Köpeği Veterinere Götürmek ve Alınacak Önlemler

Endişe ya da stresten dolayı, bir köpeği veterinere götürmek zor olabilir. Ancak, onu sakinleştirmek ve güvende hissetmesini sağlamak için basit yöntemler vardır.
Köpeği Veterinere Götürmek ve Alınacak Önlemler

Son Güncelleme: 19 Haziran, 2019

Hiç kimse bir köpeği veterinere götürme işinin kolay olduğunu söyleyemez. Ancak, daha iyi deneyimler yaşamak ve potansiyel bir travmadan kaçınmak için bilinen bazı hileler ve teknikler bulunmaktadır.

Bir köpeği veterinere nasıl götürebilirsiniz?

Evcil bir hayvan için veterinere gitmek yapılacak en stresli olaylardan biridir. Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü oraya muayene edilmek üzere gitmiştir, orada ona iğne yapılacak ve ilaç verilecektir. Dahası, veteriner kliniği ona yabancı bir yerdir ve muhtemelen orada başka hayvanlar da olacaktır.

Kendinizi onun yerine koymanız ve onların kasıtlı olarak böyle aksi davranmadığını anlamanız önemlidir. Bunu endişeden veya habersiz olmaktan dolayı yaparlar. Bu yüzden, onun sahibi olarak bizim görevimiz, veteriner ziyaretini mümkün olduğunca eğlenceli hale getirmektir.

Köpeği veterinere götürmek kolay bir iş değildir. Ancak gereklidir, çünkü onun sağlığını düzenli olarak kontrol ettirmeli ve hasta olma durumunda tedavi ettirmeliyiz. Tabii ki köpeğiniz bundan habersizdir. Farklı kokular almak, bilmediği sesleri işitmek ve daha önce görmediği insanları görmek zorunda kalacaktır. Bunlara ek olarak, sahibinin tedirginliğine de şahit olacaktır.

Bu nedenle, evcil hayvanınıza veteriner ziyaretinin kötü bir şey olmadığını öğretmeniz gerekir. Bunu yapabilmek için de düzenli aralıklarla veterinerinizi ziyaret etmelisiniz. Bu şekilde, bundan hoşlanacağı anlamına gelmese bile, bu ziyaretlere alışacaktır! Böylece kendisini biraz daha iyi hissedecektir.

köpeği veterinere götürme

Köpeği veterinere götürmek için bazı tüyolar

Veterinere gitmeyi sevmese bile, yılda en az iki kere checkup yapılması gerekir. Veteriner uygun görürse daha sık da götürülebilir. Bu yüzden, veterinere gittiğinizde köpeğinizin daha az gergin olması ve daha az travma yaşaması için ne yapabilirsiniz? İşte size bazı tüyolar:

1. Nereye gideceğinizi ona söylemeyin

Yapılan en yaygın hatalardan biri de nereye gidildiğinin sahipleri tarafından evcil hayvana söylenmesidir. “Hadi veterinere gidelim!” demek, onun korkunç zamanlar geçireceğini söylemekle eş anlamlıdır. Hayvanların da az miktar belirli kelimeleri anladığını unutmayın; veteriner kelimesi de bunlardan biri olabilir.

Veterinere gittiğiniz zaman, hep aynı rotayı takip etmeyin. Böyle yaparsanız, köpek veterinere gittiğini anlamayacaktır.

2. Yorgun olursa daha iyi davranacaktır

Köpeği veterinere götürmenin iyi bir yolu da onun günlük enerjisinin çoğunu harcamış olmasıdır. Parkta oynamak, koşmak ya da yürümek gibi. Buna ek olarak, fiziksel aktivite stresini atmasını da sağlayacaktır. Bu şekilde daha sonra fazla gergin olmayacaktır.

3. Veterineri tanımasını sağlayın

Veterinerin masasına yatırılır yatırılmaz, onunla tanışmasına izin verin. Onun ellerini koklasın ve onunla selamlaşsın. Eğer buna izin vermezseniz, muhtemelen korkacaktır.

Köpeğin büyüklüğü önemli değildir. İster bir şivava, ister bir boksör cinsi olsun, onun veterinerden korkmaması için elinizden gelenin en iyisini yapın.

veteriner kontrolü

4. Onunla sürekli konuşun

Oraya vardığınız andan itibaren eve dönene kadar, köpeğinizle konuşmanız önemlidir. Onunla nazik ifadeler kullanarak, sakin ve yumuşak bir tonda konuşun. Bu şekilde paniğe kapılmayacak veya tehlikeli bir durum olduğunu hissetmeyecektir.

Onu çok gerekmedikçe azarlamayın. Eğer başka hayvanlar da varsa, yanınızda oturması için basitçe direktif verin. Daha gergin olacağı için ona bağırmaktan kaçının.

5. Hep onun yanında bulunun

Köpekler kendilerini daha güvende ve sakin hissetmek için sahiplerinin yanında olmasına ihtiyaç duyarlar. Buna ilaveten, sahiplerinin de sakin olduğunu bilmeleri gerekir. Bu yüzden de ilk olarak kendinizi sakinleştirmeniz gerekir ki köpeğiniz de sakinleşsin.

Veteriner kliniğine gittiğiniz zaman, veterinerin gelmesini beklerken, veteriner onu muayene ederken ve sonunda eve dönerken köpeğinizin hep yanında olun. Bu şekilde hayvan korku hissetmeyecektir.

6. İyi davranışlarını ödüllendirin

Veteriner onu muayene eder etmez veya eve döndüğünüz zaman, uslu durduğu için ona bir ödül vermek önemlidir. Ona sadece iyi bir köpek gibi davrandığı için ödül verin, ancak köpeğiniz veterineri bir oyuncak, ilgi veya sevme ile ilişkilendirecektir.

Köpeği veterinere götürme kolay bir şey değildir. Fakat o hoşlanmasa da bunun yapılması gerekir. Verdiğimiz tüyolarla bu deneyiminiz daha eğlenceli hale gelecektir. Ve daha az travma ve huysuzluk yaşanacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Espinoza Liset. (2015). Conozca las enfermedades que más padecen las mascotas.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.