Köpekler Neden Ulur Biliyor Musunuz?

Gecenin geç saatleri: Şehirde bir sessizlik var, tüm insanlar yataklarında güvenle uyuyorlar. Ve köpeklerin ulumasını duyuyorsunuz
Köpekler Neden Ulur Biliyor Musunuz?

Son Güncelleme: 30 Ekim, 2018

Bu, hemen hepimizin gördüğü bir durum. İlk önce tek bir uluma duyarsınız. Ardından diğer köpekler de ulumaya başlar, yakın ve uzaktaki köpek korolarına katılırlar. Sonunda ise o kadar çok köpek ulur ki büyük bir iletişim ağı kurarlar. Ve elbette, biz ne demeTamamye çalıştıklarını anlayamayız.

Uluma

Köpekler, bildiğimiz kadarıyla, kurtların uzaktan akrabası olurlar. En son teorilere göre insanlardan daha az korkan kurt türleri köy ve yerleşim yerlerinin yakınlarında yaşamayı ve kurtlar için önemli bir besin kaynağı olan insanların çöplerinden beslenmeyi tercih etmişler. İnsanlar ise kısa sürede evlerinin etrafında dolanan bu kurtların av sırasında kullanışlı olabileceğini fark etmişler. Ve böylece de ortak yaşam başlamış.

köpekler neden ulur

Bu yüzden günümüz köpeklerinin ulumasının kurt olma döneminden kalma bir alışkanlık olduğunu söyleyebiliriz. Neticede, kurtlar havlamaz. Muhtemelen köpekler de havlamayı evrimleşme sırasında sonradan öğrendiler. Bunun sebebi de avcılık sırasında bir çeşit iletişim kurulmasının gerekliliği olabilir çünkü sahiplerine avlarının nerede olduğunu bir şekilde söylemek zorundalardı. Bugün de insanlar köpeklerin havlama seslerine çok dikkat ediyorlar.

Aslında, bazı köpek türleri bugün bile pek havlamıyor. Bunlara “ilkel” köpekler diyebiliriz. Samoyed, Husky ve Malamute cinsi kuzey köpekleri bunlara birer örnek. Elbette bu köpekler de çeşitli sesler çıkarıyorlar ama havlama bunlardan biri değil.

Çağrı: Köpekler neden ulur

Aslında uluma en basit tanımıyla bir çeşit çağrı. Köpekler de kurtlar da bunu diğer akrabalarının veya sürünün nerede olduğunu anlamak için kullanıyorlar.

Köpeklerin ulumasının sebepleri de:

  • Yardım istemek
  • Yakınlardaki diğer köpek ve kurtların nerede olduğunu anlamak

Ayrıca bazı köpeklerin sorunları olduğunda veya stresli olduklarında yardım için ağladıkları da görülür. Örneğin evde yalnız bırakılan köpekler sahiplerini çağırmak için art arda ulurlar. Sahipleri –tabii ki de- ne demek istediklerini anlamasa veya duyabilecek mesafede olmasalar da. Ayrıca bir yerde tıkılıp kalan ve bundan nasıl kurtulacağını bilemeyen köpekler de ulurlar.

Muhtemelen kurtların sürüdeki diğer üyelere yerlerini bildirmek için uludukları videoları internette bolca görmüşsünüzdür. Bunu köpekler de yaparlar – ve bir köpek uluduğunda ardından çevredeki ve hatta uzaklardaki tüm köpeklerin de bu koroya katılmasının sebebi de budur aslında.

Bir köpek yardıma ihtiyacı olduğu için veya sadece diğer çevredeki diğer köpeklerin konumunu öğrenmek için ulur, ve diğer köpekler de cevap verir.

Ardından, gelen cevap ulumalarının mesafesine göre uluma zincirini başlatan köpek yalnız mı olduğunu veya yakınında başka köpeklerin olup olmadığını öğrenmiş olur.

Doğada, bu durum köpekler ve kurtların arkadaşlarıyla iletişim kurma ve buluşma yoludur. Ama artık köpekler evlerde veya bahçelerde yaşıyorlar. O yüzden de sürünün geri kalanının nerede olduğunu anlasalar bile – kaçmayı düşünmedikleri sürece – onlarla buluşabilmeleri mümkün değil.

İçgüdüsel olarak köpek uluması

Günümüzdeki köpeklerin hayat tarzında ulumak artık eskisi gibi kullanışlı bir yöntem olmasa da bu alışkanlıklarını içgüdüsel olarak devam ettirdiklerini söyleyebiliriz. Bu yüzden, eğer bir köpek yaptığı şeyi bırakıp aniden ulumaya başlarsa, bu isteyerek yaptığı bir şey değil tamamen içgüdüseldir.

Aynı şekilde, uluyan bir köpeğe cevap verme arzusu da içgüdüseldir. Ve özellikle geceleri, başka hiçbir sesin olmadığı zamanlarda, yakınlarda bir yerde uluyan bir köpeğe cevap vermemeleri onlar için çok zordur.

Özetle; aralıksız uluyan bir köpek varsa bu o köpeğin bir sorunu olduğunu gösterir: Bu sorun acı çekmesi, yalnızlık hissetmesi veya açlık olabilir.  Belirli bir şeye ihtiyacı olan bir köpeğin bunu elde edebilmek için yardım talebidir bu.

köpekler neden ulur

Ambülans sirenleri

Hareketli ve kalabalık şehirlerde yaşayan çoğu köpek ne zaman bir siren sesi duysa, ki bu polis, ambülans veya itfaiye sireni olabilir, ulumaya başlar.

Bu da siren sesinin ulumaya benzemesinden dolayı köpeklerin içgüdüsel bir reaksiyonudur. Bir köpeğe göre, sokaktan gelen bu ses başka bir köpeğin yardım çağrısıdır – ve bu yüzden cevap vermekten kendilerini alıkoyamazlar, ki bu da biz insanlara tuhaf görünür. Ancak bunun iyi tarafı, köpeklerin siren seslerine uluması çok uzun sürmez çünkü bu sesin kaynağı hızla uzaklaşır ve diğer sesler de bunu bastırır.

Evet, artık köpeklerin neden uluduğunu ve neden geceleri uzakta bir yerlerde başlayıp pencerenizin dibinde cevap bulan bir uluma zinciri oluşturduklarını artık biliyorsunuz: Köpekler birbirlerini rahatlatıyor, yakınlardaki köpek arkadaşlarına nerede olduklarını söylüyorlar.

Sonuç olarak da, ulumanın içgüdüsel olduğunu aklınızdan çıkarmayın: Azarlamak veya susturmaya çalışmak uluyan bir köpekte işe yaramaz. Kısacası, ulumak köpekler için hayati bir mesele.

Ana görselin kaynağı: nathanmac87


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.