Logo image
Logo image

Köpeğinizi Sıcak Tutmak: Soğuk Havalar İçin Harika Bir Rehber

4 dakika
Soğuk havalar ve düşük sıcaklıklar çok ciddi hastalıklara dönüşebilecek solunum problemlerine yol açabilirler.
Köpeğinizi Sıcak Tutmak: Soğuk Havalar İçin Harika Bir Rehber
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Eklem ve kemik hastalıkları özellikle soğuk havalarda kötüye giden hastalıklardır. Bu nedenle köpeğinizi kışa hazırlarken yapmanız gereken en önemli şey, onu sıcak tutmanız ve soğuktan korumanızdır.  

Köpeğinizin Üşüdüğünü Nasıl Anlarsınız?

İdeal olarak, köpeğinizin üşümesini mümkün olduğu kadar kısa bir süre içinde engellemelisiniz; böylece vücudunun zarar görmesini engellemiş olursunuz.

Genellikle bir köpek, üşüdüğünü titreyerek gösterir. Bununla birlikte, evcil hayvanınızın üşüdüğüne dair sergileyebileceği diğer belirtilerin farkında olmak da son derece önemlidir. Bu belirtiler şunlardır:

Some figure
 • Solunum hızının azalması (genelde köpekler üşüdüklerinde kesik kesik nefes almayı bırakırlar)
 • Yavaş hareket etme veya bitkinlik
 • Yorgunluk veya aşırı uyku hali
 • Kuru cilt ve kuru mukoza zarı (bazı kesik veya çizikler bile olabilir)
 • Soğuk ile bağlantılı köpek hastalıkları

Soğuk Hava İle Bağlantılı Köpek Hastalıkları

Köpeğinizi bu tip havalarla ilişkilendirilen hastalıklardan korumanın en etkili yolu onu sıcak tutmaktır.

Şimdi, evcil hayvanlarımızı etkileyebilecek olan, soğuk ile bağlantılı veya soğuğun daha da kötüye götürebileceği ana patolojik süreçleri gözden geçireceğiz.

Soğuk Algınlığı

Köpekler de grip olabilir ve belirtileri biz grip olduğumuzda gösterdiğimiz belirtilere çok benzer. Bu belirtiler, soğuk ve ıslak bir burun, kızarık gözler, ateş, yorgunluk ve hapşırma olarak görülür.

İnfeksiyöz Trakeabronşitis (Kısaca ITP, bir diğer adıyla “kennel cough” veya halk arasında bilinen adıya “köpek boğmacası”)

Bu hastalık yüksek kapasitede mutasyon geçirebilen bir virüs sebebiyle ortaya çıkar.  Sonbaharın başlangıcı ile bulaşıcılık seviyesi çok yüksektir ve kış boyunca da aynı şekilde bulaşıcı olmaya devam eder. Bu nedenle, köpeğinizi yaz mevsimi biter bitmez sıcak tutmaya başlamanız çok önemlidir.

Çok ciddi bir hastalık değildir; fakat iyileşmesi genellikle çok zor olur ve hayvanınız için çok rahatsızlık verici olabilir. Demek istediğimiz şu ki, eğer köpeğiniz öksürüyorsa, ateşi varsa, kusuyorsa veya yorgun görünüyorsa, acilen onu bir veterinere götürmeniz gerekir.

Bu patolojik durumun gelişmesi çok daha ciddi solunum hastalıklarına yol açabilir. Bronşit, farenjit, larenjit ve zatürre basit bir soğuk algınlığı ile başlayabilir.

Kemik ve / veya Eklem Hastalıkları

Eklem hastalıklarının kendilerini kış mevsiminde daha şiddetli bir biçimde gösterme eğilimleri vardır. Ağırlıklı olmak üzere, soğuk havaya nemli havanın da eşlik ettiği zamanlarda ortaya çıkarlar.

Daha yaşlı köpekler veya kalça ve dirsek displazisi hastalığı olan köpekler, bu hastalığa karşı daha savunmasız olurlar. Bu nedenle bu durumda olan köpeklerin ektsta korunmaya ihtiyaçları vardır.

Hangi Köpek Cinsleri Soğuğa En Dayanıklı Olanlardır ve Hangileri En Çok Bakım Gerektirenlerdir?

Birçok insan uzun ve gür tüyleri olan hayvanların soğuğu hissetmediğini düşünür. Ancak bu bir efsanedir; çünkü bütün köpeklerin sıcak veya soğuğu hissetme becerileri vardır. Sıcaklık değişikliklerine olan dirençleri köpeklerin büyüklük, cins ve tüylerine göre değişiklik gösterir.

Sibirya Kurtları, Shar  Pei’ler (ya da Şar Pey), Samoyed’ler, Alaska Kurtları ve Çov Çov’lar soğuğa dayanıklılık açısından en iyi bilinen örneklerdir. Bu köpekler sert hava koşullarına karşı kayda değer bir direnç gösterme eğilimindedirler. Ancak bu demek değildir ki kış mevsiminde bakıma ihtiyaç duymazlar.

Daha küçük ve kıvırcık tüyleri olan köpekler genellikle soğuk havalara karşı çok daha zayıf olurlar. Vücutları daha hassastır ve sert hava koşullarında hayatta kalmak için hazırlıklı değillerdir. Bunun anlamı ise çok daha kolay hasta olabilecek olmalarıdır.

Soğuk havalarda daha fazla dikkat edilmesi gereken köpek cinsleri şunlardır: Yorkshire Teriyeri, Pinscher, Fransız Buldoğu, Boston Teriyeri, Pug (ya da Mos), Chihuahua, Minyatür Bull Terrier ve Tüysüz Çin Köpeği.

Köpeğinizi Sıcak Tutmak: 6 Pratik ve Etkili Yöntem

 1. Köpeğiniz İçin Uygun Koşulları Sağlayın

Kışları sert geçen ülkelerde, evinizin sıcaklığını uygun bir seviyede tutmak hayati önem taşır. İdeal sıcaklık ise 19 ila 25 arasında kalmalıdır.

Evcil hayvanlarımızın uyuduğu ve dinlendiği yerlerde kuru, kalın ve temiz bir battaniye olmalıdır.

 1. Köpeğinizi Sıcak Kalmasına Yardımcı Olacak Giysiler Giydirin

Her büyüklükte ve yaştaki köpekler için birçok çeşit kazak, pelerin ve su geçirmez ceket bulunur.

Some figure
 1. Güneşli Havalarda Birlikte Yürüyüşe Çıkın

Soğuk havalar, en iyi arkadaşımızla birlikte biraz egzersiz yapmamızı engellememelidir. Aslında bakılırsa fiziksel aktivite vücut sıcaklığını düzenler ve kışın fiziksel aktivite yapmak vücudumuza da çok iyi gelir. Fakat tercihen yürüyüşlerinizi sabahları yapmak isteyebilirsiniz. Yani hala bir miktar güneş ışığı alabilme şansınız varken.

 1. Bir Köpek Kulübesi İnşa Edin

Çok sayıda evcil hayvan evlerimizin dışında uyurlar.  En iyi arkadaşınız için bir ev almanız veya kendiniz inşa etmeniz çok önemlidir; bu sayede onları kış boyunca dışarda bırakmamış olursunuz.

 1. Nemlendirici Kremler

Köpeklerin kulakları ve bacakları soğuk havalara karşı çok hassastır ve kuruyabilir ve / veya çatlayabilirler. Köpeklerin bu tarz problemler yaşamasını engellemeye ve iyileştirmeye yardımcı olan köpekler için özel nemlendiriciler vardır. İnsanlar için olan bakım ürünlerini evcil hayvanınız için kullanmayın.

 1. Masaj ve Sıcak Kompres

Yavru köpekler ve yaşlı köpeklerin genellikle soğuk sebebiyle sertleşmiş kasları olur.  Bu gibi durumlarda, soğuktan etkilenen bölgeye dikkatli bir bakım ile masaj yapmanızı ve 15 dakika boyunca sıcak kompres uygulamanızı öneriyoruz.

Köpeğinizin soğuktan daha fazla etkilenmesini önlemek için, aşı dönemlerine ve en son ne zaman bazı parazitlerden arındırma işleminin yapıldığına ve bunların ne zaman tekrarlanması gerektiğine dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde, bağışıklık sistemleri zayıflayabilir ve her türlü hastalığa karşı daha zayıf hale gelebilirler.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.