İnsanlar Neden Evcil Hayvanlarını Terk Eder?

İnsanlar Neden Evcil Hayvanlarını Terk Eder?

Son Güncelleme: 28 Haziran, 2018

Bir hayvanı terk etmek gibi zalim bir davranışı hiçbirimiz savunamayız. Ama yine de bunun arkasında yatan sebepleri anlamak gerekir. Siz de sahiplerinin neden evcil hayvanlarını terk ettiğini bilmek ister misiniz?

Terk edilme problemi 

terk edilmiş hayvan

Her yıl milyonlarca köpek sokaklara bırakılıyor. Ve maalesef bu durum dünyanın her yerinde aynı. Terk edilen bu zavallı hayvanların bir çoğu sokakta ölürken, bir kısmı da hayvan barınaklarına alınıyor. Ancak, bunların çok küçük bir kısmı sevgi dolu aileler tarafından sahipleniliyorlar.

Buna bir de tüm hayvan sahiplerinin evcil hayvanlarını kısırlaştırmamış olduğu gerçeğini de eklersiniz, sorunun ne kadar büyük olduğunu görebilirsiniz. Neticede, terk edilen hayvanlar yılda en az bir defa üreyeceklerdir.

Bir hayvanı terk etmek pratikte onu öldürmekten farksızdır. Bu hayvanlar çok nadiren evlerinin yolunu bularak geri dönerler. Ve sonuçta, kendilerini ya sokakta bulurlar ya da kendileri gibi terk edilmiş ve üzgün onlarca başka köpekle birlikte bir barınakta…

Çoğu ülkede yaşanan bir başka gerçek de terk edilen köpeklerin olabilecek en acımasız şekillerde öldüğü. Çünkü bu hayvanlardan kurtulmak için çoğu yerel yönetim elektroşok, gaz veya zehir gibi yöntemler kullanıyor.

Neden bazıları evcil hayvanlarını terk eder? 

İnsanların evcil hayvanlarını terk etmelerinin pek çok sebebi vardır. Bu sebeplere bir göz attığımızda belki de neden sokaklarda bu kadar çok köpek olduğunu anlayabiliriz:

Hastalık 

Bazı hayvanların hastalıklarının tedavisi çok masraflı olup, ailesinin bu masrafları karşılamaya gücü yetmeyebilir. Bazen de sahibinin hayvana bakmaya zamanı olmamıştır.

Davranış 

Yıkıcı, tehlikeli, isyankar ve dengesiz bir köpeğin sakin, itaatkar ve zararsız bir köpeğe kıyasla terk edilmesi daha yüksek bir ihtimal. Ama hayvan eğer kusursuz değilse bu daha çok sabır ve yanlış eğitimden kaynaklanıyordur.

Para

Mama ve sağlık masrafları yüksek olduğu için bir hayvanı sağlıklı tutmak masraflı bir iştir. Bu yüzden, hayvan sahibinin işsiz veya borçlarının yüksek olduğu durumlarda evcil hayvanını terk ettiği görülebilir.

Taşınma

Ev değiştirerek daha küçük bir eve geçme de bazı insanların evcil hayvanlarını terk etmelerine sebep oluyor, özellikle de bu hayvan büyük cins köpeklerden biriyse.

Yaş

Gördüğünüz terk edilmiş köpeklerin arasında yaşlı olanların yavru olanlara kıyasla çok daha fazla olduğunu fark etmişsinizdir. Nedeni ise.. Çünkü onlar artık tatlı ve eğlenceli değil, tersine fazladan bakım ve dikkat isteyen hayvanlardır.

Sıkılmak 

Bir çocuğa hediye olarak köpek yavrusu vermekten daha kötü bir şey yoktur. Aslında sebebi çok basit: Böyle bir durumda çocuk köpeği bir çeşit oyuncak zanneder ve kısa zamanda yorulur ve ondan bıkar. Ve çocuk artık hayvandan sıkıldığı, ona bakmadığı için ailesi de hayvanı terk edebilir.

Sahibin hasta olması veya ölmesi 

Yaşlı bir insan öldüğünde veya hastaneye yatması gerektiğinde, genç akrabaları çoğunlukla onun köpeğiyle ne yapacaklarını bilemezler. Ve çoğunlukla, köpek yıllardır aileyle birlikte yaşamış bile olsa, onu terk etmeyi tercih ederler.

Bebek sahibi olmak 

terk edilmiş kedi

Çocuğu olmayan çiftler çoğunlukla köpeklerine sanki bir bebekmiş gibi davranır. Ama aile büyüdüğünde bu çiftler artık köpekle ilgilenmez ve büyük ihtimalle sokağa bırakırlar.

Seyahat veya tatil 

Çoğu hayvanın yaz aylarında terk edildiğini biliyor muydunuz? Bazıları nedense köpeklerini bir köpek bakım evine veya bir tanıdıklarının gözetimine bırakmıyorlar. Bunun yerine hayvanı terk etmeyi tercih ediyorlar.

İstenmeyen Yavrular 

Dişi bir köpeği veya kediyi kısırlaştırmamak ciddi bir problem. Köpek yavruladığında sahipleri bu yavrularla ne yapacaklarını bilemeyebilirler. Onları sahiplendirmek yerine, bazı insanlar yavruları, anneleriyle birlikte terk ederler. Ki sokaklar yavru hayvanlar için çok zorlu bir yerdir.

Artık para kazandırmaması 

Bazı insanlarda köpeklerini yarıştırarak, kavga ettirerek veya özel olarak üremelerini sağlayarak para makinesi gibi kullanıyorlar. Bu da hayvanı önemli bir gelir kaynağı yapıyor. Ve köpek yaşlandığında, hastalandığında ya da bir şekilde artık üreyemeyecek hale geldiğinde onu sokağa bırakıp terk ediyorlar.

Bu sebeplerden dolayı, evcil hayvan sahibi olmak ciddi bir sorumluluktur. O yüzden bu vesileyle tekrar hatırlatalım; bir köpek sahiplenme kararı hafife alınacak kararlardan değildir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.