Köpeğin Yaşam Kalitesi Nasıl Artırılır?

Köpeklerin ve diğer evcil hayvanların yaşam kalitesini iyileştirmek, güzel veya iştah açıcı şeylere büyük miktarda para harcamak değildir. Büyük yatırımlar veya çabalar olmadan bunu başarmanız için size bazı ipuçları vereceğiz.
Köpeğin Yaşam Kalitesi Nasıl Artırılır?

Son Güncelleme: 07 Ağustos, 2019

Bir evcil hayvan sahibi olmak büyük bir ayrıcalıktır, ancak aynı zamanda da büyük bir sorumluluktur. Özellikle birçok evcil hayvan sahibi ve köpek sahibi, onlara aksesuar, karmaşık oyuncaklar, ödül mamaları ve hatta kıyafet satın almak için çok zaman ve para harcıyor. Ama bu köpeğin yaşam kalitesi için faydalı bir yolu mu?

Bunu, köpeğin hayatını iyileştireceğini düşünerek yapıyorlar. Bununla birlikte, bir köpeğin yaşam kalitesini artırma konusunda asıl önemli olan sağlıklı alışkanlıklar ve rutinler oluşturmaktır.

Evcil hayvan ve köpeklerle ilgili satışlar artmıştır, ancak veterinere ziyaret sayısı aynı oranda yapılmamıştır. Aslında, bazı bölgelerde, veteriner hekime yapılan ziyaret sayısı azalırken, köpeklerde ve diğer evcil hayvanlarda (kediler gibi) obezite oranı artmıştır.

Köpeğin yaşam kalitesini nasıl artırırız?

Evcil hayvanlarımız için sağlıklı bir rutin oluşturmak, mümkün olduğunca mutlu ve uzun ömürlü olmalarını sağlamak için bir zorunluluktur. Bu nedenle, köpeğinizin yaşam kalitesini iyileştirmek için, popüler moda aksesuarları satın almayı unutun ve aşağıdaki basit ipuçlarına dikkat edin:

1. Yılda en az bir kez veteriner hekimi ziyaret edin

yaşam kalitesi için veteriner ziyareti

Evcil hayvanınız için uzun ve sağlıklı bir yaşamdan daha iyi bir hediye yoktur. Yıllık kontroller, evcil hayvanınızın düzenli olarak önleyici bakım aldığından emin olmanın kolay bir yoludur.

Onun iyi olduğunu düşünüyorsanız bile, köpeğinizi yılda bir kez veterinere götürmek size gerçekten bir problem olmadığına dair gönül rahatlığı verecektir. Veteriner hekim ayrıca olası sağlık problemlerini önlemek için size rehberlik edecektir.

Önceden fark edilmemiş bir şey bulursa, veteriner sorunu iyileştirmek ve daha ileriye gitmesini önlemek için ne yapılması gerektiğine karar verebilir.

2. Uygun bir diyet uygulayın

Hepimiz köpeklerimizin ikramlardan ya da bazı “insan yiyeceklerimizden” zevk almasını izlemeyi severiz. Ancak köpeklerimize bu yiyeceklerin aşırı miktarda verilmesi ve güzelliklerin kötüye kullanılması hızlı kilo alımına neden olabilir.

Onları gereğinden fazla beslediğimiz için ya da gerçekten ihtiyaç duydukları şeylerle beslemediğimiz için onları doğru şekilde beslememe tehlikesi içindeyiz. Köpeğinizi nasıl beslemeniz gerektiğinden emin değilseniz veterinerinize danışın.

Bazı basit beslenme programı değişiklikleri, köpeğinizin sağlıklı bir kiloyu korumasına yardımcı olabilir ve sağlık sorunları geliştirme riskini azaltabilir.

3. Düzenli egzersiz yaptırın

Köpekler için düzenli egzersizin gerekli olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak meşgul olduğumuz için bu durumu sıklıkla görmezden geliyoruz. Bununla birlikte, köpeğimizin yaşam kalitesini artırmak için ona ihtiyaç duyduğu egzersizi sağlamak esastır.

Yeterli olmasa bile, biraz egzersiz yapması hiç yapmamasından iyidir. Bu yüzden köpeğinize egzersiz yapma fırsatı vermek zorundasınız. Bu onların fazla kilolu olmalarını ve yerleşik yaşam tarzı ile ilgili diğer sağlık problemlerini geliştirmelerini önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca ruh hallerini iyileştirecek ve hatta davranış problemlerini önlemeye de yardımcı olacaktır.

4. Eğitici Oyuncakları

Köpeğinize eğlenme fırsatı sunmak, yaşam kalitesini artırmanın harika bir yoludur. Önemli olan sadece fiziksel egzersiz değil , aynı zamanda çeşitli aktivitelerle zihinsel egzersiz yapmaktır.

Bu tür bir eğitim için özel olarak tasarlanmış oyuncaklar vardır. Yeni yerler ziyaret etmek veya yeni beceriler ve numaralar öğretmek köpeğinizin aktif bir zihni olmasına ve fiziksel olarak aktif olmasına da yardımcı olacaktır.

5. Sevgi ve şefkat verin

köpeğine sarılan insan

Köpeğinizle konuşun onu okşayın ve ona sarılın. Onun sevgisini ifade etmesine ve sizinkini almasına izin verin. Ona davranış şekliniz şüphesiz onun ve sizin yaşam kalitenizi etkileyecektir.

Köpeğinize aileden biriymiş gibi davranın ve ona sevildiğini gösterin ve değerli hissetmesini sağlayın.

Onlar için iyi olan sizin için de iyidir

Dahil ettiğimiz tüm ipuçları insanlara uygulanabilir. Bu nedenle, aynı ipuçlarını kendi hayatınıza uygularsanız, köpeğinizle de aynı şeyi yapmanın çok daha kolay olacağını söyleyebiliriz, öyle değil mi? Aslında, insanlar kendilerini geliştirmeye karar verdiklerinde bir köpeğin yaşam kalitesini iyileştirmek çok daha kolaydır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mondino, A., Delucchi, L., Moeser, A., Cerdá-González, S., & Vanini, G. (2021). Sleep disorders in dogs: a pathophysiological and clinical review. Topics in Companion Animal Medicine, 43, 100516.
  • Bontempo, V. (2005). Nutrition and health of dogs and cats: evolution of petfood. Veterinary research communications, 29(2), 45-50.
  • Belshaw, Z., Asher, L., Harvey, N. D., & Dean, R. S. (2015). Quality of life assessment in domestic dogs: An evidence-based rapid review. The Veterinary Journal, 206(2), 203-212.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.