Köpeğinizin Ne Düşündüğünü Anlamak

Bir köpek evinize ilk geldiğinde, ona nasıl davranacağınızı ve ona nasıl ilgi göstereceğinizi bilmeniz zor olabilir.
Köpeğinizin Ne Düşündüğünü Anlamak

Son Güncelleme: 22 Kasım, 2018

Bizlerin, köpeklerin nasıl sevgi gösterdiklerini ve bizden bir şey isteme yöntemlerini öğrenmemiz gerekir. Tüm bunları anlamanız ve yeni arkadaşınızı daha iyi tanımanız için köpeğinizin ne düşündüğünü anlamak çok önemlidir.

Belki de köpeğinizin ne düşündüğünü anlamak mümkün mü değil mi diye merak ediyorsunuzdur. Evet, köpeğinizin ne düşündüğünü anlamak mümkün! Biz insanların aklı mantık, duygular ve hislerle çalışıyor; bu nedenle, eğer köpeklerin nasıl düşündüğünü anlamazsak, neyi neden yaptıklarını da anlamamız çok zor olacaktır.

Köpeğinizin Düşünme Biçimini Nasıl Anlarsınız?

köpeğe sarılan kadın

Köpeğinizin ne düşündüğünü anlamak için, sizin hareketlerinize nasıl tepki verdiğini gözlemlemeniz gerekmektedir. Her ne kadar köpeklerin hepsinde görülen pek çok eylem olsa da, her köpeğin kendi aklı olduğu da apayrı bir gerçektir. Bu nedenle, burada biraz genelleme yapacağız; ancak evcil hayvanların da birbirinden farklı oldukları noktalar olabilir.

Köpeğinizi Sevmek

Köpeğinizin hoşlandığı bir şekilde onu sevmek için, hayvanın ne düğündüğünü anlamak ve daha önce de söz ettiğimiz gibi, neyi sevdiğini ve neyi sevmediğini gözlemlemek gerekir.

Genel bir kural olarak, hiçbir köpek birisi onu severken kuyruğuna, bacaklarına, kulaklarına ve hatta bazı durumlarda kafasına bile dokunulmasından hoşlanmaz.

Neredeyse tüm köpekler sırt, boyun ve karın bölgelerinin okşanmasını çok sever. Ancak, bu tüm köpekler için genellikle doğru olsa da, yine de köpeğinizi gözlemleyin ve eğer sevmediği bir davranış olursa bunu değiştirin.

Saldırganlık

Pek çok köpek, kendi evinde olsa dahi saldırgan olabilir. Bizler bazen köpeklerin hayvan olduğunu, dolayısı ile bizi anlamadıklarını düşündüğümüz için köpekler bu tarz davranışlar sergileyebilir. Fakat bizim bu düşüncemiz tamamen doğru bir önerme değildir.

Köpeklerin bizim vücut dilimizi inceleme ve anlama becerileri vardır.Bu becerileri sayesinde bizim ses tonumuzu, mimiklerimizi ve duruşumuzu tanıyabilirler. Bu şekilde, onların varlığından rahatsız olup olmadığımızı da tespit edebilirler.

Bu nedenle, köpekler tarafından gösterilen saldırganlık bazen bizim davranışlarımızdan kaynaklanıyor olabilir.

Köpeğinizin Düşünme Şeklini Anlamak İçin Bilmeniz Gerekenler

Köpekler insanlardan çok farklıdırlar. Bazen bizim en büyük hatamız bu gerçeği unutmamızdır. Köpekler içgüdüsel olarak hareket ederler ve kokusunu aldıkları ve o an hissedebildikleri şeye göre de hareket ederler.

Bu hayvanların hiyerarşik bir yapıya göre davrandıklarını anlamanız gerekir. İşte bu yüzden köpekler, her zaman bir lider arayışı içinde olurlar. Eğer siz ya da aile bireylerinizden birisi köpeğinize kimlerin lider olduğunu göstermezse, köpeğiniz bu rolü kendisi üstlenecektir. Bu da hayvanda saldırganlık ve kaygı nöbetlerinin oluşmasına sebep olabilir.

Dominant (baskın) olan her zaman kazanır, bu nedenle köpeğimizin liderlik vasfını alması konusunda onu teşvik etmemeye özen göstermemiz gerekir.  Örneğin, eğer hayvan gerginse ve biz onu seversek, bu davranışını pekiştirmiş oluruz. Bize karşı olmasa da, başka insanlar ona dokunmak istediğinde saldırgan davranışlar sergileyecektir.

Ancak, bir diğer yandan, eğer köpeğiniz korktuğu zaman onu yatıştırmak için seviyorsak, burada ona verdiğimiz mesaj korku duyma eyleminin normal olduğu ve her şeyin yolunda olduğudur. Köpek duygularını gösteriyorsa, onu yalnız bırakmak en iyisi olacaktır.

Biz insanların köpeğimiz ile ilgili genel olarak yaptığımız bir diğer hata ise onlar için gayet normal olan şeyler yaptıkları için onları azarlamamızdır. Örneğin, yeri koklamak ya da yere düşen bir şeyi yemeye çalışmak.

golden retriever köpeğini eğiten insan

Köpeğiniz için oldukça doğal olan bir davranışı yaptığı zaman ona tekrar tekrar kızarak hiçbir şey kazanamazsınız. Köpeğiniz ne söylediğinizi anlamayacak ve ne zaman bir şey yapmaya kalkışsa korkacaktır. Bu adeta uykunuz geldiğinde esnememeye zorlanmanızla aynı şeydir.

Aynı şekilde, köpekler sürü hayvanlarıdır ve diğer köpeklerle iletişim kurmaya alışıktırlar. Kendi türlerini tanımayı da bilirler. Ancak biz varken bir köpeğin yanına gittiklerinde, biz her zaman onları durdurmaya çalışırız ve hatta azarlarız.

Köpeğinizin sosyalleşmesine izin vermeniz onun için doğal bir şeydir ve aynı zamanda ona çok da yararı olur. Diğer köpekler ve insanlara karşı da daha arkadaş canlısı olurlar.

Köpeğinizin nasıl düşündüğünü anlamak için çabalayın. Bu sayede köpeğinizle aranızdaki bağ da çok daha harika ve sıkı bir bağ olacaktır!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.