Arjantin: Sokak Köpeği Sahiplenenler Daha Az Vergi Ödüyor

Arjantin: Sokak Köpeği Sahiplenenler Daha Az Vergi Ödüyor

Son Güncelleme: 15 Mayıs, 2018

Bir sokak köpeğinin size verebileceği sevginin ötesinde, onları sahiplenmeniz durumunda daha az vergi ödeyeceğinizi söylersek, bu teklifi kabul eder misiniz?

Bu soruya “evet” cevabı verdiyseniz, ciddi ciddi Arjantin, Cordoba’da Alta Gracia şehrine taşınmayı düşünmelisiniz. Burada bir sokak köpeği sahiplenmeniz durumunda daha az vergi ödeyebilirsiniz.

Para cezasından vergi indirimine

yerde yatan sokak köpeği

Hikaye şöyle. Bu şehrin belediye yetkilileri, sokaktaki köpeklerin sayısı ilgili olarak birkaç nedenden ötürü endişelerini dile getirdiler. Yalnızca şehir merkezinde 22 köpek saydılar.

İktidardaki il partisi meclis üyesi, bu durumu önlemek için sokak köpeklerini besleyen herkesi cezalandırmaktan daha iyi bir fikre sahip değildi.

Bu şekilde, köpeklerin terk edilmesini ve her şeyden önce, o dağ kasabasının en ticari ve turistik yerlerinde sürekli dolaşmalarını engellemeye çalıştı. Burası, çocuklarının astım hastalığını iyileştirmek için ailesinin, temiz ve kuru havaya sahip bir yer arayışında oldukları Ernesto “Che” Guevara’ya ev sahipliği yapan yer.

Ayrıca, bu fikrin hayvanlar arasındaki yiyecek kavgaları önleyeceğini de savundu. Açıkladığı gibi, bunlar yayalar ya da taşıtlar için risklere neden olabilir.

Arjantin’deki Córdoba eyaletindeki bir belediyede, başıboş köpeklerin sahiplendirilmesini teşvik etmek için vergileri düşürdü. Buna ek olarak, köpeklerin dengeli beslenmeleri için gıda torbaları temin edilmekte ve evlerinde terk edilmiş bir evcil hayvan barındıranların veteriner masrafları da karşılanmaktadır.

Alta Gracia’da sokak köpeği sahiplenmenin avantajları nedir

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu girişime karşı tepkiler az değildi. Farklı hayvan hakları savunma örgütleri sadece hoşnutsuzluklarını ifade etmedi. Ayrıca, komşular da sosyal ağlar aracılığıyla öfkelerini gösterdi.

Alta Gracia sakinlerinin tepkisine bakıldığında, hayvanseverler, sokak köpekleri sorununa alternatif bir çözüm aramaya başladılar.

12 ay boyunca bir sokak köpeğini sahiplenenler:

  • Belediye vergisinde yıllık asgari orana karşılık gelen oranın% 50’sine eşit bir indirimin keyfini çıkartacak.
  • Her ay kaliteli bir çanta dolusu dengeli beslenmelerini sağlayacak köpek maması alacak.
  • Söz konusu evcil hayvan için ücretsiz veterinerlik hizmetinden faydalanacak.

Bu anlaşmaya, Aigos del Mejor Amigo (ADMA) ve Ayuda Animal Social y Sustentable (FASS), komşu Claudia Sagrera ve diğer sivil toplum örgütleri katıldı.

Yasal hale geldikten sonra, Córdoba şehrindeki birkaç köpek hızla sahiplendirildi.

Bu girişim meyvelerini veriyor. Bu yazının yazıldığı sırada, yeni bir ev bulmuş olan 13 sokak köpeği vardı.

Bu tedbirden faydalanmak için, sahiplenen kişilerin hayvanlar için uygun şartları ve bakımlarını  sağlayabilmeleri gerekiyor. Ayrıca köpeklerin kaçmasını önlemek için kapalı bir bahçeye sahip olmaları da şart.

Bu tedbir, evlerine terk edilmiş bir köpeği alan kişilere yaklaşık olarak 300 pezo tasarruf sağlayacaktır. Bu, 17 Euro’dan biraz daha fazla.

Alta Gracia Belediyesi, evcil hayvanların terk edilmesini önleme amaçlı bilinçlendirme kampanyaları yürütmelidir.

Evcil hayvanlar lehine örnek almaya değer bir girişim

kafası okşanan sokak köpeği

Kuşkusuz Cordova belediyesinin yetkilileri tarafından alınan bu tedbir taklit etmeye değer.

Bir süre önce, bu ülkenin, kişi başına en fazla evcil hayvana sahip olma rekorunu elinde tuttuğunu söylemiştikBir araştırmaya göre, görüşme yapılanların % 80’inin en az bir hayvanı sahiplendiği gözlemlenmiştir.

Fakat nüfus genelinde ekonomik durum bozulduğunda, ne yazık ki köpekler terk edilme riskine maruz kalıyor. Bunun sebebi ise asgari oranda gerekli olan gıda ve diğer ihtiyaçlarının temin edilmesinin mümkün olmaması.

Tüm Arjantinli evcil hayvanların sahipleri ile birlikte, iyi yaşamlarının keyfini çıkarmaya devam edebileceklerin hayal ediyoruz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.