Neden Köpeğinizle Oyun Oynamalısınız?

Havalar kötü diye köpeğinizle evde tıkılı mı kaldınız? Endişelenmeyin! Köpeğinizle evde oynayabileceğiniz birkaç yaratıcı oyun fikri vereceğiz.
Neden Köpeğinizle Oyun Oynamalısınız?

Son Güncelleme: 23 Ağustos, 2019

Kış yolda olduğuna göre, eskisi gibi köpeğinizi dışarıya çıkaramayacaksınız. Ancak bu yüzden köpeğinizi egzersizlerinden ya da oyunlarından etmenize gerek yok. Durumu köpeğiniz ile oyun oynayarak tersine çevirebilirsiniz!

Ancak, bu şeylerin köpeğinizin rutini olarak devam etmesi için ekstra bir çaba sarf etmeniz gerekecektir. Bunun için evde köpeğiniz ile oyun oynayabilmeniz için birkaç fikir vereceğiz.

Neden köpeğiniz ile oyun oynamalısınız?

Hem egzersizler hem de oyunlar, bir köpeği mutlu ve sağlıklı yapan, hayatlarında önemli bir detaydır. Fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak birçok faydası olduğu için günlük olarak bunları köpeğinizin hayatına dahil etmeniz gerekir.
İşte bunlardan bazıları:

  • Stresten korur: Eğer siz işteyken köpeğiniz evde tek başına vakit geçiriyorsa, sıkılabilir ve yalnız hissedebilir. Egzersiz ve oyunlarla bu streslerden kurtulabilirsiniz.
  • Eklemlerini güçlendirir: Köpeklerin yaşlandıkça vücutlarında en çok zarar gören bölgelerinden bir tanesi, tıpkı insanlarda olduğu gibi eklemlerdir. Hayatı boyunca egzersiz yaptırıp oyun oynattığınız zaman, köpeğinizin eklemleri ve kasları güçlenecektir.
  • Zekasını geliştirir: Oyunlar köpeğinizi zekasını kullanmaya iter, özellikle bu oyunlar zeka oyunlarıysa.
  • Çevikliği ve esnekliği arttırır.
  • Aranızdaki bağı geliştirir: Köpeğinizle ne kadar çok oynarsanız, aranızdaki bağ da o kadar güçlenecektir.

Bunlar, köpeğinizle oynamanın sağladığı yararlardan bazılarıdır; bu liste uzayıp gider. Ancak, bu makalemizde köpeğinizle oynayabileceğiniz oyunlara odaklanacağız. İşte oyun fikirleri:

köpeğiniz ile oyun oynamak

Evde köpeğiniz ile oynayabileceğiniz oyunlar

Yağmurlu bir gün mü? Çok soğuk ya da rüzgarlıdır belki? Kötü hava şartlarının sizi zora sokmayacağı bazı oyun fikirleri hazırladık.

Mama saklama

Bu oyun hem köpeğinizi uzun bir süre eğlendirecek hem de zekasını geliştirecektir. Oyun, köpeğinizin favori ödülü ya da sevdiği herhangi bir mamayı ufak parçalarla evin köşelerine saklamaktan ibarettir.

Eğer oyunu daha da heyecan verici hale getirmek isterseniz, mamaları Kong oyuncaklarının içerisine koyabilir ve onu da evin bir köşesine saklayabilirsiniz. Köpeğiniz kısa bir süre içerisinde kokusunu alacak ve deli gibi mamayı aramaya başlayacaktır.

Eğer kokuyu alamazsa ona mamayı gösterip, koklatıp daha sonra sakladığınız yere götürebilirsiniz. Bundan sonrası için arama çalışmaları başlasın!

Saldırı

Bu oyun her iki taraf için de zevkli olacaktır. Oyun, sizin köpeğinizi bir av gibi takip etmenizle başlıyor. Köpeğinizin gözlerinin içine bakarak ona doğru yavaşça yürüyün. Daha sonrasında, hiç beklemediği bir anda üstüne atlayarak onu yakalayın. Bu oyun sayesinde hem refleksleri hem de dikkati gelişecektir.

köpeği ile oyun oynayan kadın

İp çekme oyunu

Köpekler ağızlarıyla bir şeyler çekiştirmeye bayılırlar. Bu yüzden bir ip alın, köpeğinize gösterin, ona yaklaştırın ve yavaşça uzaklaştırın. İpe atlayacak ve ipe asılacaktır. İpi arkanıza saklayabilir ve evin etrafında yürüyerek ya da koşarak dolanabilirsiniz. Bu sayede köpeğiniz sizi kovalayacaktır. Bu oyuna bayılacaksınız!

Köpeğiniz ile oyun fikri: ebeleme

Bu oyunu çocukluğunuzdan hatırlıyor olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken köpeğinizi kovalamak ve dokunduktan sonra ondan kaçarak sizi kovalamasını sağlamaktır. Köpeğiniz oyunun nasıl oynandığını anlayabilecek midir? Deneyin ve görün; oldukça kolay.

Şimdi, kötü hava koşullarının köpeğinizle oynayabileceğiniz oyunlara engel olmadığını anladınız. Evde oynayabileceğiniz bu oyunlar ile köpeğiniz günlük egzersiz ihtiyaçlarını karşılayabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.