Kavga Eden Köpekleri Nasıl Durdurursunuz

Kavga Eden Köpekleri Nasıl Durdurursunuz

Son Güncelleme: 29 Mayıs, 2018

Köpeklerin kavga etmesi bizi gerçekten kötü hissettirir ve biz böyle bir şey gördüğümüzde kesinlikle bir şeyler yapmak isteriz.

Eğer köpekleri seven bir kişiyseniz, kesinlikle hiçbir şey  köpekler arasında çıkan bir kavgaya tanık olmanızdan daha kötü değildir. Hele ki bu kavgaya kendi köpeğiniz de dahilse, durum daha da kötüdür. Ama dikkatli olun, çünkü bu göründüğü kadar kolay bir şey değildir. Herhangi bir belaya bulaşmadan ya da ısırılmadan önce hangi adımları atmamız gerektiğini bilmeliyiz.

Bu yüzden, izole edilmiş bir ortamda olmadığımız ve herhangi bir zamanda meydana gelebileceğine inandığımız için, size izlemeniz gereken yollar ile ilgili bazı tavsiyelerde bulunmamız gerektiğini düşündük. Köpeklerin kavgasını durdurmak için bir şeyler yapmak istediğinizde bu tüyolara başvurun.

Köpek kavgasını durdurmak için izlenecek adımlar

Sakin olun

kavga eden köpekler

Şunu her zaman hatırlayın ki hayvanlara karşı avantajlı olduğumuz bir yönümüz var:  köpekler söz konusu olduğunda akılcılığımız. Bu nedenle sakin kalmanız gerektiğini unutmayın. Genel bir kural olarak, köpek kavgalarının sadece birkaç saniye sürdüğünden emin olabilirsiniz.

Bu durumlar karşısında yapabileceğiniz en iyi şey, köpeklerin ilgisini dağıtmak için korkutmaya çalışmaktır ve bu şekilde savaşı durdurabilirsiniz. Unutmayın ki, böyle karışık anlarda, elinizi ortalarına uzatmanız iyi bir fikir değildir.

Su kullanın

Eğer şans eseri elinizde su varsa ve köpeğe dökme imkanınız varsa, yapın. Bu onların ilgilerinin dağılmasına yol açacağından, ne yaptıklarını unutmalarını sağlayacaktır.

Bu çok faydalı bir yöntemdir. Bir parka veya sizinle birlikte başka köpeklerin de olduğu bir yere gittiğinizde, yanınızda acil durumlarda kullanabileceğiniz bir su şişesi bulundurmanızı öneririz.

Koruyucu bir şey bulun

Daha önce de söylediğimiz gibi, kavgaya bulaşmak iyi bir fikir değil. Elinizde k oruma amaçlı kullanabileceğiniz bir şey bulundurun. Bu, yakındaki bir çöp kutusunda bulabileceğiniz bir karton veya aklınıza gelebilecek herhangi başka bir şey olabilir.

Örtü kullanın

Köpeklerin üzerine bir örtü atmak onların kafasını karıştırıp şaşırtacağı için, kendi köpeğinizi rahatça kapmanıza fırsat verecektir. Elbette sokakta kimse bir örtü taşımaz, ancak bazen tedbirli olmak daha iyidir.  Köpeklerin kavga etme olasılığına karşılık yapabileceğiniz en iyi şey, yanınıza bir sırt çantası alarak gerekli olan şeyleri içinde bulundurmanız olacaktır.

Kuyruklarını çekin

Köpeklerin nefret ettikleri bir şey varsa o da, kuyruklarının çekilmesidir. Bir kavga esnasında olsalar dahi, kuyruklarının çekildiğini hisseden her köpek durup dönecektir.

Elbette, bunu size ait olmayan bir köpeğe yapacaksanız, elinizi hızla ağzına götürmesini önlemek için koruyucu kullanın.

Bacaklarınızı kullanın

Eğer sağlam bir ayakkabınız varsa, aralarındaki gerilimi azaltmak için köpeklerden birini bacağınızla itebilirsiniz. Onları tekmelememeli ya da onlara zarar vermemelisiniz. Bu sadece onları ayırırken yardımcı olup olmadığını görmek için konsantrasyonlarını kesmekle ilgilidir.

Köpekler çok büyükse dikkatli olun çünkü bu potansiyel olarak tehlikeli olabilir ve yaralanabilirsin.

Gözlemci olun

köpek kavgası

Köpeklerimizi sadece birkaç dakika bile gözlemlediğimizde çok sayıda kavganın önüne geçebiliriz. Köpeğinizin, ya da ona yaklaşan başka bir köpeğin hırladığını fark ederseniz, havladığını ya da başka bir köpeğe doğru koştuğunu görürseniz, dikkatli olun! Bir kavganın çıkması an meselesi gibi görünüyor.

İyi bir suçun daha iyi bir savunması olmadığını söylerler ve bu, köpek kavgaları için doğrudur. Bu nedenle, tedbirli olun ve hayvanınızı tasması ile gezdirin. Eğer agresif olduğunu biliyorsanız tasmasını çıkartmayın. Eğer agresif değilse, ve diğer köpeklerin de agresif olmadığından eminseniz tasmasını çıkartabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.