Deniz Suyu Köpeklere İyi Gelir mi?

Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Deniz suyunun köpekler üzerindeki etkisi sık sık tartışılan bir konudur. Köpek severler her yaz bu konuda şüpheye düşer. Deniz tatilinden sonra köpekleri acilen bir veterinere götürmek çok yaygın görülen bir durumdur.

19. yüzyıldan beri deniz suyunun sağlığa faydaları hakkında araştırmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar insanların üzerinde yapıldığı kadar hayvanlar (kedi ve köpek) üzerinde de yapılmıştır. Bu çalışmaların amacı kontrollü olarak deniz suyu tüketilmesi sağlanarak yapılan ve oldukça faydalı olan tedavileri analiz etmektir.

Deniz suyuyla yapılan tedaviler

Evcil hayvan mağazasından veya direkt denizden almanız fark etmez, deniz suyu ile yapılan tedaviler oldukça popülerdir. Deniz suyunun iştahsızlık, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, böbrek problemleri, kan veya solunum yolu rahatsızlıkları, kanser, tümör, alerjiler ve daha birçok benzer durumların tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Deniz suyunun birçok faydasının olmasından dolayı bazı veterinerler köpeklerin beslenme düzenine belli bir miktarda deniz suyu konulmasını tavsiye ediyor.

Deniz suyunun köpekler için faydalı olduğunu savunan uzmanlar, bu düşüncelerinin sebebinin deniz suyunun içeriği olduğunu söylüyor. Deniz suyu besin açısından çok zengindir ve periyodik tablonun tüm unsurlarını içerir. Ayrıca, genel bileşimi omurgalı hayvanların kan yapısına çok benzemektedir.

Deniz suyunu köpeğiniz için nasıl kullanabilirsiniz?

Evcil hayvanınız için bir tedavi uygulamadan önce veterinerinize danışmanız çok önemlidir. Güvendiğiniz veterineriniz bu tedaviyi önermiyorsa, ikinci bir tedavi yöntemi aramalısınız. Fakat hiç bir şekilde evcil hayvanınızı kendi başınıza tedavi etmeye çalışmamalısınız.

Piyasada deniz suyu satan birçok marka bulunuyor. Bunlardan bazıları hipertonik olurken (seyreltilmemiş veya saf) bazıları ise izotoniktir (tatlı suda seyreltilmiş). Ayrıca, yemeklerde sos olarak kullanılmak üzere tasarlanan bazı deniz suları da satılmaktadır.

Evcil hayvanınız deniz suyu içmeli midir?

Aşağıda sıraladığımız maddeleri aklınızda bulundurduğunuz takdirde, köpeğinizin deniz suyu içmesi oldukça faydalıdır:

  • Denizinde atık su veya insan atığı olmayan bir yere gittiğinizden emin olun.
  • Evcil hayvanınızın direkt denizden su içmesine gerek yok. Su temiz olduğu takdirde kıyıdan aldığınız deniz suyunu içebilir, fakat kum içermediğine emin olmalısınız.
  • İdeal olarak, cam şişeye doldurduğunuz deniz suyunu soğuk bir yerde bir hafta bekletmeniz tavsiye edilir.
  • Aynı kahve gibi deniz suyunu da filtrelemek geçerli bir yöntemdir.

Bir bardak deniz suyunu üç bardak normal su ile karıştırmalısınız. Köpeğiniz deniz suyunu içmeye başladığında yanına içmesi için normal su da koyun. Köpeğiniz her seferinde biraz daha fazla deneyecek ve rutin olarak her iki kaseden de su içecektir.

Deniz suyu köpeğinizin cildini nasıl etkiler?

Deniz suyunun faydaları sadece iç sağlıkla sınırlı değildir. Deniz suyunun cilt hastalıklarını ve ciltteki yaraları tedavi ettiği, cildi iyileştirip güçlendirdiği kanıtlanmıştır.

Antiseptik ve iyileştirici özellikleri sayesinde, yaralanma veya yanıkların neden olduğu hasarlı dokuları onarır. Ayrıca, anti-bakteriyel ve anti-mikrobiyal gücü sayesinde deri lezyonlarında enfeksiyonların gelişmesini engeller.

Deniz suyu atopik ve seboreik dermatit, uyuz, sedef hastalığı veya kepeğin neden olduğu döküntülerin hafiflemesine yardımcı olur. Üstelik, döküntüleri azaltarak, evcil hayvanınızın kendini takıntılı bir şekilde yalamasını ve kendine daha fazla hasar vermelerini engeller.

Yaz zehirlenmesi

Hipernatreminin (kandaki yüksek tuz seviyesi) tek sebebi deniz suyunun fazla tüketimi değildir. Köpekler evde de sofra tuzu veya kil gibi şeylere maruz kalabilir.

Denize gittiğinizde yaşanabilecek problemlerin önüne geçmek için köpeğinizi gözünüzün önünden ayırmayın. Susuzluğunu deniz suyuyla gidermesine izin vermeyin. Bunun yerine, yanınızda sürekli su taşıyın.

Köpekler yüzmeye bayılır. Bu yüzden onları sudan çıkarmak oldukça zor olabilir. Size tıpkı bir çocuk gibi zorluk çıkarabilirler! Köpeğinizin yüzme sıklığını kontrol altına almalısınız. Eğer hiperaktif bir köpeğe sahipseniz, onu denizden çıkarmak için onunla deniz kenarında mümkün olduğunca uzun süreli oyunlar oynayabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.