Köpeğimin Köpek Maması Yemesini Nasıl Sağlarım?

Diğer şeylerin yanı sıra çok fazla aperatif, ıslak yiyecek veya insan yiyecekleri vermeyerek köpeğin iştahsızlığını önleyebilirsiniz.
Köpeğimin Köpek Maması Yemesini Nasıl Sağlarım?
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeğinizin köpek maması yemesini nasıl sağlayabilirsiniz? Bu harika evcil hayvanların sahiplerinin karşılaştığı sorunlardan biri de budur. Her ne kadar köpekler genelde iyi beslenip çok yemek yese de, bazen çok seçici olabilirler.

Neden köpeğim köpek maması yemiyor?

Bu, evcil hayvanlarınızda bu problemle karşılaştığınızda kendinize sormanız gereken ilk sorudur. Köpeğinizin neden sorun yaşadığını bulmak bazen zor olsa da, başlıca nedenlerden biri, beslenmenin değişmesi, özellikle de bu değişimin aniden olmuş olmasından kaynaklanmaktadır.

Köpeklerinizin köpek maması yemesini sağlayamamanızın bir nedeni de marka olabilir. Hayvanlar genellikle düşük kaliteli mamaları reddederler. Bununla birlikte, temel neden bu değildir, çünkü ucuz mamalar sağlıksız olma eğilimindeyken, güzel tada sahip maddelerin eklenmesi nedeniyle genellikle lezzetlidirler. Evcil hayvanınızın maması konusunda tutumlu davranmamaya çalışın ve köpeğiniz için en iyi mamayı seçin.

Diğer bir sebep de, onlara fazla yemek vermeniz olabilir. Bununla birlikte, böyle durumlarda, köpekler obezite gibi hastalıklara yatkın olmaya meyillidirler. Sıkıntı da, köpeğinizin yemek yememesi için başka bir nedendir. Bu yüzden, onu yemesini sağlamak için, çevresini zenginleştirme yoluyla yemeklerini daha ilginç hale getirmelisiniz. Diğer taraftan, köpeklere yemek artıkları verilmesi, bu ara öğünleri köpek maması yerine tercih etmelerini teşvik edebilir.

mama bekleyen jack russell

Köpeklerin köpek maması yememelerinin nedenlerinden birinin hasta oldukları için olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, evcil hayvanınızı ne zaman veterinere götürmeniz gerektiğini bilmelisiniz, çünkü diyetlerinde herhangi bir değişiklikle ilgili olmayan bir iştah kaybı yaşarlarsa ve hayvanın ruh hali değişimleri ve diğer semptomları varsa, muhtemelen köpeğiniz hastadır.

Köpeğimin köpek maması yemesini nasıl sağlayabilirim?

Köpeğinizin köpek maması yemesini sağlamak için, yavaş yavaş onun diyetine eklemelisiniz. Bunu yapmak için kaliteli mama kullandığınızdan emin olun.

Yapılacak ilk şey, evcil hayvanınıza verdiğiniz ıslak mamalardan, atıştırmalıklardan, ev yapımı tariflerden veya insan yiyeceklerinden kurtulmaktır. Diyetlerinin bir kısmı buna dayanıyorsa, kuru yiyecekleri pirinç gibi ev yapımı yiyeceklerle karıştırın ve yavaş yavaş pirinç yüzdesini azaltın.

Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu yiyecek miktarını hesaplamanız ve belirli zamanlarda vermeniz gereken en az iki porsiyona ayırmanız gerekir. Tercihen, birini sabah, diğeriniyse öğleden sonra verin. Mamaları yemeseler bile mama kabını yarım saat içinde kaldırmalısınız. Ertesi gün işlemi tekrarlayın.

köpeğiniz için doğru mama seçimi

Köpeğinizin köpek maması yemesini sağlamanın püf noktaları

Muhtemelen en iyi tavsiye, mamayı ılık suyla – özellikle kışın – veya ev yapımı tavuk suyuyla karıştırmaktır. Soğan veya tuz gibi toksik maddeler içermemesi için ev yapımı olması önemlidir.

Evcil hayvanınıza yemek artıkları veya insan yemeği verilmemesi, sadece sağlıklarını iyileştirmek ve zehirlenme olasılığını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda köpek maması yemelerini de teşvik eder. Aynı şekilde, köpeklerin normal köpek maması yemesini sağlama konusunda profesyonellerden bir başka öneri, onlara çok fazla ödül maması vermemektir.

Genel olarak, evcil hayvanınızın beslenmesi söz konusu olduğunda katı olmalısınız. Beslenme sorunları evcil hayvanlarda sağlık problemlerinin ana nedenidir. Beslenmenin kaliteli yiyeceklere dayandırılması, köpeğinizin herhangi bir beslenme hastalığı olmadan uzun yıllar yaşamasını sağlayacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.