Çok Az Tüy Döken 7 Köpek Cinsi

Çok Az Tüy Döken 7 Köpek Cinsi

Son Güncelleme: 28 Ekim, 2018

Özellikle bir apartman dairesinde yaşıyor ve zamanınız yoğun geçiyorsa, her gün köpek tüyleri temizlemek aşırı yorucu ve dayanılmaz olmalı. Ama yine de bu sizi bir evcil hayvan sahiplenmekten alıkoymamalı. Bu makalede, çok az tüy döken köpek ırklarından bahsedeceğiz. Ve bu tam da ihtiyacınız olan bilgi.

Çok az tüy döken köpek cinsleri 

  1. Dachshund köpekler 

Dachshund cinsi köpekler

Herkes bu kısa bacaklı ama uzun vücutlu, arkadaş canlısı köpekleri tanır. Genellikle dar yerlerde saklanan tavşan gibi hayvanların avlanmasına yardımcı olması için tercih edilen bir ırktır. Ve tabii ki küçük boyutları sayesinde küçük evlerde beslemek için de idealdirler. Aynı zamanda çok dost canlısı bir kişilikleri olduğu için çocuklu evlerde bakılmaya da çok uygundur.

Dachshund cinsi köpeklerin bir diğer özellikleri de zekalarıdır (ki son derece hayat dolu ve akıllıdırlar). Yalnız dikkat edin bu cins köpeklerde üç farklı tüy tipi vardır: Kısa, kalın veya uzun, ancak en sık görüleni de kısa tüylü olanlarıdır. İşte bu köpekler çok az tüy döken köpek cinsleri arasındadır.

  1. Yorkshire Terrier

Her ne kadar bu köpekler uzun, parlak ve düzenli olarak fırçalama ve bakıma ihtiyaç duyan tüylere sahip olsalar da, çok az tüy dökerler. Kişilikleri o kadar mükemmeldir ve öyle sosyaldirler ki, istediğiniz her yere götürebilirsiniz.

Yorkshire köpekleri kendi bölgelerini sahiplenir ve her zaman tetikte beklerler. Biraz fazlaca havlarlar ama iyi tarafından bakarsanız bu köpeklerden birini sahiplenmeniz halinde evde çok sık süpürge yapmanız gerekmez.

  1. Shih Tzu

Çin kökenli olan bu ırkın adının anlamı Çince’de “aslan köpek”. Kürkleri yüzünden ilk bakışta Yorkshire köpeklerine benzerler ve bunlardan birini sahiplenirseniz evde sürekli tüy temizlemeniz gerektiğini zannedebilirsiniz. Ancak bu cins köpekler de çok az tüy dökerler. Fakat bu köpeklerin güzel görünmesi için tüylerinin düzenli olarak fırçalanması gerekir. Ki tüyleri yumuşak ve iki katlıdır. 

Bu köpeklerin karakterleri de çok etkileyici, sevecen ve dost canlısıdır. Küçük bir evde yaşayan yaşlı insanlar için benzersiz bir dostturlar.

  1. Poodle 

Kaniş” de denilen Poodle cinsi köpeklerin kıvırcık tüyleri vardır. Tüylerinin yoğunluğundan ve şeklinden dolayı ilk başta çok fazla tüy döktüğünü düşünebilirsiniz, ancak bu açıdan son derece temiz köpeklerdir. Bu cins köpekler alerjisi olan kişilere tavsiye edilir. Ancak unutmayın, bu tür köpeklerin iyi koşullarda bakılması, tüylerinin haftada birkaç defa fırçalanarak düğümlerin açılması gerekir. Hatta bazı kaniş sahipleri ayda bir kez köpeklerinin saçını kestirmeyi de tercih edebiliyor.

Poodle cinsi köpekler küçük evlerde yaşayabilir ve çocuklarla da çok iyi anlaşırlar. Sevgi dolu ve eğlenceli oldukları gibi aynı zamanda koruyucudurlar da. Her zaman alarm durumunda olup bir tehlike hissettiklerinde havlamaya hazırdırlar. 

  1. Boston Terrier

Bir başka küçük, güzel ve az tüy döken köpek de Boston Terrier cinsidir. Kuzey Amerika’lı bir ırk olan bu köpekler çok arkadaş canlısıdır. Oynamayı seven, kolay eğitilebilen ve mutlu köpeklerdir. Boston Terrier cinsi köpeklerin vücudu, basık ağızlarından dolayı Bulldog cinsi köpeklere de benzer. Kulakları da her daim kalkıktır.

Tüyleri kısa olup, diğer köpek cinslerine kıyasla daha az bakım gerektirir. Bu cins köpeklerin en ayırt edici özelliği ise kötü kokmaması ve çok az tüy dökmesidir. Neredeyse ideal evcil hayvanın tanımı! 

  1. Minyatür Schnauzer

minyatür schnauzer

Bu köpekler evde olabilecek sürüngenleri korkutup kaçırmak amacıyla tercih edilirler. Sevgi dolu ve koruyucu olup mükemmel bir köpektirler. Kalın ve sağlıklı tüyleri vardır ve çok az dökülürler. Öte yandan, tüylerinin fırçalanması ve düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Özellikle de çok yoğun tüy bulunduğu için patilerinin çevresi ve çenesindeki tüylerin.

  1. West Highland Beyaz Terrier

İskoçyalı bu köpekler çok sevimlidir. Etkileyici bir yüzü olan beyaz köpeklerdir ve ağırlıkları 10 kilogramı geçmez. Evleri küçük olan, evcil hayvanlarıyla birlikte seyahat ederek onları gittikleri her yere götürmeyi tercih eden kişiler için çok uygun köpeklerdir. Bir av köpeği olmalarından dolayı, kararlı ve inatçı bir yapıları vardır. Yalnız sıradışı bir ses duyduklarında uzun süre havlarlar.

Çok fazla tüy dökmezler ama tüylerinin düzenli olarak fırçalanması ve sağlıklı bir kürklerinin olması için sık sık tüy kesiminin yapılması gerekir. 

Bunlar dışındaki çok az tüy döken köpek cinsleri ise Malta terrier, Havanese terrier ve Bichon Frise cinsi köpeklerdir.  


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.