Soğuk İklim Köpekleri Arasından 10 Köpek Cinsi

Tüyler ve dayanıklılık, bir köpeğin sert hava koşullarına dayanabilmesi için en önemli özelliklerden iki tanesidir. Ancak hemen hemen her evcil hayvan karda çok iyi zaman geçirir! Peki hangileri kara ve soğuğa daha dayanıklı köpeklerdir? Bu yazımızda öğrenin!
Soğuk İklim Köpekleri Arasından 10 Köpek Cinsi

Son Güncelleme: 10 Ocak, 2019

Tüyler ve dayanıklılık, bir köpeğin sert hava koşullarına dayanabilmesi için en önemli özelliklerden iki tanesidir. Bugün bu yazımızda en çok bilinen soğuk iklim köpekleri hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okumaya devam edin!

Siz de köpeğinizi karlı bir yere götürürseniz, köpeğinizin karı ne kadar çok sevdiğini çok kısa bir sürede anlamış olursunuz. Cinsinden bağımsız olarak, herhangi bir köpek kışın dağları örten bu soğuk, beyaz örtüden keyif alabilir.

Bununla birlikte, bazı köpek cinsleri özellikle karda olacak ve hatta kar üzerinde çalışacak şekilde yaratılmıştır. Bu köpeklerin hangi cins köpekler olduğunu ve onları diğer köpeklerden farklı kılan şeyin ne olduğunu bilmek ister misiniz?

En İyi Bilinen Soğuk İklim Köpekleri

Eğer tüm köpekler karı seviyorsa, bu köpek cinsleri kara resmen tapıyor desek yeridir. Aşağıdaki köpek cinsleri, soğuk iklim köpekleri olarak en çok bilinen köpeklerden bazılarıdır:

Sibirya Kurdu (Haski)

Listeyi Sibirya kurdu (Haski olarak da bilinir) ile başlatmazsak kesinlikle olmazdı. Eğer herhangi bir köpek kızak, kar ve soğuk ile ilişkilendirildiyse, bu köpek kesinlikle Sibirya kurdudur.

kara dayanıklı köpekler
Bu cinsin çok soğuk iklimlerde yaşaması oldukça normaldir; çünkü bu köpekler Kuzey Asya’dan gelmektedir. Bu köpekler, uzun yıllar boyunca kızakları çekmek için kullanılmıştır.

Alaska Kurdu

Alaska malamutu olarak da bilinen Alaska kurdu, Sibirya kurdunun “kuzenidir” ve yeryüzünün en soğuk yeri olan Kuzey Kutbu’ndan gelmektedir.

alaska malamutu
Bu cins köpekler de onlarca yıl boyunca soğuk ve ücra yerlerde arama kurtarma köpeği ve kızak köpeği olarak çalışabilmeleri için yetiştirilmiş köpeklerdir. Hiç kuşkusuz ki; Sibirya kurdundan sonra Alaska malamutu bu soğuk iklim köpekleri listesinde ikinci sırayı almayı hak etmektedir.

Norwegian (Norveç) Elkhound

Adından da anlaşılacağı gibi, bu cins İskandinavya’dan gelen bir köpek cinsidir. Aynı zamanda soğuk iklimlerde av köpeği olarak kullanılmış ve hala da kullanılmaya devam etmektedirler.

norveç elkhound

Aslında, bu hayvanların yaşadığı bölge dünyanın en soğuk bölgelerinden biridir. Bunun yanı sıra bu cins köpekler, kara karşı koyma açısından harika köpeklerdir ve bu nedenle de bizce bu listede olmayı hak ediyorlar.

Samoyed

Kalın ve beyaz tüyleri ile oyuncak bir hayvanı andıran ve insanların “Gülümseyen Samoyed” de dedikleri bu hayvan, aynı zamanda dünyada en çok ün salmış soğuk iklim köpeklerinden bir tanesidir.

samoyed kar köpekleri
Bu köpek cinsi Rusya’nın kuzey bölgelerinden gelir… Daha fazlasını söylememize gerçekten gerek var mı?

Newfoundland

Her şeyden önce, balıkçıların bu cins köpekleri çok soğuk havalarda ve dondurucu koşullar altında ağlarını çekmeleri için kullandıklarını not edelim.

newhound terranova
Bu nedenle de, Terranova olarak da anılan Newfoundland cinsi köpekler, kara karşı olan dayanıklılıklarını göstermişlerdir.

Grönland Köpeği

Bu köpek dünyanın en eski köpek cinslerinden biri olarak kabul edilir. Aslına bakılırsa, arkeolojik bulguların da gösterdiği gibi, Eskimolar yıllarca bu hayvanları evcil hayvan olarak beslemişlerdir.

soğuk iklim köpekleri
Bugün bile, bu köpeklerin çoğu Grönland’da yaşamaktadır. Ki adından da anlayacağınız üzere, Grönland bu köpeklerin geldiği yerdir. Bu köpekler yüksek sıcaklıklara karşı pek iyi tepkiler vermemektedir.

Çov Çov

Halk arasında “Aslan Köpeği” ya da “Çin Aslanı” gibi farklı isimlerle de anılan bu köpeğin soğuk iklim köpekleri arasında olabileceğini hiç aklınıza dahi getirmemiş olabilirsiniz.

çin aslanı

Evet, her ne kadar Çov Çov cinsi köpekler Çin’den gelmiş olsalar da, Çin’in en soğuk bölgelerinden birinden gelmişlerdir. Bu nedenle de, soğuk iklim köpekleri arasında yerini kolaylıkla alabilir. Bütün o tüylerin bir şey için faydalı olması gerekirdi zaten, sizce de öyle değil mi?

Saint Bernard

Bu cesur köpek, en ünlü soğuk iklim köpekleri listesinde olmazsa olmazdı. Bu cins köpekler, havanın aşırı soğuk olduğu koşullarda mükemmel bir arama kurtarma köpeği olmalarıyla bilinir.

saint bernard

Akita

Akita ve Shiba Inu, Japonya’dan gelen köpeklerdir. Uzun yıllar boyunca insanlar karda ayı avlamak için bu cins köpekleri kullanmıştır. Fiziksel güçleri ve kalın tüyleri bu hayvanları kara karşı çok dirençli kılar.

akita inu cinsi köpek

Eurohound

Bu köpekler, tüylerinin azlığı nedeniyle en ilginç soğuk iklim köpeklerinden biri olabilir. Eurohound, puanter ya da pointer olarak bilinen köpek cinsi ve Alaska Haskisi’nin çiftleştirilmesiyle elde edildiği bilinen, benekli tüyleri ve kısa tüyleri olan bir köpektir.

Görünen o ki, Eurohound cinsi köpeklerde Alaska Haskisi’nin genleri daha baskın gelmiştir. Çünkü görünüşünün aksine, bu köpeklerin kara karşı olan dayanıklılıkları su götürmez bir gerçektir.

Bu cins köpekler soğuk yerler için ideal köpeklerdir. Soğuk iklim köpekleri listemiz hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Muhtemelen listede sizi şaşırtmış olabilecek birkaç köpek cinsi olmuştur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.