Kendi Barınağını Açan Küçük Çocuk

Küçük bir çocuğun terk edilmiş kedi ve köpeklere olan derin sevgisi, bu konuda somut bir adım atmasını sağladı.
Kendi Barınağını Açan Küçük Çocuk

Son Güncelleme: 19 Haziran, 2018

Bu küçük çocuğun ismi Ken. İlk olarak Ken, 2014 yılından başlayarak karşısına çıkan bütün sevgi görmemiş sokak hayvanlarını beslemeye başladı. Henüz yalnızca 9 yaşındayken, evinin garajında geçici bir hayvan barınağı kurmayı bile başarmıştı. Ve bugün ise, yapılan bağışlar sayesinde, bu ufaklığın sokak köpekleri ve kedileri için kurduğu barınağının kendi internet sitesi bile var. Hayvanlar bu barınakta hak ettikleri sevgi ve bakımı görebiliyorlar.

Hayvan Barınağı Kuran Filipinli Çocuk Ken

hayvan barınağı

Happy Animals Club (Mutlu Hayvanlar Kulübü) Matina’da (Davao del Sur) bulunuyor.  Matina ise, Filipinlerin en büyük ikinci adası olan Mindanao ‘da bulunuyor. Bugün bu barınak, sahiplenilmeyi bekleyen 60’dan fazla kedi ve köpeğe kalacak bir yer sağlıyor. Ayrıca muzdarip olduğu hastalıkların tedavisi devam etmekte olan diğer hayvanlara da bir yuva oluyor.

Bundan üç yıl önce Ken sokaklara poster asmaya başladı. Amacı ise her gün okula gidip gelirken gördüğü çok fazla sayıda terk edilmiş evcil hayvanı beslemek ve onlara bakmak için yardım aramaktı.

Anne ve babası Ken’in kendisini hayvanlara bu şekilde adamasından çok etkilendiler. Bu nedenle posterlerin fotoğraflarını çekip internette paylaşmaya başladılar.  Bu paylaşımların ardından yardımlar bağış şeklinde akmaya başladı. Ardından Ken ve ailesi bu parayı hayvanlara kaliteli mama almak için kullandılar. Ayrıca profesyonel bir veterinerin hayvanlarla ilgilenmesini de sağladılar.

Bu küçük çocuğun, ailesinin evinin garajına geçici bir hayvan barınağı kurmasıyla başlayan olaylar bu şekilde gelişti. Ve ilk üç hayvanın yuvasını bulması da böyle oldu. Bu hayvanlara Blackie (esmer), Brownie (çikolatalı kek) ve White Puppy (beyaz yavru köpek) adını verdiler.

Şimdi ise terk edilmiş hayvanlar için kendi hayvan barınağını açan Filipinli çocuk Ken’in hikayesini öğrenelim.

Mutlu Hayvanlar Kulübü nedir?

Ken’in, terk edilmiş evcil hayvanların yaşadığı acımasız gerçekliği görmezden gelemediği gün gibi ortadaydı. Ve dünyanın dört bir yanından yardımların yağmaya devam etmesinin de asıl sebebi buydu. Ayrıca bu durum, barınakta Ken’e yardım etmek isteyen çok sayıda insanın gönüllü olmak istemesine de yol açmıştı.

Bugün, Mutlu Hayvanlar Kulübü bin metre karelik bir alana sahip. Bu alanda köpekler, kediler ve hatta inekler hak ettikleri sevgiyi görüyor ve çoğunun oldukça çaresiz bir şekilde ihtiyaç duyduğu her türlü bakım ve tedaviyi alıyorlar.

Ken, kendi barınağında hayvanlara  ötanazi uygulanmadığının altını özenle çiziyor. Bunun yanında, diğer barınaklardan ve köpek evlerinden mümkün olduğu kadar çok hayvan kurtarmaya çalışıyor. Çünkü diğer barınaklarda hayvanlar eğer sahiplenilmez ya da geri alınmazlarsa, çoğunlukla bu hayvanlara ötanazi yapılıyor.

Ken tarafından kurtarılan hayvanlar için bir yuva arayışı

Bu fevkalade çocuk, bu çok sevdiği hayvanların bir yuva bulmasını sağlamak için de ayrıca çaba harcıyor. Bu hayvanların, sorumluluk sahibi olan yeni sahiplerinin olduğu bir yuvaya ihtiyaçları var. Ken bunun hiç de kolay bir şey olmadığını söylüyor. Filipinler’de özellikle safkan, yani cins hayvanlar çok fazla talep görüyorlar. Elbette ki cins hayvanlar sokak köpeklerinden ve kedilerinden daha çok arzu ediliyorlar.

Ken, her halükarda köpeklerin ve kedilerin çok iyi bakılacakları ve sevgi görecekleri bir ev bulmasını bir şekilde garantiye almak için çabalıyor. Ve Filipinler’de hayvan suistimali çok ciddi bir sorun olduğu için, hayvanların evlatlık olarak verilme süreci birkaç aşamadan oluşuyor.

Terk edilmiş hayvanlardan birine yeni bir yuva vermek ile ilgilenen kişilerin en azından bir kez barınağı ziyaret etmeleri ve seçtikleri evcil hayvanı sahiplenmek için bir miktar ücret ödemeleri gerekiyor. Hayvanların müstakbel sahipleri, istedikleri hayvanın sağlığı ile gerçekten ilgilendiğini ve onlar için para harcamaya hazır olduğunu bu şekilde gösterebilmiş oluyor.  Ve tüm bunlara ek olarak, bu insanların bir anlaşma imzalaması gerekiyor. Bu anlaşmada diğer maddelerle birlikte şunlar da belirtilmiş:

  • Hayvanlara sağlanan mama kaliteli bir mama olmalıdır. Hayvanlar lisanslı veterinerler tarafından muayene edilmelidir.
  • Eğer hayvan sahiplenildiği sırada kısırlaştırılmadıysa, yeni sahipleri, hayvanların çok kısa bir süre içerisinde ameliyat edileceğini garanti etmek zorundadır.
  • Köpekler kafese konulmamalı ya da bağlanmamalıdır. Temel olarak, her gün egzersiz yapma şansına sahip olmalıdırlar.
  • Kediler, kendi güvenlikleri için mümkün olduğu kadar sahiplerinin evinin içinde kalmalıdır.

Örnek alınması gereken bir insan, Ken

barınakta köpekler

Ken, kendini bildiği günden beri hep bir hayvan barınağı açmak istediğini söylüyor. Ve hala da bu küçük yaratıkları ne kadar sevdiği ile ilgili konuşmadan duramıyor. Şu an kendi evinde bir köpek ve iki kedi bulunduruyor. Bu üç hayvan da Ken’in sokaklardan kurtardığı hayvanlar.

Bu insanların övgüyü hak eden çalışmaları ile ilgili daha çok şey öğrenmek ya da onlara bir miktar bağış yaparak yardım etmek isterseniz, Mutlu Hayvanlar Kulübü ‘nün internet sitesinin linkini sizinle paylaşıyoruz. Bu barınağın aynı zamanda Facebook ve Instagram hesapları da var.

Ve bundan sonra terk edilmiş bir köpek ya da bir kediyle karşılaştığınızda Ken’i hatırlayın. Kimse sizden bir hayvan barınağı açmak gibi büyük bir şey yapmanızı istemiyor, tabii böyle bir şey yapsanız harika olurdu. Orası ayrı bir konu. Ancak muhtemelen yapabileceğiniz ufak da olsa bir şey vardır. Ve bunun bir hayvana çok büyük bir iyiliği dokunabilir. Diğer bir deyişle, ilgisizliğin sizi engellemesine izin vermeyin.

Fotoğrafın kaynağı: Mutlu Hayvanlar Kulübü (Happy Animals Club) Facebook Sayfası


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.