Köpeklerde Kepek Sorunu

Hormon seviyelerinde değişiklikler, kötü beslenme ve cildin kuruması gibi nedenler köpeklerde cilt problemlerine neden olabilir. Neyse ki evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle tedavi edebilirsiniz.
Köpeklerde Kepek Sorunu

Son Güncelleme: 12 Şubat, 2019

İnsanların yaşadığı çoğu sağlık problemi köpeklerde de oluşabilir. Mesela köpeklerde kepek çıkabildiğini biliyor muydunuz? Yazımızı okuyarak köpeklerde kepek oluşumunu neyin tetiklediğini ve nasıl tedavi edeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Köpeklerde kepek neden olur?

Kepeğin birçok nedeni olabilir. Aşağıda bunlardan birkaçını listeledik:

 • Kuru cilt: İhtiyacı olan besinleri alamadıklarında köpeklerin cildi kuruyabilir. Yeterince omega 3 ve diğer yağ asitlerinden alamayan köpeklerde kepek oluşumu görülebilir.
 • Hormonal değişiklikler: Bu durumda köpeğin doğal yağ seviyesi düşüp kepeğe neden olabilir. Mesela köpeğinizde hipotiroidi veya cushing sendromu gibi endokrin problemleri varsa hormon seviyesindeki değişimler kepeği tetikleyebilir.
 • Kötü beslenme: Köpeklerin ihtiyaç duydukları besinleri alamadıkları kötü bir beslenme düzeni, vücutlarındaki yağ seviyesini düşürüp ciltlerinin kurumasına yol açarak dolaylı yoldan kepeğe neden olur.
tüylerini taratan köpek
 • Yetersiz temizlik: Belki köpeğiniz suyu sevmediği için onu çok yıkamıyorsunuz. Ancak sağlığı için suyu sevse de sevmese de köpeğinizi belirli aralıklarla yıkamalısınız. Köpeğinizin temizliği için bunun yapılması gerekiyor. Köpeğinizde çoktan kepek oluştuysa buna uygun şampuanlar kullanabilirsiniz. Tüylerini çok sert yıkamak da cildinin doğal yağ oluşumunu engelleyerek kepeğe neden olabilir.
 • Tüylerini taramamak: Tüm köpekler haftada en az bir kez taranmalıdır. Bazı köpek türleri daha da sık taranmaya ihtiyaç duyabilir. Köpeğinizi yeterince sık taramadığınızda deri hücreleri hareketlenmez, kopmuş tüyler deri üstünde birikir ve kepeğe yol açabilir.
 • Stres: Kaygı ve stres, sedef hastalığı gibi kepek yapan hastalıklara neden olabilir. Köpeğinizin stresli olduğunu düşünüyorsanız beraber oyun oynayın. Köpeklerin yeterince hareket etmemesi de strese yol açabilir.
 • Bağışıklık sistemi: Vücudun bağışıklık sisteminin çalışmaması cildi etkileyip kepek yapabilir.

Peki, köpeğinizde çoktan kepek varsa tedavisi için ne yapabilirsiniz?

Köpeklerde kepek tedavisi

Köpeklerde kepek oluşumunu engellemek ya da tedavi etmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Kepek, büyük bir sorun değildir ama ilgilenilmediği taktirde daha ciddi durumlara yol açabilir.

 • Köpeğinizin tüylerini daha sık tarayın ve türüne göre bazı köpeklerin daha da sık taranmaya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Köpeğinizi taramanız önemlidir çünkü cildin ölü hücrelerden arınmasına yardımcı olur. Sık tarayarak köpeğinizin cildinin ve tüylerinin yenilenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Beslenme düzenine daha fazla yağ ekleyin. Kuru ya da yaş mama yemesi önemli değil, yağ eklemenin bir yolunu bulabilirsiniz. Yeterince su içtiğinden de emin olmalısınız. Eğer mümkünse köpeğinize balıklı yaş mama vermeyi tercih edin çünkü bu mamanın içinde cildinin ihtiyacına yetecek kadar yağ vardır.
 • Gereğinden fazla yıkamayın. Köpeğinizi çok sık yıkamanızın yarardan çok zararı vardır çünkü normalden fazla yıkanan köpeğin cildi doğal yağ üretimini durdurabilir. Böylece cildi kuruyan köpeğiniz kepek oluşumuna daha açık olacaktır.
köpeklerde hijyen
 • Hassas ciltlere uygun şampuan kullanın. Bu şampuanlar kepeği tedavi etmezler ama köpeğinizin cildini iyileştirerek kepeğin yok olmasına katkıda bulunurlar.

Yukarıdaki önerilerimizden hiçbiri kepeğin yok olmasını sağlamazsa köpeğinizin uyuz gibi daha ciddi bir hastalığı olup olmadığını kontrol ettirmek için veterinerinize gidebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Macri, A., Hurley, L., & Matei, S. (2017). The importance of dietary control in skin and hair disorders in dogs. Lucrari Stiintifice – Medicina Veterinara, Universitatea de Stiinte Agricole Si Medicina Veterinara “Ion Ionescu de La Brad” Iasi.
 • Lindgren, S., Belin, L., Dreborg, S., Einarsson, R., & Påhlman, I. (1988). Breed-specific dog-dandruff allergens. The Journal of Allergy and Clinical Immunology. https://doi.org/10.1016/0091-6749(88)90999-2

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.