Köpeklerin Kusmalarının 9 Nedeni

Köpeklerin Kusmalarının 9 Nedeni

Son Güncelleme: 29 Mayıs, 2018

Köpekler pek çok nedenden ötürü kusabilir. Bu, genellikle ciddi bir sorun değildir. Şayet tekrarlayan bir hale geldiyse, biraz şiddetli bir şeyin işareti olabilir ve bir veterinere görünmek gerekir. Köpeklerin neden kustuklarına dair bazı şeyler söyleyeceğiz.  

Köpeklerde kusma: ne zaman endişe etmeliyiz

Köpeklerde, pek çok nedenden kaynaklanan kusma görülebilir ve bunlar için alınabilecek basit önlemlerin olduğunu bilmelisinizÖrneğin, çok fazla yemek yemekten ve / veya çok hızlı bir şekilde yemekten kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca, yemekten hemen sonra egzersiz yapmaktan da olabilir. Ancak, kusma tekrar ederse, bir profesyonele danışmanızı gerektiren sorunlardan kaynaklanıyor olabilir.

Ek olarak, yaşlı hayvanlarda, yavrularda ve sağlık sorunları olan köpeklerde kusmanın daha tehlikeli olma eğiliminde olduğunu unutmayın. 

İşte, köpeğin neden kustuğunu gösteren bazı işaretler. Aşağıdaki durumlarda veteriner randevusu alınması gerekebilir:

pembe halıda yatan köpek
  • Sürekli kusma, saatlerce herhangi bir şey yemese bile.
  • Kanlı kusma,  eğer parlak kırmızı ya da kahve çekirdeklerine benziyorsa (kısmen sindirilmiş kan).
  • İshal. 
  • Uyuşukluk hali.
  • Karın gerginliği. 

Köpekler birkaç nedenden dolayı ve farklı şiddet seviyelerinde kusabilirler. Köpeklerin neden kustuğuna dair bazı sebepleri açıklayacağız.

Köpeklerin kusma nedenlerinden bazılarını öğrenin

Köpeklerde genellikle kusmaya neden olan dokuz durumu not edin. Hayvanınızın kendisini iyi hissetmediğine dair en ufak bir şüphe duyduğunuzda, bir profesyonelden yardım isteyin

Tıkanıklık

Köpek bir kemik yemiş veya bir oyuncak ya da başka bir nesnenin bir bölümünü yutmuşsa, mide veya bağırsağında bir şey sıkışmış olması m ümkündür.  Bir refleks olarak, köpeğiniz bu şeyden kurtulmak için onu çıkartmaya çalışacaktır. Köpekler bazen öksürerek çıkartır. Eğer, böyle bir şeyden şüphelenirseniz hemen bir veterinere gidin.

Virüs

Köpekler,  parvovirüs, distemper, ya da coronavirüs ile  enfekte olduğunda,  ishal veya iştahsızlık gibi diğer semptomların da eşlik ettiği kusma görülebilir. Yavru köpekler en çok bu durumlardan etkilenmeye eğilimlidir.

Zehirlenme and intoksikasyon

Hayvanınız toksik veya zehirli bir madde yediğinde, bundan ancak kusma yolu ile kurtulabilecektir. Köpeğinizin bir intoksikasyon veya zehirlenmeden muzdarip olduğuna inanıyorsanız, yediği maddenin ne olduğunu bulmaya çalışın ve hemen bir veteriner görünün.

Bağırsak parazitleri

En yaygın iki bağırsak paraziti olan Ancylostoma ve Giardia ,  köpeklerde kusma, ishal ve kilo kaybına neden olur. 

Mide ülseri

Eğer köpeğinizin kusmuğu kanlı veya siyah ve koyu renkli ise, büyük ihtimalle mide ülserinden kaynaklanmaktadır.

Beslenme değişiklikleri

Evcil hayvanınızın beslenmesindeki herhangi bir değişiklik kusmaya neden olabilir: mamasının markası veya içeriği değiştiğinde, yiyeceklerinin porsiyon miktarı değiştiğinde ve hatta çöpten artık yediğinde.

Bağırsak iltihabı

veterinerde köpek

Köpeğinizin kusmuğu beyazımsı ve mide sıvıları içerdiğinde, kronik bağırsak iltihabı şikayeti olabilir. 

Mide Ekşimesi

Köpek, sarımsı bir sıvı çıkartırsa – genellikle yemek yedikten sonra- – aşırı miktarda safra veya mide asidinden kaynaklanmış olabilir. Bu durumda, köpeğinizi daha sık besleyin, ancak daha küçük porsiyonlar ile.

Tümörler

Yaşça büyük köpeklerde tümör gelişmesi daha olasıdır. Bu tür tümörler karaciğeri, böbrekleri veya sindirim sistemini etkiliyorsa, muhtemelen bu hayvanlar beraberindeki diğer belirtilerle kusarlar. Köpeğiniz daha büyükse, mümkün olan en iyi yaşam kalitesini sağlamak için periyodik tıbbi kontroller yapın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.