Harika Bir Köpek Evi için Bu 4 Özelliği Not Alın

Köpeğinize harika bir köpek evi sağlamak için bu makaleyi okuyun.
Harika Bir Köpek Evi için Bu 4 Özelliği Not Alın

Son Güncelleme: 30 Mart, 2019

Harika bir köpek evi, köpeğinizin bir sığınak olarak kullanabileceği ve içinde mutlu hissedebileceği bir dizi özellik içermelidir.

Harika bir köpek evi içinde köpeğinizin mutlu olacağını ve korunacağını garantileyen bazı özellikler içerir. Bunu başarmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız, makalemizi okumaya devam edin.

Harika bir köpek evi için göz önünde bulundurulması gerekenler

Köpeğiniz açık havada bol vakit geçirse de, sürekli dışarıda yaşasa da, evi köpeğiniz için rahat bir sığınak olmalı ve ona iyi dinlenme imkanı sunmalıdır.

Ayrıca, nerede durması gerektiğini de düşünün, hoş bir yerde olması önemlidir. İdeal olarak, köpek evi bir çatı altına, sert hava koşullarına karşı korumalı bir yere yerleştirilmelidir.

Köpeğiniz için bir ev seçerken, onun özelliklerini de göz önünde bulundurun. Buna ek olarak, konumunuzu ve bütçenizi dikkate alın. Unutmayın ki köpek evinin güzel olması mutlaka harika olacağı anlamına gelmez. Uygun malzemelerle yapılmış olması ve boyutu, hayvanın ihtiyacı duymadığı çekici bir tasarıma göre daha tercih edilir olacaktır.

Yani, köpeğinize harika bir köpek evi sağlamak istiyorsanız, aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurun:

Köpeği tüm hava koşullarına karşı korumak için bir köpek evi şöyle olmalıdır:

  • Yüksek sıcaklıklardan ve düşük sıcaklıklardan koruma sağlar. Plastik yaz aylarında ısınabilir ama ahşap, köpeği her türlü ısıda koruyacaktır. Ayrıca, aşırı sıcaklıklarda köpeğinizi korumak için duvarda hava boşlukları olan köpek evleri vardır.
  • Yağmur sızıntısını önlemeli. Çatının su geçirmez olduğundan emin olun.
  • Doluya ve sulu kara dayanıklı olmalı. Sentetik reçine ile yapılmış köpek evleri şiddetli hava koşullarına en iyi şekilde koruma sağlar.
  • Yerden nem almamalı. İyi bir seçenek, zeminin betondan olmasıdır.
köpek evi

Köpeğinizin cinsine ve bölgenizin iklimine en uygun malzemeleri kullanmayı unutmayın.

Ayrıca, köpek evini soğuk rüzgarlar ve yağmurlardan korunacak şekilde konumlandırmanız gerektiğini dikkate alın. Her şeyden önce, güneşin avantajlarından da yararlanmak isteyeceksiniz.

Bir köpek evi satın alırken ya da inşa ederken, köpeğinizin rahat ve korunaklı hissetmesi için bir dizi özelliği dikkate almanız gerekir. Sonuç olarak, orada zaman geçirmek isteyecektir.

Doğru boyutta olduğundan emin olun

Köpeğinizin evinde rahat hissetmesi için, onu kabul etmesi ve içinde durmak istemesi önemlidir. Bunu yapmak için, köpeğin içinde rahatça hareket edebileceği boyutlarda olması gerekir. Aynı zamanda, bu köpek evinin aşırı büyük olmaması da önemlidir, çünkü uygun boyutlar, soğuk kış aylarında içerisinin ılık ve rahat olması için daha da kolaydır.

Öte yandan, girişi köpeğinizden biraz daha küçük olmalıdır, böylece içeri çok soğuk ya da çok sıcak hava giremez. Ayrıca, köpeğinizi korumak için girişe bir perde koyabilirsiniz.

Ayrıca köpek evinin bir yan kapısı olması tavsiye edilir. Bu, köpeğinizi çeşitli öğelere karşı güvende tutmak için başka bir yoldur.

köpek evi ve alman kurdu

Kolay temizlenebilmeli

Hijyen, köpeğinizin yaşam kalitesinin iyi olması için önemlidir. Köpek evinizi temiz ve parazitsiz tutmanız gerekir. Ayrıca, içerideki yatak ve oyuncaklar gibi diğer eşyaları da temizlemeyi unutmayın.

Bu nedenle, bir bahçe hortumu bu görevler için kullanışlı bir malzemedir. Ayrıca köpeğinize zarar vermeyecek hafif bir dezenfektan kullanabilirsiniz. Buna ek olarak, kene ve pirelerle mücadele ürünleri kullanabilirsiniz. Hangi ürünleri kullanmanız gerektiği hakkında bir veterinere danışmak iyi bir fikirdir.

Plastik bir köpek evi ise, çatısının çıkarılabilir ve yüzeylerinin -gözenekli duvarların aksine- pürüzsüz olduğundan emin olun, böylece temizliği daha kolay olacaktır.

İnşa etmek için not alın

Belki de köpeğiniz çok sakindir. Ya da belki de yaşadığınız iklim, felaket hava koşulları olmayan çok hafif bir iklimdir. Bu durumda, güvenli bir şekilde sabitlenmiş bir köpek evi gerekmez.

Her zaman olduğu gibi, biraz önlem, sorun yaşadığınızda çözüm bulmak için çabalamaktan daha değerlidir. Bununla birlikte, köpek evi ister toprakta ister başka bir yüzeyde olsun, yere bağlı olması son derece önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.