Zorbalık: Köpek Destekli Terapi Faydalı Olabilir mi?

Zorbalık, çocuklar ve gençler arasında sıkça rastlanan bir sorundur. Peki köpek destekli terapi faydalı olabilir mi? Gelin, birlikte bir göz atalım.
Zorbalık: Köpek Destekli Terapi Faydalı Olabilir mi?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Okulda zorbalık diğer bir deyişle akran zorbalığı, çocuklar ve gençler arasında sıkça karşılaşılan bir sorundur ve psikolojik, sözlü ve fiziksel şiddet biçimini alabilir. Peki köpek destekli terapi faydalı olabilir mi? Gelin, birlikte bir göz atalım.

Zorbalığın kökeni

Zorbalık, her zaman farklı türlerde sınıflandırılmamış olsa da hep bir şekilde var olmuştur. Bununla birlikte son birkaç yılda dünya çapında zorbalık seviyeleri hızla artmaktadır.

Son teknolojik ve dijital alanlardaki ilerlemeler, siber zorbalık olarak bilinen yeni bir tür zorbalığın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Maalesef ki bizim modern, teknoloji merkezli hayat tarzımız, zorbaların kurbanlarına erişimini daha kolay bir hale getirir.

Zorbalık ve Köpek Destekli Terapi

Dahası teknoloji, bilginin her zamankinden daha fazla ve daha hızlı yayılmasına izin verirken zorbaların anonim bir şekilde kalmasına ve diğer zorbaların desteğini kazanmasına olanak sağlar.

Zorbalık, genelde sınıflarda ya da okul bahçelerinde meydana gelmesinden dolayı çoğunlukla okulda zorbalık ya da akran zorbalığı olarak adlandırılır. Sosyal medyada bile zorbaların çoğunluğunu çocuklar veya gençler oluşturmaktadır.

Bu bakımdan aileler, çocuklarını dikkatlice takip etmeli ve internette ne yaptıklarını gözlemlemelidir.

Zorbalık: saldırganlığın bir formu

Bu tür zulüm, sürekli şiddet tehdidine dayanır ve bu, zorba ve mağdur arasında bir güç ilişkisi olarak bilinen şeyi yaratır. Sadece sembolik bir şey olsa bile bu tür ilişki, zorbaya bir etki ve kontrol duygusu verir.

Zorbalık, mağdurlarda aşağıda yer verdiğimiz semptomların görülmesine neden olur:

  • Korku: Mağdurlar ekstrem korkudan muzdarip olur ve zorbadan mümkün olduğunca kaçmaya çalışır. Örnek verecek olursak bir mağdur, zorbanın okuldan biri olduğunu biliyorsa ne pahasına olursa olsun okula gitmeyi reddedebilir ve hatta hasta numarası yapabilir.
  • Mağdurlar aynı zamanda sürekli endişe halinde olabilir. Genellikle takip edildiklerini ya da alay edildiklerini ya da saldırıya uğrayabileceklerini hissederler, gerçekte durum böyle olmasa bile.
  • Zorbalık kurbanları, genellikle depresyona girerler ve zamanlarının büyük kısmını tek başlarına, yalnız bir şekilde geçirirler. Uzun süren saldırganlık ve sosyal gruplardan dışlanma, çoğu zaman onların bunalmış hissetmelerine neden olabilir.

Zorbalıkla mücadelenin önemi

Zorbalığın erken uyarı belirtilerinin nasıl fark edileceğini bilmek ve durumu mümkün olan en kısa sürede çözmek için adımlar atmak önemlidir. Zorbalık, hızlı bir şekilde tacize dönüşebilir ve mağdur üzerinde uzun vadeli etkileri olabilir. Bazı durumlarda zorbalık, o kadar şiddetli bir hal alabilir ki mağdurlar, kendilerini yaşamaya değer bir şekilde görmemeye başlar. Hatta k urbanlar, intihara bile kalkışabilir.

Köpek destekli terapi

Terapinin bir formu olarak hayvanları kullanan pek çok farklı program mevcut. Mesela İspanya’da, akran zorbalığıyla mücadelenin bir yolu olarak köpek destekli terapi sağlayan Entrecanes adlı bir kuruluş var.

Program, çocukların ve gençlerin bir dizi farklı workshopa katıldığı 8 oturumdan oluşuyor. Bu workshoplar, farklı duyguları tanımlamayı ve kontrol etmeyi öğrenmeye odaklanıyor. Böyle yaparak sorunlarına potansiyel çözümler bulmalarına yardımcı olunuyor.

Köpek destekli terapileri sırasında katılımcılara verilen görevlerden biri, köpeklere belirli bulmacaları nasıl çözeceklerini ya da farklı görevleri nasıl yerine getireceklerini öğretmek için birlikte çalışmaktır. Bu çalışmalar boyunca katılımcılar, birbirleriyle iletişim kurmaya ve sosyalleşmeye teşvik edilir; böylece görevi tamamlamak için bir strateji planlayabilirler ve yeni bir yol üretebilirler.

Oyun, köpek destekli terapinin can alıcı bir yönüdür. Aktivitelerden ister kendileriyle ister sadece hayvanlarla vakit geçirmekten keyif almaları fark etmeksizin oynanan oyunlar hem çocukları hem de gençleri motive etmenin harika bir yoludur.

Köpek destekli terapi, zorbalığın kurbanlarını desteklemenin etkili bir yolu olmasının yanı sıra aslında bu sorunu, yani zorbalığı, önlemeye yardımcı olabilir. Köpeklerle aralarında gelişen bu yakın bağ, katılımcıların sosyal yeteneklerini geliştirmeleri konusunda yardımcı olur. Farklı durumlara adapte olmayı ve günlük hayatlarında karşılaşabilecekleri herhangi bir anlaşmazlığı nasıl çözeceklerini öğrenirler.

Zorbalık, köpek destekli terapi

Köpek destekli terapi, katılımcıların bilişsel ve duygusal gelişimleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Katılımcıların zihinlerini negatif düşüncelerden arındırmaya yardımcı olur ve hem kendilerine hem de çevrelerine karşı daha fazla güven duygusu verir.

Köpek destekli terapinin faydaları

  • Zihinsel ve fiziksel rahatlamaya yardımcı olur
  • Daha fazla öz kontrol sağlar
  • Saldırgan davranışları azaltır
  • Sosyal bağlantılar ve ilişkiler kurar
  • İletişimi ve duygusal zekayı geliştirir
  • Özgüveni geliştirir.

Zorbalığın genç mağdurları, genellikle kendilerini ne yapacağını bilemez halde bulur. Yetişkinlerin çocuklarına dikkat etmesi önemlidir. Bu şekilde zorbalığı erken dönemde önleyebilir ve bunlarla mücadele edebilirler; ki bu da depresyon ve intihar gibi ciddi sonuçların önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.