Hayvanlara Yardım Etmek İçin Geri Dönüşüme Destek Verin!

Hayvanlara Yardım Etmek İçin Geri Dönüşüme Destek Verin!

Son Güncelleme: 23 Temmuz, 2018

Terk edilmiş ya da kötü muamele görmüş evcil hayvanların kurtarılması ve bakımı konusunda aktif olarak işbirliği yapan insanlar, hayvan refahı örgütlerinin harcamalarına yardımcı olmak için birçok yöntem kullanırlar. Bu hayvanseverlerin bir kısmı, bu hedefi bir başka önemli hedefle birleştiriyor: Kapakları ya da plastik şişeleri geri dönüştürerek çevreye ve doğaya katkıda bulunmak.

Terk Edilmiş Evcil Hayvanlara Yardım Etmenin Ekolojik Bir Yolu

Bu girişimlerden biri Arjantin, Uruguay ve Kolombiya gibi birçok Latin Amerika ülkesinde geliştiriliyor. Girişimin misyonu çok basit. İnsanlardan soda şişelerinin ya da su şişelerinin plastik kapaklarını toplaması isteniyor. Daha sonra bu toplanan plastik kapakları belirlenmiş bazı yerlere bırakıyorlar. Örneğin:

sokak hayvanlarına yardım
  • Çeşitlendirilmiş endüstriyel faaliyetlere sahip işletmeler
  • Kamu kuruluşları
  • Eğitim kurumları
  • Bazı özel şirketler ve vakıflar

İnsanlar bu malzemelerin geri dönüşüm şirketlerine satılması ile elde edilen parayı toplayıp hayvan barınaklarına bağışlıyorlar.

Bu tip projeler İspanya’da da başarılı oluyor; fakat tıbbi tedaviler için para ödemesi gereken insanlarla birlikte çalışmayı hedefleyen spesifik kampanyalar yürütmek çok daha yaygın olarak gerçekleşiyor.

Terk edilmiş hayvanlara yardım etmenin ve aynı zamanda da gezegenimize fayda sağlamanın iyi bir yolu, plastik malzemeleri toplamak, onları geri dönüşüm şirketlerine satmak ve elde edilen parayı da hayvan barınaklarına bağışlamaktır.

Plastik Şişe Kapakları İle Hayvanlara Yardım Etmek

Bu noktada, inisiyatifin neden özellikle şişe kapaklarını geri dönüştürmeyi amaç edindiğini merak edebilirsiniz. Bunun nedeni, çok fazla bir yer kaplamadığı için şişe kapaklarının toplanmasının ve taşınmasının daha kolay olmasıdır. Şişe kapakları ayrıca plastik şişelere göre daha kaliteli polimerlerden yapılır.

Plastik şişe kapakları geri dönüştürülerek çeşitli plastik nesnelere kolay bir şekilde dönüştürülebilir. Bunlara örnek olarak:

  • Kovalar
  • Çöp sepetleri (kağıt vb. atılan)
  • Oyuncaklar
  • Sandalyeler

Sokak hayvanlarına mama dağıtan geri dönüştürülmüş bir şişe

Ülkemizde ise sokak hayvanları için yiyecek ve taze su dağıtımını sağlayan bir başka girişim de, hem hayvanlara hem de geri dönüşüme destek vermek ile ilişkilendirilmiştir.

Bu makineler kamuya açık yerlerde, özellikle İstanbul’daki meydanlarda ve parklarda yer almaktadır. Geri dönüştürülmüş plastik şişeler, İstanbul’da yaşan birçok terk edilmiş kedi ve köpeğin beslenmesini sağlıyor.

Bu cihazlar güneş enerjisi ile çalışmaktadırlar ve aynı zamanda da ekolojik olarak doğa dostudurlar. Daha da önemlisi, yapılan geri dönüşümden toplanan para, daha sonra sokak hayvanları için yiyecek almak için kullanılır.

Her ne kadar bu hayvanlara mama dağıtan makineler, evsiz hayvanların acil ihtiyaçlarını karşılamak konusunda yeterli olsa da ve aynı zamanda da geri dönüştürülmüş materyaller kullanılmış olsa da, bu seçenek ne yazık ki başıboş hayvanlarla ilgili tüm problemleri çözmemektedir.  Sokak hayvanları hala evsiz ve dışarıda başlarına gelebilecek her türlü tehlikeye karşı da savunmasız bir şekilde yaşamaya devam ediyorlar.

Hayvanlara yardım etmek ve doğaya destek olmak için geri dönüşüm ile ilgili fikirlerinizi paylaşın

parkta mama yiyen köpek

Öyle ya da böyle, terk edilmiş köpeklere ve kedilere nasıl yardım edeceğimiz konusunda birbirinden farklı ve ilginç seçenekler  her zaman var olacaktır. Ve eğer gezegenimizin daha az kirlenmesi için ne kadar yeni fikir eklerseniz, o kadar iyi olur.

Az evvel de bahsettiğimiz inisiyatiflerden bazılarını kendiniz de uygulamaktan ve onları mahallenize ya da etrafınıza tanıtmaktan çekinmeyin. Günümüzde artık sosyal medya aracılığı ile herhangi bir proje hakkında bilgi almak gerçekten de çok kolay. Her şey artık elimizin altında.

Arjantin’de bulunan bir vakıf olan Tapitas x Patitas’ın, misyonlarının ne olduğunu ve kuruluşlarının nasıl organize edildiğini açıklayan bir internet sayfası (İspanyolca) ile sizi baş başa bırakalım.  Bu internet sayfasının, hayvanlara ve çevreye yardımcı olmak için harekete geçmenizi sağlamasını umuyoruz!

Eğer aklınızda bir yandan çevreye özen göstermenizi sağlarken diğer yandan da hayvanlara yardım etmenize yarayan başka bir fikir varsa, bunu uygulamaya koymaktan çekinmeyin.  Arkadaşlarınız, aileniz ve komşularınız, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. Kirlenmiş gezegenimiz ve terk edilmiş hayvanlar, eninde sonunda size bir şekilde teşekkür edecektir. Yani gezegenimizi ve hayvanların içinde bulunduğu durumu öylece kabul etmeyin. Siz de bir şeyler yapın!

Fotoğraf kaynağı: Tapitas X Patitas Facebook Sayfası


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.