Kedilerin Şehri İstanbul

Kedilerin Şehri İstanbul

Son Güncelleme: 04 Temmuz, 2018

Sizlerin de bildiği gibi İstanbul gerçekten de çok olağanüstü bir şehirdir. Daha önce orada bulunmuş olan insanlar İstanbul için sanki kalıcı bir bit pazarını ziyaret etmek gibi olduğu yorumunu yapıyorlar. Sokaklar, hemen hemen her şeyi satabilecek olan sokak tezgahları ile doludur. Ancak bu şehir ile ilgili garip olan tek şey bu değildir. Daha da enteresan olan bir şey daha vardır. Bu, İstanbul’un kedilerin şehri olmasıdır.

Evet, doğru duydunuz. Bu şehir sokak kedileri ile doludur. Bu sadece sokakta yaşadıkları için değil; aynı zamanda sokak kedileri olsalar da sokaklarda adeta birer sultan gibi yaşadıkları içindir. Bu yazımızda kedilerin şehri olan İstanbul’da yaşamını sürdüren ayrıcalıklı kediler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Neden İstanbul Kedilerin Şehri Olarak Biliniyor?

kaldırımda oturan kedi

İstanbul’un sakinleri hayvanları her zaman çok sevmişlerdir. Bu insanlar kedileri sürekli beslemekte ve onlara bakmaktadırlar. Bu şehirde insanlar ve kediler arasında bozulması mümkün olmayan bir bağ olduğuna inanılır.

Ancak, bu aynı zamanda her zaman daha fazla kedinin şehre gelmesi anlamına da geliyor. Bütün bu kediler beslenmek için kedilerin şehri İstanbul’a gelmeyi öğrendi.  Hatta bu durumda İstanbul’da doğan yavru kedileri hesaba katmıyoruz bile.

Kediler, öyle bir şehir çekiciliğine dönüştüler ki, insanlar için onları görmek yayaların geçişini seyretmek ya da yerde fayansları izlemek kadar normal bir hal aldı. İstanbul’da sokaklarda kedilerin olması insanlar tarafından tamamen normalleştirilmiş durumda ve hiçbir İstanbul sakini yüzlerce kedinin sokaklarda dolaşmasını görmenin garip olduğunu düşünmüyor.

Ancak turistlere gelince, bu kesinlikle görmezden gelinmesi mümkün olmayan bir şey. Çünkü bu büyülü şehirde yaşayan kedilerin sayısı gerçekten de çok fazla. Hatta aslına bakarsanız İstanbul’da bulunan kedi sayısının yaklaşık olarak 150,000 kadar olduğu tahmin ediliyor.

Peki Bu Kadar Kedi Nereden Geldi?

Görünen o ki, İstanbul büyük ticari gemilerin geçtiği bir liman kentidir ve eskiden beri kediler gemilerdeki kemirgen hayvanların icabına bakmaları için gemilerle birlikte seyahat ediyordu. Yüzlerce kedi insanlarla birlikte İstanbul’da kalmaya devam etti ve daha sonrasında ise bu şehirden ve insanlarından hiçbir zaman ayrılmadılar.

Aslına bakılırsa, İstanbullular eskiden beri hayvanlarla ilgileniyorlardı. Ve hala Osmanlı döneminden kalma binaların bazılarında kedi kapıları ya da kuş pencereleri görmek mümkün. Aynı zamanda şehir, Muhammed’in (Türkiye’nin ana dini olan İslam dininin peygamberi) kedilere karşı olan sevgisine de saygı göstermeyi ihmal etmiyor.

Kedilerin Şehri İstanbul’da, Sokak Hayvanları Birer Misafir

istanbul'da kediler

İstanbul’da hükümet, sokak hayvanları için özel barınma yerleri ve sokaklarda belirli yiyecek tesisleri yapacağını daha önce belirtmişti. Ayrıca, İstanbul’un kedileri, komik pozlarla ya da eğlenceli aktivitelerle dolu birçok fotoğrafın paylaşıldığı Instagram hesabına bile sahipdirler.

Ancak, bu hayvanlara bakmak için görev alan, sadece Türkiye Hükümeti değildir. Gün içinde pek çok insanın, hayvanların iyi olduklarından emin olmak için sokaklara yiyecek ve su bıraktıklarını sık sık görebilirsiniz.

Bu kedileri mağazaların ya da dükkanların  pencerelerinde ve kafelerde müşterilere bakarken ve restoran teraslarındaki garsonları izlerken görmeniz çok olası bir durumdur. İstanbul’da insanlar kedilerin herhangi bir yere gitmesine izin verir; çünkü onlar şehrin manzarasının resmen bir parçasıdır ve ayrıca herkesin kalbini kazanmışlardır.

Birçok fotoğrafçı İstanbul’da fotoğraf çekerken, kedilerin en iyi fotoğraflarını çekmeye çalışır ve bazen de sonunda bazı büyük sürprizlerle karşılaşabilirler.  Bunlardan bir tanesi ise kedilerin insanların kesinlikle ulaşamayacağı yerlere ulaşabileceğini gösteren fotoğraflardır. Örneğin, bir keresinde bir kedi bir fotoğrafçı tarafından takip ediliyordu ve kedi sonunda fotoğrafçının sığamayacağı bir deliğe girdi.

Fotoğrafçı, yaptığı fotoğraf çekimine devam edebilmek için kedinin saklandığı deliğin binasına girdi ve hayatında daha önce hiç görmediği bir şey gördü. Görünüşe göre, bu şehirde yaşayan kedilerin keşfedilmek üzere bekleyen daha birçok sırrı vardı.

Sokak hayvanlarının sağlığını, mutluluğunu, bakımını sağlamakla kendini yükümlü hisseden bir şehir ve sakinleri olduğunu bilmek gerçekten de çok güzel. Onları, bulundukları ülke için özel ve dikkate değer bir sembol haline getirmek harika bir duygu olmalı. Bravo İstanbul!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.