Köpeğiniz Köpek Maması Yemiyorsa

Köpeğinizin iştahsızlığının sebebi, ağız veya dişlerinin durumuyla ilgili olabilir. Bu yüzden evcil hayvanınızı incelemeli ve ufak bir sorun belirtisi karşısında veterinere götürmelisiniz.
Köpeğiniz Köpek Maması Yemiyorsa

Son Güncelleme: 29 Temmuz, 2019

Köpeğiniz en son ne zaman köpek maması yedi? Bazen köpeğiniz canı istemiyorsa köpek maması yemez. Ancak bu iştahsızlığın birçok sebebi olabilir. Dengeli bir diyet uygulanmadığında köpeğiniz hastalanabilir. Bu yüzden köpeğiniz köpek maması yemiyorsa, ileride çeşitli komplikasyonların oluşmaması için köpeğinizi veterinere götürmeniz gerekir

Köpeğiniz köpek maması yemiyorsa

Köpek maması hayvansal tüketime uygun işlenmiş yiyeceklerdir. Basitçe köpek maması katkı maddesi içerebilen ve organik veya inorganik maddelerden oluşan farklı gıda ürünlerinin bir karışımıdır.

Bazı köpek mamaları bir hayvanın beslenme gereksinimlerini tam anlamıyla karşılayacak şekilde üretilmektedir. Ancak, evcil hayvanların diyetini tamamlayan başka gıdalar da vardır.

Bu yüzden, köpek mamaları farklı hammaddeler ve üretim süreçleriyle yapılır. Bu da h er yiyeceğin farklı olduğunu ve köpek sahiplerinin köpeklerine verecekleri yiyecekleri iyi seçmeleri gerektiği anlamına gelir. Küçük bir köpek ırkının yavrusunun besinsel ihtiyaçları ile büyük yaşlı bir köpeğin ihtiyaçları aynı olmayacaktır.

önünde mama olan köpek

Köpeğiniz köpek maması yemiyorsa bunun birçok sebebi olabilir. Bir köpek sahibi olarak köpeğinizin davranışlarını yakından takip etmeniz gerekir. Bu sayede, iştahsızlığı açıklayan olağandışı davranışları fark edebilirsiniz.

Eğer bir köpek mama yemeyi ve su içmeyi tamamen bıraktıysa, vakit kaybetmeden veterinere götürün. Ani gıda ve sıvı eksikliği diğer ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu yüzden, köpeğinizi bir uzmanın değerlendirmesi önemlidir.

Köpeklerin yememesinin bir nedeni ağızlarında küçük bir yara olması olabilir. Köpeğinizin dişlerini ve diş etlerini iyice inceleyin. Olağandışı bir kızarıklık veya gevşek diş varsa, neden iştahsız olduğunu anlayabilirsiniz.

Köpeğinizin dış görünüşünde bir değişiklik var mı diye bakın. Tüy dokularının değişmesi, kuru bir burun ya da gözlerin sulanması başka hastalıkların belirtisidir. Köpeğiniz bunlardan birisini yaşıyorsa derhal veterineri arayın.

Köpeğiniz mamasını yemiyorsa kuru mama bozulmuş olabilir

Köpeğinizin işhtahsızlığının sebebi mamanın kendisi olabilir. Yapısının bozulup bozulmadığına bakın. Ayrıca kutusundaki son kullanma tarihine de göz atın. Mamayı koklayıp rengini inceleyin. Eğer bozulduğundan şüpheleniyorsanız çöpe atın ve yeni bir paket alın.

köpeğiniz kuru mama yemiyorsa

Eğer son zamanlarda köpeğinizin mamasını değiştirdiyseniz, yeni mamayı yemek istemiyor olabilir. Belki kokusu veya tadı hoşuna gitmemiştir.

Köpekler alışkanlık ve rutinlerin hayvanıdır. Bu yüzden her zaman aynı mamayı yemek isterler ve ani değişiklikleri hoş karşılamazlar. Eğer bu durum da köpeğiniz için geçerliyse, birkaç gün eski mama ile yeni mamayı karıştırmayı deneyin. Böylece köpeğiniz ani bir değişim yaşamamış olur.

Birçok köpek insan veya ev yapımı köpek maması yemeye alışkınsa da mama yemeyi reddeder. Köpeğiniz her zaman ev yemeklerini kuru mamaya tercih edecektir.

Köpeğinizin iştahsızlığını giderecek ipuçları

Köpeğiniz sağlığında bir sorun olduğu için yemek yemiyorsa derhal veterinere gitmelisiniz. Bazı belirtiler arasında ateş, ishal, kusma, sürekli titreme, kuru ya da çok nemli ağız ve gözler, soluk diş eti sayılabilir.

Köpeğinizi acil servise götürmekten çekinmeyin.

Eğer köpeğiniz mamadan dolayı yemek yemiyorsa aşağıdaki basit çözümleri deneyin:

  • Yeni mama: Köpeğiniz yeni mamayı reddedeceği için mamasını her zaman alıştıra alıştıra değiştirin. Tamamen mamasını değiştirmeden önce eski mama ile yeni mamayı karıştırın. Bu sayede köpeğiniz yavaş yavaş mamaya alışacaktır.
  • Farklı koku ve tatlar: Köpeklerin duyuları, özellikle koku alma, oldukça gelişmiştir. Favori bir lezzetleri vardır. Köpeğiniz için doğru mamayı seçmek için köpeğinizin tercihine uymalısınız. 
  • Mamadaki düşük ya da yüksek yağ oranı: Eski yemeğine benzer besin değerleri içeren yiyecekler vermeye çalışın. Bu tavsiye, köpeğinin yiyeceğini sağlıkla alakasız nedenlere değiştiren sahipler için geçerlidir. Veteriner kontrolü sonucu yapılan değişiklikler için geçerli değildir.
  • Bir içeriğe duyarlılık: Yavaş bir şekilde değiştirdiğiniz halde köpeğiniz mama yemiyorsa, mamayı değiştirmeyi deneyin. Köpeğinizin mamanın içeriğindeki bir malzemeye alerjik ya da hassas olması mümkündür.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.