Köpeklerin Duygusal Zekası Var Mıdır?

Köpeklerin Duygusal Zekası Var Mıdır?

Son Güncelleme: 25 Ekim, 2018

Evcil hayvanların yetenekleri hakkında çok fazla tartışma var. İnsanlar zaman geçtikçe, köpeklerin daha fazla insani niteliklere sahip olduklarını düşünüyorlar. İnsanların onlara anlattıkları pek çok şeyi anlayacak olan hislere sahip oldukları bilinmektedir. Yine de , köpeklerin duygusal zekası olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu cevabı almak için bu makaleyi okumaya devam edin!

Duygusal zeka nedir?

İnsanların, “ limbik sistem ” olarak bilinen serebral yapıları gibi, köpeklerle pek çok ortak noktası vardır. Bu, belirli uyaranlara verilen tepkileri yöneten bir bağlantı dizisidir. Hafıza, cinsel içgüdü, kişilik ve davranış ile ilgilidir. Sinir ve endokrin sistemleri ile çok hızlı etkileşir.İnsanların evcil hayvanlarına bu kadar yakın olmasının nedeni bu olabilir: Onların duygularını ve hislerini anlayabilirsiniz. Köpekler, tıpkı insanların sahip olduğu gibi duyguları anlama yeteneğine sahiptirler. Bu doğrudur: Köpekler insanların ne hissettiğini yorumlayabilir ve buna göre tepki verir.

duygusal zeka nedir

Köpekler duygusal zekaya sahip olduklarından, insanlar onlarla farklı şekilde bağ kurabilirler. Köpek beyninin aktivitesi, sahibine yakın olduğunda, eve döndüğünde ve onunla konuştuğunda ya da vücut dili ile anlaştığında artar.

Köpeklerin duygusal zekası var mıdır?

Kişinin kendi duygularını ve diğerlerinin (örneğin, Daniel Goleman’a göre yapay zeka) özümseme, algılama, anlama ve düzenleme yeteneği, yalnızca insanın sahip olduğu bir şey değildir.Görünen o ki, köpekler de kendi duygularını (öz-farkındalık ) tanıma, kendi ruh hallerini kontrol etme ve yeniden yönlendirme (otomatik düzenleme), bir eylemi (motivasyon) ortaya koyma, etraflarındakilerin duygularını anlama (empati) ve sosyal ilişkiler kurma yeteneğine sahip gibi görünmektedir. Köpekler kurt soyundan gelir. Bu yüzden bir sürünün içinde yaşamak zorundadırlar. Sürü içinde iyi belirlenmiş roller vardır ve grubun refahını sağlamak için ilişkiler kurulmuştur. Köpekler için, sahipleri sürünün bir parçasıdır ve bu yüzden sözlerimizi ve komutlarımızı anlamaya çalışmak için bizimle empati kurarlar. Ayrıca, bize bir şey olursa ne yapmaları gerektiğini anlamaya çalışırlar.Tıpkı kurtlar gibi, köpekler de sürünün üyesinin üzgün, öfkeli veya yorgun olup, olmadığını algılayabilirler. Ayrıca, insanlar esnediği zaman onlar da esner! Bu, insanlara karşı sahip oldukları güçlü duygusal bağlarının olduğunu gösterir. Birkaç yüzyıl boyunca birlikte yaşadıktan sonra insanlar, bu hayvanları aile üyelerinin bir ferdi olarak görmeye başladılar. Başkalarıyla bir arada olmak için, köpekler yeni bir “duyu” geliştirmiş olmalıdırlar: duygusal zeka.
Tabii ki, köpekler bunu yapabilecek tek varlık değildir. İnsanoğlu, başka bir türden olan bir varlığın sadece yüzüne bakarak onu anlama yeteneğine de sahip olmuştur.

Köpeklerden duygusal zeka dersleri

Köpeğinize bir şeyler öğretebilecek tek kişi olduğunuzu düşünmeyin. D uygusal zeka söz konusu olduğunda köpekler de sizin için mükemmel bir öğretmen olabilir:

1. Anda kalır

Yürüyüşe gittiğinde, evcil hayvanınızın düşündüğü tek şey… yürüyüşe çıkmaktır! Her şeyi gözlemler ve koklar, etrafındaki uyarıcılardan keyif alır ve eğer gerekliyse, tehlike sezinlediğinde alarma geçer.

köpeklerde duygusal zeka

2. Hayattaki küçük şeylerden mutlu olur

Stresli bir iş gününden sonra eve döndüğünüz zaman, köpeğiniz sizi İngiltere Kraliçesiymişsiniz gibi karşılar. Atlar, havlar, kuyruğunu sallar … başka hangi aile üyesi sizi böyle karşılar?

3. Empati kurar

Belki de köpekler “beyinlerine nasıl hakim olacaklarını” ve sadece önemli şeylere odaklanmayı biliyorlar. Hasta, yorgun ya da üzgün olduğunuzda sizin yanınıza kıvrılabilirler. Bu, onların size yalnız olmadığınızı hatırlatmanın bir yoludur… tek bir söz söylemeden.

4. Olaylara iyi tarafından bakar

İnsanlar hayatlarını, başkaları hakkında kötü konuşarak, kararlarını önyargılara dayandırarak ve diğer insanların kusurlarını işaret ederek geçirirler. Evcil hayvanınız ise tam tersini yapar! Eğer makyaj yapmıyorsanız, dağınıksanız ya da selülitiniz varsa umurunda değildir.
Evcil hayvanınız sizi koşulsuz olarak sever ve siz, onun hayatındaki en önemli şeysiniz. Bütün bu sebeplerden dolayı, köpeklerin duygusal zekası olduğu açıktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.