Hayvanlar Hakkında Bilinmeyenler: Caracal Nedir ?

Hayvanlar Hakkında Bilinmeyenler: Caracal Nedir ?

Son Güncelleme: 31 Mart, 2022

Caracal, pek çok insanın daha önce hiç duymadığı sıra dışı bir isim ve bu şaşırtıcı değil.

Bizler, Benim hayvanlarim’da evcil olup olmadıklarına bakmaksızın, tüm canlıları seviyoruz. Söz konusu hayvan, ilgi duyduğumuz favori evcil hayvanlarımızdan biri ise, onları sevmek için daha çok nedenimiz oluyor. Bugün sizlere, hakkında daha fazla şey öğrendiğiniz anda aşık olacağınız, şahsına münhasır ve vahşi kedigillerden olan Caracal nedir, bunu anlatacağız.

Her ne kadar kediler hakkında konuştuğumuzda, kedileri ya da belki de kaplanları düşündüğümüz doğru olsa da, caracal aynı zamanda, sadece meraktan bile olsa, bilmeniz gereken çok özel bir kedigildir.. Peki, caracal hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Caracal’ın Özellikleri

Bu son derece eşsiz hayvanın yüzü sevimli bir yavru kediye benziyor ama, vücudu adeta atletik bir panter. Adını, anlamı siyah kulak demek olan Türkçe bir kelime, “karakulak” tan alıyor. 

Bu yüzden, bu vahşi ancak güzel olan hayvanın en karakteristik özelliği kulaklarıdır. Kulaklarında adeta kömüre benzeyen sivri burunlu kıvrım, uçlara gittikçe daha da koyu siyah renk oluyor. Bu özellikten dolayı çok güçlü bir işitme duyusuna sahiptirler ve böylelikle en önemli görevleri olan avlanmak onlar için kolaylaşır.

Her ne kadar yüzlerinde miskinlere benzeyen bir gülümse ifadesi varmış gibi görünse de, meraklı bakışları aslında gülümsemediklerini görmemizi kolaylaştırır, bu yüzden en iyisi, evcilleştirilmedikçe her hangi birisine yaklaşmamaktır.

Tümüyle tek renk olduğu için tüyleri sıkıcı görünebilir: tarçının güzel bir tonu. Ancak elbette, hepsinde işaret gibi siyah kulaklar vardır.  Eşsiz renkleri ile doğada kendilerini kolaylıkla kamufle ederler. Caracallar, kurak topraklarda ve çöllerde yaşadıkları için, tarçın rengindeki tüyleri toprağın tonuyla mükemmel bir uyum gösterir.

Caracal: Usta Avcı

caracal

Gerek evcil, gerek sokak kedilerinin genlerinden kaynaklı iç güdüsel bir şekilde iyi birer avcı olduklarını her fırsatta söylemişizdir. Caracal, tüm kedilerin atasıdır. Bazen kemirgenler ile beslenseler de, caracal’ın en sevdiği yiyecek kuşlardır ve onları avlamak için eşsiz bir kabiliyete sahiptirler.

Bazen, aynı anda 12 kuş birden avlayabildikleri söylenmiştir. Bu, kuşların ve diğer uçan türlerin sahip olduğu mücadele ya da kaçma içgüdüsü göz önüne alındığında, oldukça başarılı bir sonuçtur.

Yaşayan en büyük kedigillerden olmasalar da, (orta büyüklükte kabul edilir)küçük kafaları ve atletik vücutları ilecaracal’lar oldukça çevik hayvanlardır.

Caracal Evcilleştirilebilir mi?

Evet. Caracal’lar evcilleştirilebilir. Varlıkları ve bakışları biraz korkutucu olduğundan, pek çok insan onları gördüğünde korkmasına rağmen, evcilleştirilebilirler. Yavruyken çok güzel ve sevimlidirler, öyle ki bugüne kadar gördüğünüz en sevimli kediler olduklarını düşünürsünüz.

Doğal içgüdülerine rağmen bir caracal ehlileştirilebilir ve tıpkı diğer evcil hayvanlar gibi evde yaşayabilir. Pek tabii ki, eve alacağınız bu hayvan, daha önce bir başka aile tarafından evcilleştirilmiş ve aynı zamanda insanlar ile bir arada yaşamış olmalıdır.

Bebekken sevimli küçük birer yavru kedi gibi görünseler de, Tweety’nin dediği gibi, kendimizi kandırmamalıyız. Onlar, diğer hayvanlar gibi, doğal yaşam alanlarında yaşamak zorunda olan vahşi hayvanlar.

Caracal’lar Nerede Yaşar?

Afrika kıtasında yaşamadığınız sürece, bunları evcil hayvan olarak sahiplenmek oldukça zor olan bir şeydir. Bunlardan bazılarını Fas’ın kuzeyinde bulabilirsiniz. Nijerya ya da Gana bölgesine doğru ilerledikçe de görebilirsiniz ancak, kıta merkezinde bulunmazlar. Yine de, son zamanlarda Tunus ve Etiyopya’nın doğusu ile Güney Afrika’da da yeniden görülmeye başlandı.

Bu büyük coğrafyada neden bu kadar uzak mesafeler ile birbirlerinden ayrıldıklarından emin değiliz. Belki de bağımsız doğaları gereği toplu olarak yaşamak istemediklerinden dolayı birbirlerinden bu denli uzaktalar.

Şüphesiz caracal, bilinmeye değer muhteşem bir hayvan. Evcil hayvan olarak sahiplenmek ister miydiniz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.