Köpeğinizle Nasıl Konuşmalısınız?

Köpeğinizle Nasıl Konuşmalısınız?

Son Güncelleme: 26 Aralık, 2018

Köpeğinizle nasıl konuşmalısınız, doğru yöntemi öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin!

Şüpheci insanlar, köpeklerin konuşulanları anlamadığını ısrarlar savunurlar.

Ancak, bilim insanları yılmadan, farklı türler arasındaki iletişimin nasıl ilerlediğini açıklamaya devam ederler.

Bu yüzden, köpeğinizle nasıl konuşmalısınız, onu açıklayan bir çalışma yayınladılar (sanki tüylü dostlarını sevip, onlara değer veren insanların buna ihtiyacı varmış gibi!).

Bilimsel Çalışmalar, Köpeklerin Konuşulanları Anladığını Göstermektedir

köpek

Tüylü dostlarımızın, söylenenleri anladığını bilmek için, bilimsel bir araştırmaya ihtiyacımız yok. Köpeklerle yaşamak da bunu bilmek için yeterlidir.

Ancak, bilim insanları da bu görüşü destekliyorlar.

Köpeğinizin ona söylediğiniz şeylerin farkında olduğunu onayladıkları gibi, şimdi köpeğinizle daha iyi bir iletişim kurabilmeniz için onlarla nasıl konuşmanız ve kendinizi nasıl ifade etmeniz gerektiğini açıkladılar.

En azından biz, Lyon Üniversitesi’nin Proceedings of the Royal Society B bilim dergisinde yayımladıkları, yavru köpeklerle nasıl konuşmanız gerektiğini ele alan bu çalışmadan¹ bunu anladık.

Son çalışmalar, yavru köpeklerle sanki iki yaşındaki bir çocukla konuşur gibi konuşursanız, sizi daha iyi dinleyeceklerini ve böylece, daha iyi bir eğitim alabileceğini göstermiştir.

Köpeğinizin İlgisini Çekmek İçin Nasıl Konuşmalısınız?

Uzmanlara göre, insanlar köpeklerle iletişim kurduğu zaman, insanlarla olan iletişimlerinden çok daha farklı bir yol izlemektedirler.

Köpeklerle konuşurken, “köpekleri hedef alan bir dil” kullanmaktayız.

Bu dilin nasıl bir şey olduğunu merak ediyor musunuz?

Genel olarak cümlelerin yapılarını değiştirip onları daha kısa ve basit hale getirdiğimizde ortaya çıkan bir dildir.

Aynı zamanda, ince bir ses tonu kullanırız. Kısacası bebekçe konuşuruz.

Bu soru, bir köpeğin zekasının iki yaşındaki bir çocuğun zekasına denk olduğunu açıklayan² başka bir araştırmayla bağlantılıdır.

Son çalışmaya göre, insanlar yavru köpeklerle normalden daha ince bir sesle konuşursa, bu köpeklerin dikkatini çekmektedir. Bunun sonucunda, köpeği eğitmek daha kolay bir hal alır.

Bu sonuca varabilmek için katılımcılar farklı yaşlardaki birden fazla köpeğin fotoğrafına baktıkları zaman, genel olarak kullandıkları kelime öbeklerini ses kaydına aldılar.

Örneğin:

  • “Yerim ben seni”
  • “Gel oğlum/kızım buraya”
  • “Güzel kızım/oğlum benim”
  • “Aferin oğluma/kızıma!”

Bilim insanları, insanların yetişkin, yavru ya da yaşlı köpeklerle farklı şekillerde konuştuklarını ve ayrıca, fotoğraflara bakmadıklarında da konuşmalarının farklılaştığını keşfetmiştir.

mavi gözlü yavru

Daha sonra köpekler üzerinde bir deney gerçekleştirdiler: Köpeklere, deney sırasında insanların kaydettikleri farklı ses kayıtlarını dinlettiler.

Yavru köpeklerin, fotoğraflara bakarak konuşan insanların seslerine daha çok dikkat kesildikleri gözlemlenmiştir. Köpekler havlayarak karşılık vermişlerdir.

Diğer yandan, yetişkin köpekler seslere karşı daha kayıtsız kaldılar.

Bu durumu, köpeklerin yaşlandıkça yabancı insanların seslerine karşı daha az ilgi göstermeye başladıklarıyla bir nebze açıklayabiliriz.

Ancak, insanlarla köpekler arasında yüz yüze konuşmalar sırasında, hangi yaşta olursa olsun, köpeklere yönelik dile bütün köpekler karşılık vermektedir.

Kedinizle En İyi Nasıl İletişim Kurarsınız?

kedi

Bu araştırma köpeğinizle nasıl konuşmalısınız, onu anlatıyor. Ancak kedilerden bahsetmiyorlar. Bu yüzden, şimdilik, bende işe yarayan bir yöntemi paylaşmak istiyorum.

Kediler bizi eşiti olarak gördüğü için, kedilerle başka bir insanla konuştuğum gibi konuşuyorum. Böylelikle kedi dostlarımızla iyi anlaşabiliyoruz.

Peki ya siz?

Evcil hayvanınızla özel bir konuşma şekliniz var mı?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • “Dog-Directed Speech: Why Do We Use It and Do Dogs Pay Attention to It?” Collections – Journals | Royal Society, royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rspb.2016.2429.
  • Blue, Alexis, and University Communications. “Dogs, Toddlers Show Similarities in Social Intelligence.” UANews, 19 Feb. 2018, uanews.arizona.edu/story/dogs-toddlers-show-similarities-social-intelligence.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.