Köpeğinizin Yatağınıza Girmesine İzin Vermeden Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

1 Mayıs 2018

Yeni bir evcil hayvan mı sahiplendiniz? Belki de yeni sevimli bir yavru köpek buldunuz. Köpeğinizin yatağınıza girmesine izin vermeyi mi düşünüyorsun? Bekleyin! İlk önce bu paylaşımı okuduğunuza emin olun. Okuduktan sonra, bilinçli bir karar vermek isteyebilirsiniz. Bu yüzden, gözlerinizin içine bakarak her gece yatağınıza tırmanmaya izin verilmesi için yalvaran yavru köpeğinizi görmezden gelmeye çalışın.

Aklınızda Bulunması Gereken Şeyler

Köpeklerin kendi ayrı yataklarında tek başlarına yatmaları tavsiye edilir. Ama gerçek şu ki, çoğu insan yatağını evcil hayvanıyla paylaşıyor. 

Bu blog size bu durumun iyi ya da kötü olduğundan bahsetmek için tasarlanmadı. Olaya göre değişebilir. Köpeğimizin fiziksel veya zihinsel sağlığını onlara insanmış gibi davranarak riske atmadığımız sürece,  tüm hayvan sahipleri, yataklarını ve battaniyelerini kiminle paylaşacaklarını seçme hakkına sahiptir.yatakta köpek

Çoğu insan partneriyle uyumayı tercih eder. Bazıları da yalnız uyumayı.

Tabii ki, bu bir kişisel tercih meselesidir. Ama eğer köpeğinizin sizinle birlikte uyumasına izin verirseniz, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç konu var.

Köpeğinizin sizinle birlikte uyumasına izin vermeden önce lütfen aşağıdaki maddeleri okuduğunuza emin olun.

1. İyi Dinlenmenizi Engeller

Son zamanlardaki bazı araştırmalar, evcil hayvanlarımızla uyumamızın aslında daha iyi dinlenmemize izin verdiğini göstermektedir. Ancak bununla birlikte, tüylü arkadaşınızla yatağınızı paylaşmanızın uyku döngünüzü kesinlikle etkileyebileceği de iyi bilinmektedir. Köpekler genellikle gece boyunca çok hareket ederler. Böylece, sizi de uyandırırlar.

Ve bunun sizin üzerinizde önemli bir etkisi olabilir. Gece boyunca iyi bir şekilde dinlenemezseniz, sabahları oldukça kötü bir ruh haliyle uyanırsınız. Ya da, gün içinde yapmayı planladığınız işlerin tümünü tamamlayamazsınız. Ve hatta daha zayıf bir bağışıklık sisteminiz bile olabilir. Sonuç olarak hastalıklara daha savunmasız hale gelebilirsiniz.

2 – Köpekler, yatağınıza bakteri ve mantar getirir

Köpeğin hayatı ve kendi hayatınız arasındaki farkları aklınızda tuttuğunuza emin olun. Köpekler, çıplak ayakla yürümeyi hayal bile edemeyeceğiniz pek çok yerde ayakkabıya gerek duymadan yürürler. Sadece sokaktaki mikropları hayal edin. Köpekler yerlere yatarlar ve bazen kir ya da çöpün içine girerler. Bu, zararlı bakterilerin ve mantarların vücutlarında birikebildiği anlamına gelir. Yani eğer köpeğinizi yatağınıza sokacaksanız, önce sıkı hijyen önlemleri aldığınızdan emin olun.

3 – Alerjilere neden olabilir veya şiddetlendirebilir

Alerjiniz varsa, yatak odanızı rahatsız edici alerjenlerden arındırılmış bir yer olarak tutmak en iyisidir. Ve elbette tüylü arkadaşınız bu durumu kötüleştirebilir. Her halükarda, köpeğinizin kepek, idrar, tükürük veya tüylerine karşı alerjiniz olup olmadığını öğrenmelisiniz.

4 – Hastalık bulaşma riski

Köpeğinizin yatağınıza girmesine izin verdiğiniz takdirde , bir çok hastalığa yakalanma riskiniz artar. Bunlar hayvanlar tarafından, özellikle içsel veya dışsal parazitler yoluyla insanlara bulaşır. Bu nedenle, yatak odasının kapısını köpeğinize açık tutmayı tercih ederseniz, önlem almak söz konusu olduğunda şikayetçi olmadığından emin olun. En önemlisi, köpeğinize ”deworming” denilen parazitlere karşı tedavi yöntemini uygulayın. Ve köpeğinizin veterineri ile birlikte karar verdiğiniz bir aşılama planına bağlı kalın.

5.Köpeğinizin yatağına girmesine izin verirseniz, köpeğinizde davranış bozuklukları görülebilir

yataktan bakan köpek

Köpeğinizin yatağınıza girmesine izin verirseniz, yatağınızda kendi bölgesini işaretlemek amacıyla o bölgeye idrar yapması kuvvetli bir ihtimaldir. Başka davranış bozuklukları da kendini gösterebilir. Örneğin, size aşırı bağlı olabilir, size çok muhtaç olabilir, sizden ayrılma endişesi taşıyabilir ve buna benzer birçok sorunlar ortaya çıkabilir.

Köpeğin, Yatağın ve Sen

Şimdi, eğer tüm potansiyel sorunları okuduysanız, ve  hala hevesliyseniz ayrıca bu riskleri kontrol edebileceğinizi düşünüyorsanız , devam edin! – ( Evcil hayvanınızın şu ana kadar herhangi bir belirgin davranış bozukluğu yoksa )

Tüylü arkadaşınızla beraber mutluluk içinde uyuyabilirsiniz. Ancak, her birinizin yatakta kendi yerlerinin olduğunu açıkça belirtmeyi unutmayın. Bütün gece beraber kalmak ya da birbirinizi ezmek zorunda değilsiniz.

Ve eğer partneriniz de sizinle aynı yatağı paylaşıyorsa, partnerinizin de aldığınız bu karara onay verdiğinden emin olun. Üç kişi bazen kalabalık olabilirken, herkesin rahatça uyuyabilmesi için bolca yer de olabilir.  Ancak, bu sadece uyku düzenlemeleri, iyi bir iletişim ve sevgi dolu bir ruhla planlanırsa geçerlidir.