Yaz Aylarında Evcil Hayvanların Tüyleri Kesilmeli midir?

26 Ağustos 2018

Yaz ayları yaklaştığında evcil hayvan kuaförleri hayvanlarının tüylerini kestirmek isteyen insanlarla dolar. Peki yaz aylarında evcil hayvanların tüyleri gerçekten kesilmeli midir? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Yazın evcil hayvanların tüyleri kesilmeli midir?

Yaz ayları yaklaştığında, çoğu evcil hayvan sahibinin aklına bu soru gelir. Evcil hayvanların tüylerinin onları sıcak tuttuğunu duymuş olabilirsiniz, fakat kedinizin veya köpeğinizin tüylerini kesmeden önce, evcil hayvan tüylerinin soğuk günlerde onları sıcak tuttuğunu, sıcak günlerde ise serin tuttuğunu bilmeniz gerekir.

Çoğu veteriner, yaz aylarında evcil hayvanların tüylerinin kesilmesini tavsiye etmez. Örneğin, hayvanlara karşı şiddeti önlemeyi amaç edinmiş, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan American Society for the Prevention of Cruelty to Animals’ın bu konu hakkında şöyle bir açıklaması bulunuyor:

“Yaz aylarında insanlar bir kürk ile yürümeye tahammül edemezken, kedilerin ve köpeklerin tüyleri rahatlamalarını ve yüksek sıcaklıktan korunmalarını sağlar.”

evcil hayvanların tüyleri kesilmemeli

Evcil hayvanların tüyleri bir nevi ısı yalıtıcısı işlevi görür ve hem soğuk hem de sıcak havanın onlara zarar vermesini engeller. Bu nedenle, yaygın inanışın aksine, tüyleri evcil hayvanınız için doğal bir soğutma sistemidir. Tüylerini kestiğiniz takdirde, evcil hayvanınız sıcak havalardan etkilenebilir.

Evcil hayvanınızın tüylerinin yılda en az 2 kez tıraş edilmesi tavsiye edilir. Tüylerin tıraş edilmesiyle tüylerdeki düğümler yok edilir, cildin nefes almasına izin verilir ve eski tüylerden kurtulunur. Uzmanlar, evcil hayvanınızın mümkün olan en az miktarda zarar görmesini sağlamak için,sıcaklığın çok yüksek veya düşük olmadığı zamanlarda, yani sonbaharda ve ilkbaharda evcil hayvanınızın tüylerini kesmenizi tavsiye eder.

Evcil hayvanlarımıza sıcak havalarda nasıl yardım edebiliriz?

Bu yazıyı okuyup evcil hayvanınızın tüylerini kesmekten vazgeçtikten sonra, aklınızda hala bir soru olabilir. Evcil hayvanların sıcak havalarda daha rahat etmesi için neler yapabiliriz? Evcil hayvanların sıcaktan biz insanlar gibi etkilendiklerini düşünebilirsiniz, fakat tüyleri onları bunaltmaz.

evcil hayvan tüyleri

Evcil hayvanınızın sıcak havalarda daha rahat etmesini sağlamak için bazı tavsiyeler:

  • Evinizi serin tutun. Camları açın veya klimanız varsa çalıştırın. Vantilatör de kullanabilirsiniz. Bu son seçenek, yani vantilatör hava esintisini sevmiyorsa evcil hayvanınızın favorisi olmayabilir. Fakat her hayvan aynı değildir ve sizin hayvanınızın hoşuna gidebilir.
  • Ona soğuk su verin. Musluktan gelen su çok sıcaksa veya evcil hayvanınıza verdiğiniz su hemen ısınıyorsa, köpeğinizin su kabına biraz soğuk su ilave etmekte tereddüt etmeyin. Fakat suyun her zaman temiz ve taze olduğundan emin olun.
  • Evcil hayvanınızın yatağı. Evcil hayvanınızın yatağı, daha sıcak hissetmesine neden olan sentetik malzemelerden yapılmış olabilir. Böyle bir durumda, yatağın üzerini eski bir çarşaf ile örtmeyi veya yeni bir yatak almayı düşünebilirsiniz. Ayrıca, yatağın rahat ve dinlendirici bir yerde bulunması önemlidir.
  • Düğümlenmiş tüyler. Daha önce de belirttiğimiz gibi, evcil hayvanınızın tüyleri, aşırı ısınmasını önleyen bir ısı yalıtıcısı görevi görür. Ancak, tüylerini sık sık taramazsanız, tüylerin bu görevini yapmasını engelleyen düğümler oluşabilir. Bu gibi durumlarda, yaz olsa bile, evcil hayvanınızın tüylerini kesmelisiniz.

Artık, yaz aylarında evcil hayvanınızın sıcak havayla başa çıkabilmesi için tüylerinin kesilmesine ihtiyaç duymadığını biliyorsunuz. Evcil hayvanınızın tüyleri ile sadece yazın değil tüm yıl boyunca ilgilenmeniz ve yaz sıcaklıkları ile baş etmesi için farklı yollar bulmanız gerekiyor.