İstanbul'da Bulunan Bir Alışveriş Merkezi Sokak Köpeklerine Kapılarını Açtı

Halka açık bir alışveriş merkezinde kendisine uyumak için sıcak ve rahat bir yer bulabilen yalnızca birkaç şanslı sokak hayvanı olabilir.
İstanbul'da Bulunan Bir Alışveriş Merkezi Sokak Köpeklerine Kapılarını Açtı

Son Güncelleme: 16 Kasım, 2018

Daha önce de İstanbul ‘dan ve özellikle de kediler olmak üzere artık herkes tarafından bilinen hayvanlara karşı duydukları yoğun sevgiden bahsetmiştik. Ancak bugün anlatacağımız olayda ise, hikayenin kahramanları bu kez kediler değil köpekler olacak. Fakat yine Türklerin hayvanlara karşı gösterdiği inanılmaz sevgiye odaklanacağız. Biz dünyanın her yerinde hayvanlara bu şekilde nazik davranılmasını canı gönülden diliyoruz. Bu konu hakkında bizim söyleyebileceğimiz tek şey bu olabilir. Ve düşünün ki, dünyanın dört bir yanında, alışveriş merkezleri hayvanlara kapılarını açıyor. Hem de içeride uyumaları için. Böyle bir şey olduğunu hayal edebiliyor musunuz? 

İstanbul ve Hayvanlara Karşı Sevgisi

uyuyan sokak köpeği

Daha önceki makalelerimizde de detaylı bir şekilde anlattığımız gibi, Türkiye’nin İstanbul ilinin sakinleri kedilere karşı duydukları sevgi ile tüm dünyada ün salmışlardır. Aslına bakarsanız, bu şehirde, İstanbul’un bir sembolü haline gelmiş bir kedi heykeli bile bulunmaktadır.

Ancak yalnızca birkaç gün önce, bu harika insanlar bir adım daha ileri gittiler. Bildiğiniz gibi, kışın Avrupa dendiğinde aklımıza kar, düşük sıcaklıklar ve kalın kıyafetler gelir. Hiç şüphe yok ki Avrupa kıtasının büyük bir bölümünde yaşayan insanlar için kış mevsimi sıkıntılı ve zorlu bir mevsimdir. Ancak bizler, bazen diğer canlıların da aynı zorlu koşullar içerisinde yaşadığını unutuyoruz.

Burada diğer canlılar derken, tabii ki de Avrupa kıtasında bulunan ülkelerin büyük şehirlerinin sokaklarında yaşayan sokak hayvanlarından ve terk edilmiş hayvanlardan söz ediyoruz. Şu an Avrupa sokaklarında belki de milyonlarca sokak köpeğinin yaşadığı tahmin ediliyor. Ve özellikle İstanbul’da, çok sayıda sokak hayvanı bulunuyor. Çünkü bu şehrin sakinleri alışıla gelmiş bir şekilde sokak hayvanlarını besliyor ve bakımlarını üstleniyorlar.

Bu şehrin sakinleri, bu sokak hayvanlarına yıllar boyunca çok büyük bir sevgi ve ilgi gösterdiler ve tam da bu yüzden bugün onlarla ilgili bir haber daha yapılıyor.

Bir Alışveriş Merkezinde Uyuyan Köpeklerin Meşhur Videosu

Bu kalbimizi ısıtan hikayeden Lisette López Melgar isimli bir kadın sayesinde haberimiz oldu. Bu kadın, Türkiye‘de tatil yaptığı sırada inanılmaz bir görüntüye şahit oldu: Gece boyunca yüzlerce köpek, alışveriş merkezinin içinde uyuyordu.

Peki köpekler neden alışveriş merkezinin içinde uyuyorlardı? Bunun net olarak tek bir sebebi var: Kötü hava koşulları. Daha önce de söylediğimiz gibi, Avrupa ülkelerinde kış mevsiminin bir özelliği olan düşük sıcaklıklar, ister insan olsun ister hayvan olsun, sokaklarda yaşayan herkesi etkiliyor. Bu yüzden İstanbul’un alışveriş merkezleri hayvanları soğuktan korumak için onlara kapılarını açtı. Hem de yalnızca güzel bir akşam geçirmeleri umudu ile değil, aynı zamanda imkanlar dahilinde hayatlarını kurtarmak umudu ile bunu yaptılar.

Bir gece önce şehri vuran kar yağışı şaşırtıcı derecede şiddetli bir kar yağışıydı ve herkes olabildiğince çabuk bir şekilde kendilerini korumak için evlerine çekildi. Peki ama sokaklarda yaşayan bu zavallı minik hayvanlar bu dondurucu soğuktan kendilerini korumak için ne yapabilirlerdi ki? Hiçbir şey! Etraflarında yaşayan insanlar yardım eli uzatmazsa, hiçbir şey yapamazlardı. Ve İstanbullular da tam da bunu yaptılar!

Kısa bir süre sonra, alışveriş merkezinin çalışanları, her dükkanın önündeki yavru ve yetişkin köpekleri oyuncaklar ve yemekler vererek içeri sokmaya çalışıyordu. Ayrıca birer karton kullanarak hayvanlar için geçici yataklar hazırladılar. Böylece zeminden gelen soğukluk, hayvanların kemiklerine nüfuz edemeyecekti.

Çalışanlar, yalnızca bununla da kalmayıp, hayvanlara örtmek için sağdan soldan battaniye topladılar. Bu şekilde bu küçük hayvanlar sıcacık bir şekilde ve huzur içinde uyuyabileceklerdi. Aslında çoğu insan için tanımadıkları köpekler korku ve telaşa sebep olabilir; özellikle de bu köpekler sokak köpekleri ise. Tam da bu sebepten dolayı sokakta yaşayan köpekler insanlara karşı korku duyabilir ve güvensizlik yaşayabilirler. Hatta bazen saldırgan davranışlar bile sergileyebiliyorlar.

Alışveriş Merkezinin Minnettar Köpekleri

Ancak görünüşe göre, bu olayda sokak köpekleri korkmak bir yana, insanların onlar için yaptıkları ile ilgili daha mutlu olamazlardı. Ve sizinle paylaştığımız fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi, hayvanların bu mutlulukları huzur ve dinginlik olarak yüzlerine yansıdı. Her minik köpek yalnızca sıcak bir yerde olmanın değil, aynı zamanda bir insan sevgisinin de değerini bilerek yatağına sokuldu.

O halde bu muhteşem insanlar ile ilgili bize ne söylemek düşer ki? Bu tür bir eylemin, bu şehrin sakinlerinin insanlığı hakkında bilmek isteyebileceğiniz her şeyi söylediğine inanıyoruz. Bizim tek dileğimiz ise, dünyanın her yerinde insanların hayvanlara bu şekilde davranmasıdır. Derler ki, insanları sevmek, hayvanları sevmekten başlarmış. Ve hiç şüphe yok ki, hayvanlara sevgi göstermek bizi daha hassas ve anlayışlı bir insan yapar.  Yani tüm bunları düşünürsek, eğer bu olayda olduğu gibi hayvanlar için hepimiz ufak dahi olsa bir şeyler yapmaya başlasak, kesinlikle daha iyi bir dünya yaratabiliriz.

Şimdilik, tebrikler yalnızca İstanbul’a gidiyor. Bravo İstanbul!

Resim kaynağı: www.europapress.es


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.