Köpeklerde Ağrı ve Acıyı İfade Etme Yolları

Köpeklerde Ağrı ve Acıyı İfade Etme Yolları

Son Güncelleme: 13 Mayıs, 2018

Köpeklerin bizimle kurduğu farklı bir iletişim yöntemi vardır. Bu yüzden yardım isteklerini anlayabilmek önemlidir.

Köpekler canı yandığında, bir yeri ağrıdığında, bunu ifade etmenin benzersiz bir yoluna sahiptir ve bu, insanların ağrıyı ifade etme tarzından çok farklıdır. Ya da büyük olasılıkla, inandığımız şey budur, çünkü onların dilini nasıl doğru bir şekilde yorumlayıp anlayacağımızı bilmiyoruz.

Bugün, köpeklerin bir yeri ağrıdığında bunu ifade etmelerinin farklı yolları olduğunu biliyoruz. Bazıları bunu açıkça belli eder, ancak diğerleri daha çok, saklama eğilimindedir. Genetik özellikleri nedeni ile, bazı hayvanlar herhangi bir zayıflık belirtisi göstermekten kaçındığı için, canının yandığını veya hasta olduğunu gizler. Onların güvenliğini ve sağlığını korumak için tüylü arkadaşınıza çok dikkat etmelisiniz.

Köpeklerin Ağrısı Olduğuna Dair Belirtilerin Neler Olduğunu Öğrenin

Köpeklerin ağrıyı ifade ettikleri bazı göstergeler şunlardır:

yeşil gözlü kahverengi köpek
Kaynak: LuAnn Snawder Photography
 • Alışılmışın dışında seslerini duyururlar: sızlanma, uluma, homurdanma, havlama . . .
 • strong>Sürekli olarak vücutlarının bir bölümünü yalarlar: Köpeğin görünür bir yarası olmasa bile, bunun içsel ağrıyı hafifletmeye çalışmasının bir işareti olabileceğini aklınızda bulundurun.
 • Alışkanlıkları değişmeye başlar: daha fazla uyuma eğilimi gösterirler, iştahlarını kaybederler, hatta normalden daha fazla su içmeye başlarlar.
 • Soluk almaları değişir ve artar: örneğin, yorucu bir aktivite yapmamış olmasına rağmen nefes nefese kalırlar.
 • Farklı pozisyonlarda ıkınır ve tuvalet ihtiyaçlarını giderirler.
 • Oturma ve yatar pozisyonda zorluk çekerler ve kendilerini rahat hissedecek bir pozisyon bulmakta zorlanırlar.
 • Hareketleri anormalleşir: titreme, sertlik, bacaklarının üzerinde durma zorluğu, topallık vb.

Ayrıca, göz bebekleri büyür. (eğer ağrı gözlerindeyse bu durumda şaşılık görülür ve göz bebekleri küçülür)
bizimle aynı dili konuşmuyor olsa da, onların ne hissettiklerini anlattıkları farklı bir ifade şekilleri vardır.Bu nedenle, gözlemci olup, gösterdikleri işaretleri öğrenmemiz son derece önemlidir. Bugün size köpeklerin ağrılarını nasıl ettiklerini anlatacağız.< em

Tüylü Dostunuzun Ağrısı Olduğuna Dair Diğer Belirtiler

Köpeklerin ağrısı olduğuna dair gösterdiği işaretler şu şekilde olabilir:

 • Sizden kaçıyor veya saklanıyorsa, veya tam tersi sizin yanınızdan ayrılmak istemiyorsa
 • Agresif davranışlarda bulunuyor ve hatta kim yaklaşırsa ısırmaya çalışıyorsa.
 • Sevilmekten kaçınıyorsa.
 • Depresyonda gibi görünüyorsa.
 • Umutsuz görünüyor ve yürüyüşe çıkmayı istemiyorsa.
 • Aile üyelerini çoşku ile karşılamıyor ve çağrıldığında yanlarına gelmiyorsa.

Köpeğinizin İyi Olmadığını Nasıl Anlarsınız

Köpeğinizin alışık olduğunuz davranışlarındaki herhangi bir değişiklik veya değişiklikler, bir şeylerin canını acıttığını ifade etme biçimleri olduğundan, görünür bir yara olmasa bile, vücudun hangi bölgesinin ağrıdığını bulmaya çalışmalısınız. Bunu anlamak için, köpeğinizin vücudunun farklı bölgelerine iyice ama nazikçe bastırmalısınız.

Bu durum onu agresif yaparsa dikkat edin. Unutmayın ki, ağrıyan yerine bastırarak daha fazla acı hissetmesine sebebiyet verirseniz sizi ısırabilir.

Her iki durumda da, eğer sizin anlayamayacağınız bir rahatsızlık geçiriyorsa ve bu onun davranışlarını etkiliyorsa, derhal veterinere götürmelisiniz.

Köpeklerde Ağrıya Sebep Olan Öncelikli Sebepler Nelerdir?

Köpeğinizin ağrı çekmesine sebep olabilecek başlıca nedenler arasında özellikle şunları belirtebiliriz:

 • Eklem hastalıkları
 • Diş sorunları
 • Farklı kanser türleri
 • Ameliyat sonrası komplikasyonlar
köpeği öpen esmer kadın

Bu yüzden evcil hayvanınızı veterinere götürmeniz şarttır. Hastalığı ne kadar hızlı teşhis edilirse o kadar çabuk iyileşir, veya en azından hayvan çektiği ızdıraptan kurtulabilir ve daha yüksek bir yaşam kalitesi elde edebilir.

Ağrıyı dindirmek üzere hiçbir şekilde kendi başınıza insalar için kullanılan ilaçlar ile tedavi etmeye çalışmayın. Şayet gerekiyorsa, uzmanlar hayvanın alması gereken ilaca ve doğru dozaja karar verecektir.

Sorumluluk Sahibi ve Gözlemci Bir Sahip Olun

Evet işte öğrendiniz. Köpeğinizin canı acıdığında, o bunu size belli etmemek için saklasa da, eğer onu yakından incelerseniz yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu hemen anlayacaksınız.

Evcil hayvanınızın sağlığının iyi olması onun sahibi olarak sizin en önemli sorumluluklarınızdan bir tanesidir.  Daha fazla zaman kaybetmeyin ve köpeğinizin ağrısını azaltmanın en iyi yollarını aramaya başlayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.