Evcil Hayvanınızın Hareketsiz Yaşam Tarzı

Çok az fiziksel aktivitede bulunan köpekler, yıkıcı ve saldırgan tavırlar sergileyebilir. Bu yaşam tarzı, aynı şekilde sosyal yeteneklerini de etkiler.
Evcil Hayvanınızın Hareketsiz Yaşam Tarzı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hareketsiz yaşam tarzı hayvanların hayatlarını riske sokuyor. Evcil hayvanlarını hareketsiz bir yaşama mahkum eden sahipler, hayvanlarının fiziksel ve zihinsel sağlıklarını riske atmaktadır.

Aşağıda, hareketsiz yaşam tarzının ne olduğunu ve evcil hayvanınızı nasıl etkilediğini öğrenebilirsiniz.

Hareketsiz yaşam tarzı

Hareketsiz yaşam tarzı demek, fiziksel aktivite eksikliği anlamına gelmektedir. Hareketsiz insanlar ve/veya hayvanlar çok az egzersiz yaparlar ve zamanlarının çoğunu oturarak ya da yatarak geçirirler.

Bilimsel çalışmalar yetişkinlerin ve çocukların gittikçe daha az hareket ettiklerini göstermektedir. Genç insanlar koşmaya, atlamaya ve etrafta dolaşmaya daha az vakit ayırmaya başladılar. Bunların yerine video oyunlarını ve TV programlarını tercih etmektedirler. Yetişkinler ise daha çok çalışmakta; daha çok bilgisayar ve telefon başında vakit geçirmekteler.

Bir yerden başka bir yere gitmek için bile harekete ihtiyaç duymuyoruz. Arabalar, trenler, taksiler, otobüsler, metrolar… Tüm bunlar rahat ve hızlı olduğu gibi hareketsiz yaşamı de destekleyen ulaşım araçlarıdır.

Örneğin, işe giderken bisiklet sürmek zorunda olduğunuzda, bu durumun vücudunuza olan olumlu etkilerini düşünün. Bu durum bile modern ulaşım araçlarının bizi nasıl hareketsizliğe teşvik ettiğinin bir göstergesidir.

Uzun iş saatleri, insanların daha çok oturmalarına ve egzersiz için zaman ayıramamalarına neden olmaktadır. Uzun bir iş gününden sonra insanların dinlenmek ve işlerini halletmek için çok az bir vakitleri kalmaktadır. Ancak bu durumdan muzdarip olan sadece insanlar değil.

uyuyan yavru köpek

Evcil hayvanlar için tehlikeli yaşam tarzı

İnsanlar iş yerlerinde daha uzun vakit geçirdikleri için evcil hayvanları da evde hareketsiz ve yalnız vakit geçirmektedir.

Şu anda evcil hayvanların çok azı günlük egzersiz ihtiyacını karşılayabilmektedir. Günlerinin çoğunu sıkıntıdan uyuyarak ya da oyun oynayarak geçirmektedirler.

Hareketsiz yaşamın sadece insanları etkilediğini düşünmek yanlış olur. Evcil hayvanlar ve esaret altındaki vahşi hayvanlar, bu yaşam tarzının etkilerini vücutlarında hissetmektedirler. Ayrıca, belirtilerin gözükmesi çok da uzun sürmüyor.

Evcil hayvanınızda hareketsizliğin belirtileri

Evcil hayvanınızda hareketsizliğin ilk görülebilir belirtisi kilo alımıdır. Egzersiz yapmadıklarında hayvanlar kolay şekilde kilo alır ve günlük işlerini daha az yaparlar. Bu yaşam tarzı aynı zamanda kas kaybına ve güç kaybına neden olarak vücutlarını daha da güçsüzleştirir.

Buna ek olarak, davranış sorunları ve saldırgan davranışlar, bu hayvanlarda daha belirgin görülmektedir. Hareketsiz hayvanlarda anksiyete, can sıkıntısı ve stres belirtileri görülür. Bazı durumlarda hayvanların diğer hayvanlara ya da insanlara karşı agresif tavırlar sergilediği görülür.

yerde uzanan kedi

Evcil hayvanınızın hareketsiz yaşam tarzı ne gibi risk taşır?

Obezite ve hareketsizlik, evcil hayvanınızın sağlığını riske atar. Diyabet, yüksek tansiyon ve kardiyapatoloji gibi birçok hastalık bu hayvanlarda sık sık görülür. Ayrıca, aşırı kilo problemi olan hayvanlar, daha sık eklem sorunları yaşar.

Ayrıca, fiziksel aktivitenin eksikliği hayvanınızın akıl sağlığı üzerinde de olumsuz etki yaratır. Stres, Obsesif Kompulsif Bozukluğuna (OCD) sebep olabilir. Bu rahatsızlığa sahip olan ve egzersiz yapmayan hayvanların sağlıksız bir sosyal hayatı olacak ve bilişsel, duygusal ve sosyal yeteneklerini geliştiremeyecektir.

Hayvanınızın hareketsiz yaşam tarzını değiştirmek için ipuçları

  • Düzenli fiziksel aktivite: Köpeklerin 30-40 dakika sürelerle günde 3 kez yürüyüşe çıkmaları sağlıklıdır. Dışarı çıkmayan hayvanlar, fiziksel ve zihinsel olarak uyarılabilmek için sağlıklı bir ev ortamına ihtiyaç duyarlar.
  • Dengeli beslenme düzeni: Tüm hayvanlar aktif, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için eksiksiz ve dengeli bir beslenme düzenine ihtiyaç duyar. Bu yüzden, hayvanınızın beslenme düzeni için veterinerin önerisini dikkate almalısınız.
  • Koruyucu ilaçlar: Evcil hayvanlar, sağlıklı kalabilmek için koruyucu ilaçlara ihtiyaç duyar. Buna her altı ayda veteriner kontrolünün ve aşılarının yapılması da dahildir.
  • Sosyal yaşam: Genel olarak, düzenli olarak yürüyüşlere çıkan hayvanlar daha sağlıklı bir sosyal hayata sahiptir. Ancak, bütün hayvanlara duygusal, bilişsel ve sosyal yeteneklerini geliştirebilme imkanı tanınmalıdır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.