Neden Emekli Bir Polis Köpeğini Sahiplenmelisiniz

Neden Emekli Bir Polis Köpeğini Sahiplenmelisiniz

Son Güncelleme: 17 Mayıs, 2018

Onların, sadece kariyerleri bitti diye hayatları da bitmek zorunda değil. Emekli bir polis köpeği veya hizmet köpeğine nasıl yeni bir yuva vereceğinizi öğrenmek için yazımızı okuyun. 

Mutlaka emekli bir polis köpeği veya eğitimli bir köpeğin çalışmaları karşılığında ödüller aldığına dair hikayeler okumuşsunuzdur. Belki bir savaşta, özel bir görevde veya uyuşturucu operasyonunda yer aldı. Bu hayvanlar belli bir yaşa geldiklerinde çalışmayı bırakıyorlar. Ve insan dostlarından biri de onları evine alıyor. Ama bu hepsinin başına gelmeyebilir. Bu yüzden bir organizasyon emekli polis köpeklerini sahiplenmeyi teşvik ediyor.

Emekli kahramanlar bir yuva arıyor. Emekli bir köpeği sahiplenin.

eğitimli polis köpeği
Görsel: “4-legged Heroes” Facebook sayfası

“Dört Ayaklı Kahramanlar” organizasyonu Madrid’de bir kampanya başlattı. Bu kampanya ile örneğin polis teşkilatı gibi yerlerde hizmet veren ve artık emekli olmuş hayvanların sahiplendirilmesini teşvik ediyorlar. Madrid Organizasyonu’nun başkanı Cristina Cifuentes’e göre emekli bir köpeği sahiplenenler hayal ettiklerinden daha fazlasına sahip olabilirler. Başkan bu amacı desteklerken “adil ve yardımsever” olduğunu belirtiyor.

Güvenlik güçleri ve arama kurtarma ekipleriyle çalışan köpekler kaos zamanlarında hayatta kalanları arıyorlar. İnsan ticaretine, terör ve uyuşturucu ticaretine karşı da savaşıyorlar.

Emeklilikten sonra (hayvan yaklaşık olarak 10 yaşına geldiğinde) bir aile tarafından sahiplenilmeleri gerekiyor. Ama yaşlı bir köpeği sahiplenmek isteyen insanlar da pek fazla bulunmuyor. Çoğunlukla da sahiplenenler son zamanlarda onlardan sorumlu olan çalışanlar.

İki yıl önceki kuruluşundan bu yana “Dört Ayaklı Kahramanlar” Organizasyonu 100 emekli polis köpeğine yeni bir yuva buldu. Köpekleri ailelerle buluşturmak için her gün canla başla çalışıyorlar. Aynı zamanda bu köpeklerle çalışmış olanlardan da yardım alıyorlar. Eğer bu çalışanlar onları evlerine alamıyorlarsa bu köpeklere yeni bir yuva bulmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Cifuentes, bir köpeğin görevini tamamladıktan sonRa depoya kaldırılıp unutulacak bir araç olmadığını söylüyor. Bu hayvanlar merhamet, ilgi ve yiyecek bekliyor. Unutulmamalı ki geçmişleri fedakarlıklarla dolu. Şüphesiz, hayatlarının bu yeni döneminde her şeyin en iyisini hak ediyorlar.

Emekli bir köpeği sahiplenmek için “Dört Ayaklı Kahramanlar” Organizasyonu

polis köpeği

Bu organizasyon insan dostlarının evinde kalamayan köpeklere bir yuva bulmak için sivil güvenlik güçleriyle birlikte çalışıyor. Organizasyon ve Köpek Uzmanlığı Hizmetleri sağ olsun, emekli polis köpekleri bir değerlendirmeden geçen aileler tarafından sahipleniliyor.

Organizasyonun internet sitesinde belirtildiğine göre, çalışan köpeklerin çalışma hayatı ortalama 9 yıl civarında. Becerileri azalmaya başladığında veya görevlerini yerine getiremediklerinde emekli ediliyorlar. Aynı zamanda, eğitim gördükten sonra iş için gereken yeteneklere sahip olmayan genç hayvanların da başına gelebiliyor bu durum.

Dört Ayaklı Kahramanlar bu emekli köpeklerin kaderlerinin ailelerle kesişmesi için doğal bir network oluşturmaya çalışıyor. Bu aileler hayatlarının kalanında onlara bakmak isteyenlerden oluşuyor. Başvuranlarda aranan özelliklerden biri de sevgi dolu ve fedakar insanlar olmaları. Yetişkin bir köpeğin; huzur, sevecenlik, iyi bir yatak ve bol bol sevgi gibi ihtiyaçlarını anlayabiliyor olmalılar.

Sahiplenme süreci sadık bir evcil hayvanı uygun bir adayla eşleştirebilmek için titiz bir şekilde yürütülüyor. Hayvanın kişiliği ile potansiyel sahiplerin kişilikleri değerlendirilmesi gereken önemli faktörlerden biri. Köpeğin velayeti alındıktan sonra uzmanlar ailelere yardımcı olma ve köpeğin durumunu kontrol etme yetkisine sahip.

Organizasyon sivil koruma, itfaiye, özel güvenlik, ordu veya polis teşkilatı gibi hangi birim olursa olsun tüm köpek çalıştıran işlere bakıyor.

Eğer emekli bir köpek sahiplenmek istiyorsanız kendileriyle veya en yakın polis merkeziyle iletişime geçebilirsiniz.

Yazıda kullanılan görseller: “Four-legged Heroes” Facebook sayfasından alınmıştır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.