Köpeklerde Mide Dönmesi: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde Mide Dönmesi: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Son Güncelleme: 25 Eylül, 2018

Mide dönmesi ya da mide torsiyon sendromu, özellikle köpeklerde ve ineklerde meydana gelen ciddi bir sağlık durumudur. Köpeklerde mide dönmesi hızlı bir şekilde tedavi edilmezse ölümcül sonuçlara neden olabilir, bu yüzden köpeğinizi hastalığın herhangi bir belirtisi için sık sık kontrol edin. Bu makalede, bu sinsi katil hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Köpeklerde mide dönmesi nedir ve neden gerçekleşir?

Köpeklerde mide dönmesi sonucu gerçekleşen ölümlerin oranı oldukça yüksektir: tedavi edilmeyen köpekler için mide dönmesi her zaman ölümcüldür. Veterinere götürülen köpeklerin %65 yaşama ihtimali vardır.

Bu ölümcül hastalığa neyin sebep olduğunu kimse tam olarak bilmiyor ancak çoğu doktor, hastalığın midedeki gazların birikmesi sonucu oluştuğunu düşünüyor. Aşırı gaz ve iltihap birikmesi sonucu midedeki kaslar genişliyor ve dolanıyor ve sonunda mideyi olması gereken yerde tutamaz hale geliyor. Midenin hemen yanında yer alan dalağın ağırlığı da, köpeğin bağırsaklarının düğümlenmesine sebep oluyor.

Bağırsaklar düğümlendiği zaman, vücudun kan dolaşım sistemi sekteye uğrar, mideye giden damarlar ve atardamarlara kan akışı sağlanamaz. Köpeğin vücudunda dolaşan kan, kalp gibi hayati organlara ulaşamayıp oksijen taşıyamaz. Kalbe kanın gitmemesi, kardiyak aritmiye neden olabilir ve en sonunda köpeği ölümcül şoka sokabilir.

Bu detaylı açıklama, belki az çok, köpeğinizin midesinde neler olup bittiğine neden dikkat etmeniz gerektiği konusunda size bilgi verebilmiştir. Köpeklerde mide dönmesinin başlıca nedenleri şunlardır:

1. Tek seferde çok yemek

Eğer köpeğiniz açgözlü bir şekilde yiyor ve çok hızlı sıvı tüketiyorsa, mide dönmesine çok kolay yakalanabilir. Mide dönmesi, ayrıca, kendi yemeğini midesine indirdikten sonra evdeki diğer hayvanların mamalarına saldıran köpeklerde de çok görülür. Aynı zamanda, egzersiz yaptırdıktan sonra köpeğinize fazla mama vermediğinizden de emin olun, yoksa bu da mide sorunlarına sebep olabilir.

2. Hastalıklar

Özellikle mide sorunlarından dolayı rahatlıkla gaz atamayan yaşlı köpekler, mide dönmesine karşı dayanıksızdırlar. Eğer ki köpeğinizin ailesinde mide dönmesi varsa, köpeğinizi yakından inceleyin çünkü genetikler hastalıklarda etkili rol oynarlar.

3. Stres

Başka bir eve taşınmak, çok seyahat eden sahipler, tek başına vakit geçirmek ya da bir aile üyesinin ölümü gibi köpeğinizin rutinindeki değişiklikler, köpeğinizin daha çok yemesine ve bu yolla mide dönmesine yakalanmasına sebep olabilir.

4. Köpeğin cinsi

Herhangi bir köpek mide dönmesi geçirebilir ancak bazı ırklar bu hastalığa karşı daha dayanıksızdır. Köpeğinizin derin bir göğsü ve şişmiş bir midesi varsa, büyük köpek ırklarından geliyorsa veya Molosser kategorisinde ise, özellikle dikkatli olun. Aşağıdaki cinsler mide dönmesine yakalanmaya daha yatkındır: Doberman, Chow Chow, Alman Çoban köpeği, Tazı, Dalmaçyalı, Saint Bernard, Weimaraner ve Boxer.

Bu semptomların çoğunu aynı aynıda gördüğünüzde, hemen veterinere gidin:

 • Gerginlik: Rahatsız bir şekilde sürekli karnına bakıyorsa.
 • Abdomen bölgesinde şişkinlik: Elinizle nazik bir şekilde köpeğinizin karnına vurduğunuzda tok bir ses geliyorsa.
 • Kusma: Kusmaya çalışan köpekten sadece köpüklü bir tükürük geliyorsa.
 • Geğirme, fazla miktarda salya ve mide spazmları
 • Nefes almada zorluk
 • Halsizlik ve depresyon

Köpeklerde mide dönmesini teşhis ve tedavi etmek

Köpeğinizin mide dönmesi geçirebiliyor olduğunu fark ettiğiniz an, köpeğinizi derhal veterinere götürün. Köpeğinizi fazla hareket ettirmemeye çalışın ve yolculuk sırasında da köpeğinizin rahat olduğundan emin olun. Veterineriniz, mide ile bağırsağı birbirine bağlayan noktanın kayıp kaymadığını görebilmek için, köpeğinizin karın bölgesinin röntgenini çekecektir.

Veteriner, daha sonra, köpeğinize damardan antibiyotik ve sıvı verir. Sonra da midesinin içeriğini bir tüp kullanarak boşaltır. Son olarak, veteriner durumun mide dönmesine ilerlememesi için, ameliyatla mideyi karın duvarına yeniden yerleştirir. Köpek hayatta kalırsa, iyi olduğundan emin olabilmek için, kritik olan 48 saatin geçmesini beklemek gerekir.

Mide dönmesini önlemek için izlenmesi gereken adımlar:

Evcil hayvanınızın mide dönmesi geçirmesini önlemek için şunları yapmanızı öneririz:

 • Köpeğinizin mamasını iyi ayarlayın.
 • Yemek yedikten sonra köpeğinizin fazla su içmesine izin vermeyin.
 • Köpeğinize fazla egzersiz yaptırmayın.
 • Köpeğinizi gece beslemeyin.
 • Köpeğinizi strese sokmayın.

Ana görselin kaynağı: Beatrice Murch


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.