Kurtlara Benzeyen Köpek Irkları

Kurtlara Benzeyen Köpek Irkları

Son Güncelleme: 23 Ekim, 2018

Gerçek şu ki, bütün köpeklerin soyu kurtlardan gelir, fakat atalarının görünümünü koruyan bazı ırklar vardır. Bu nedenle, bu makalede hangi köpeklerin kurtlara benzediğini öğrenebilirsiniz. Görünüşlerindeki bu benzerlik, tamamıyla genetik ya da atalarından gelmesinden ibaret değildir, bu benzerlik daha çok, melez oluşları ile ilgilidir.

Hangi köpekler kurtlara benzer?

Ataları ortak olduğu için, kurtlar ve köpekler yakın akraba olmaktan daha ötedir. Yüzyıllar önce ikiye ayrılmış olan aynı soydan gelirler. Bu soyun bir kısmı vahşi kaldı ve diğerleri evcilleştirildi. Sonuç olarak, evcil köpekler birbirleriyle türedi, bu da yaklaşık olarak 800 farklı köpek ırkının oluşmasını sağladı.Boyutları, burunları, kulakları veya tüylerinde belirgin farklılıklar olmasına rağmen, bazı köpekler kurtlara benzer. Hangileri olduklarını öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Wolfdog

Adından da anlaşılacağı gibi, insanlar tarafından üreme merkezlerinde melezleştirilen bir kurt – köpek karışımıdır. Hatta yabani hayvanlardan gelen genetik yüzde ile tanımlanan üç alt ırk daha vardır (% 49’dan az, % 50 ila 75 arası ve % 75’ten fazla).Bu ırk, pek çok ülkede yasaklanmış olan “melez” bir hayvandır. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı insanlar, evcil hayvan olarak besler.  Havlamak yerine, ulurlar ya da hırlarlar.

2. Alaska Malamute

Bu, var olan en eski köpek ırklarından birisidir. Kuzey Kutbunda kızakları çekmek için yetiştirilmişlerdi. Sibirya Husky’ye benzer, ancak gözleri açık renkli değildir. Düşük sıcaklıklara karşı dayanıklıdır, soylu, sadık ve çok çalışkandır. Uzun tüyleri vardır ve büyük ve güçlü kafası geniş sağlamdır. Alaskan Malamute oldukça sakin ve sosyaldir.

3. Tamaskan

Kurtlara benzeyen tüm köpeklerin içinde bu, saf genetik özelliklerinden dolayı, en uzun (20 yıla kadar) yaşayanıdır. Aslen Finlandiyalı olan bu cins, Alaskan Malamute ve Sibirya Husky cinslerinin karışımıdır.Oldukça etkileyici görünürler ve bir köpek mi, yoksa bir kurt mu olduğunu anlamak için onlara daha yakından bakmamız gerekir. Boyları 70 cm civarında ve ağırlıkları 40 kg civarındadır (yetişkin erkekler). Bu ırk dünyada var olduğundan beri, karda kızakları çekmekle görevlendirilmiştir.

4. Çekoslavak Kurt Köpeği

Temel olarak ismine bakarak görünüşüyle ilgili iyi bir fikir edinebilirsiniz.

1955 yılında, Alman çoban köpeği ile, Avrupa kurt köpeğinin çiftleştirilmesi ile oluşturulan bu ırk, oldukça yeni bir ırktır. Bu melez, bir Alman çoban köpeğinin mizacı, eğitim kapasitesi ve zihniyeti ile, Avrupa kurdunun direnci, gücü ve fiziğinin birleşimidir. Avrasya kurtları ile benzerlik gösterirler ve 16 yıla kadar yaşayabilirler. Genellikle kalça çıkığından muzdariptirler.

5. Sibirya Husky

Sibirya Husky, kurtlara benzerliği ile bilinen en ünlü köpeklerden biridir. Büyük boyutlardaki bu köpek, (Malamut’tan daha küçük olsa da), 60 cm uzunluğa ve 30 kg ağırlığa sahiptir. Kalın tüyleri, kuzey Rusya’nın sert hava koşullarına karşı dayanmasını sağlar. Ölü tüyleri temizlemek için periyodik olarak taranmalıdır.Tıpkı kurtlar gibi, bu cins de sürüler halinde yaşamayı tercih eder ve yalnız kalmaya dayanamaz. Çok itaatkar olmamasına rağmen, Sibirya Husky çok sevecen, arkadaş canlısı ve aktiftir (her gün iyi bir egzersiz yapması gerekir).

kurt köpekleri

6. Utonagan

Kurt görünümlü bu köpek, Alman Çoban, Alaska Malamute ve Sibirya Husky’nin bir karışımı olarak yaratıldı. Sonuç olarak bu İngiliz kökenli ırk, herhangi bir resmi kulüp tarafından henüz tanınmamaktadır. Adı, geleneksel bir Amerinyalı Chinook kabilesinin masalından gelir ve anlamı “kurt ruhu” dur. Bu cins oldukça büyüktür (76 cm yüksekliğinde ve 42 kg ağırlığındadır), çocuklarla iyi geçinir ve 15 yıla kadar yaşayabilir.Kurtlara benzeyen diğer köpek ırkları: Kanadalı Eskimo veya Qimmiq, Alman Çoban, Arloos’un Kurt Köpeği (Hollanda) ve Samoyed (Rusya).

Ana fotoğrafın kaynağı: SCMW


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.