha da savunmasız olduğu anlamına gelir. Dolayısı ile bunun bir sonucu olarak hastalığın yayılma riski artmaktadır.

Eğer siz de bir köpek evlat edinecekseniz, onları parazitlerinden arınmaları için veterinere götürmeniz ve aşı takvimine uymanız gerekmektedir. Sevimli dostunuza en etkili şekilde bakmanızın yöntemi ise önlem almaktır.

Köpeklerde Kanlı İshal Nedir?

Köpeklerde kanlı ishal, akut viral bir enfeksiyondur. Bu hastalık, sindirim sistemini, kanı ve kırmızı kan hücrelerini etkiler. Nadir vakalarda ise kas hücrelerini (genel olarak yavru köpeklerde) de etkiler.

köpeklerde kanlı ishal

Resmi olarak tanımlanması 1970’li yıllarda gerçekleşmiş ve çok yeni bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Hastalığı yaratan mikroorganizma çok dayanıklıdır ve düşman ortamlarda dahi hayatta kalabilir. Tekrar aktif hale gelmeden önce uzun bir süre ortaya çıkmayabilir.

Yaygın dezenfektanların, klorinin ya da kimyasal aşındırıcıların kullanımı, bu hastalığı evinizden atmak için etkili değil gibi görünmektedir.

Bunun bir sonucu olarak da parvo virüsün evin içindeki çeşitli eşyalara bulaşması gerçekten de çok yaygın bir vakadır. Bu virüs, gıdalara, gıda deposuna, battaniyelere, yataklara ya da köpeklere bulaşabilir. Köpeğinizi bir kuruma bırakmaya karar verdiyseniz, nereye bırakırsanız bırakın, hayvanınızı güvence altına almanız gerekir. Bırakacağınız yerin bütün hijyen kurallarına uyduğundan ve gerekli aşı sertifikaları olduğundan emin olun.

Yavru Köpeklerde Görülme Sıklığı

Bu virüs sürekli olarak yayılmaya devam etti ve şu an neredeyse evrensel seviyeye ulaştı. Ve her kıtada hayvan hastalıkları ile ilgili uzman kişiler için endişe verici bir durum haline geldi. Bu hastalık her yaştan, her cins ve her boyuttaki köpeği etkileyebiliyor. Ancak yavru köpeklerde daha yaygın olarak görülüyor.

Çünkü bir yavru köpeğin bedeni daha savunmasız ve daha kolay enfekte olabilen bir yapıya sahiptir. Yavru köpeklerin bağışıklık sistemleri, bulundukları çevredeki sayısız mikroorganizma ile başa çıkabilmek için henüz tam olarak gelişmemiştir. Buna ek olarak, yavru köpeklerin büyüme evresi sürecindeki yoğun hücresel hareketlilik, virüsün çoğalmasını daha da kolay bir hale getirir.

Parvo virüs teşhisi konulmuş yetişkin ve yavru köpekler arasında yapılan karşılaştırma, bazı köpek cinslerinin, diğerlerine oranla daha büyük bir risk altında olduğunu iddia ediyor. Bu köpek cinslerine Labrador Retriever, Rottweiler ve Doberman cinsi köpekler de dahil ediliyor.

Köpeklerde kanlı ishal, bu hastalığa yakalanan hayvanların hayatta kalması oranlarındaki düşüklük ve viral yükün yinelenmesi nedeniyle özellikle endişe vericidir.

Eğer enfekte olmuş köpekler ilk 36 saat içerisinde tedavi edilmezse, enfeksiyon birkaç gün içerisinde ölüme yol açabilir. Sonuç olarak, köpeğinizin davranışlarında ya da her gün yaptığı şeylerde herhangi bir farklılık tespit ettiğiniz andan itibaren, en kısa sürede köpeğinizi veterinere götürmeniz hayatı derecede önem taşır.

Köpeklerde Kanlı İshalin Belirtileri Nelerdir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, vücut içerisindeki parvo virüsün çoğalması çok yoğun bir şekilde gerçekleşir. Normalde sağlıkta çok hızlı ve genel bir düşüşe neden olur.

Bu hastalığı kapmış köpekler çok hızlı bir şekilde şu işaretleri gösterir:

  • İştah kaybı.
  • Yorgunluk, uyuşukluk ve / veya uykulu olma.
  • Ateş.
  • Dehidrasyon.
  • Kusma.
  • Kanlı da gelebilen çok ağır bir ishal.

Ölümlerin çoğu, ilk semptomlar ortaya çıkmaya başladıktan itibaren 48 ila 72 saat arasında gerçekleşir. 

Bu nedenle, köpeğinizde az önce bahsettiğimiz belirtiler gibi bir değişiklik görmeniz halinde doğrudan bir veterinere gitmeniz gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.

Köpeklerde Kanlı İshal Nasıl Bulaşır?

Bu virüs, genellikle, direkt olarak dışkı ve oral yolunun etkileşimi ile bulaşır. Esas olarak, kendinin ya da diğer hayvanların dışkısını yemeye eğilimi olan (koprofaji) hayvanları etkiler.

Bunun yanı sıra parvo virüs çok dayanıklı bir virüstür ve çeşitli yerlerde çok uzun süreliğine hayatta kalabilir. Bu yüzden bir köpek bu virüsü pek çok yolla pek çok farklı yerden kapabilir. Öyle ki, bu virüsün bulaştığı herhangi bir nesneye dokunarak ya da enfekte olmuş yüzeylere kendilerini sürterek bu hastalığa yakalanabilirler.

Köpeklerde Kanlı İshal İçin Bir Tedavi Yöntemi Var Mı?

Kanin parvo virüs hastalığından kurtulmak için belirli bir ilaçla tedavi yöntemi yoktur. Uygulayabileceğiniz tedavi, köpeğinizin enfeksiyonu yenmesine yardımcı olmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek olacaktır.

Bu nedenle, söz konusu bu hastalık olduğu zaman, hastalık henüz bulaşmadan önlemek ve erken teşhis anahtar bir yol oynar.

parvo virüs

Köpeklerde Kanlı İshal Nasıl Önlenir?

Sorumluluk sahibi bir köpek sahibi olmak, bu hastalığı önlemenin en mükemmel yoludur. Köpeğinizin aşı programını ve parazitlerden temizleme işlemlerini en başından itibaren dikkatli bir şekilde takip edin.

Bütün canlıların sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sağlamaları için dengeli bir beslenme biçimi ve düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak çok önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.