Hayvan Destekli Terapilerde Köpek Kullanımının Faydaları

Hayvan destekli terapilerde köpeklerin kullanıldığını hiç duydunuz mu? Köpeklerin nasıl kullanıldığını ve sayısız sosyal, duygusal ve fiziksel faydalarını merak ediyorsanız yazımızı okuyun.
Hayvan Destekli Terapilerde Köpek Kullanımının Faydaları

Tarafından yazılmıştır Editör Ekibi

Son Güncelleme: 01 Mart, 2023

Yıllar boyunca köpekler insanlara yardım etme konusunda kurtarma köpeği, polis köpeği, körler için rehber köpek gibi birçok farklı rollere bürünmüşlerdir. Bugün, tüylü dostlarımızın bir başka çok değerli ve kullanışlı bir işi hakkında bilgi edineceksiniz. Hayvan destekli terapilerde köpeklerin kullanımından bahsediyoruz.

Hayvan destekli terapi ve köpek kullanımı ile rehber köpekleri birbirine karıştırmayın. Rehber köpekler ihtiyaç sahibi insanlarla yaşayan, örneğin körler için rehber olan hayvanlardır. Bununla birlikte, hayvan destekli terapilerde kullanılan köpeklerin farklı bir rolü vardır. Bu rolün ne olduğunu öğrenmek ister misiniz?

İlk olarak sahip oldukları role bakalım. Sonra bunun faydalarına bakacağız.

Hayvan destekli terapide köpeklerin rolü

Terapi yapan köpek

Başlangıç için, yardımlı terapilere katılan hayvanların genelde terapistlerle ya da hatta çalıştıkları merkezde yaşadıklarını bilmeniz gerek. İşlerini sadece belirli saatlerde yaparlar, bu da terapiye ihtiyacı olan insanlarla randevuları olduğunda olur.

Hayvan destekli terapilerde kullanılan tek hayvan köpekler değildir. Yunuslar, atlar ve hatta balıkların bile kullanıldığı belirli durumlar mevcuttur.

Köpekler genelde onlarla ilgilenirken basitlikleri ve bizi anlamalarına yarımcı olan altıncı hisleri sebebiyle yaygınca kullanılırlar. İnsan ilişkileri karmaşıktır ve bazen her insanın nasıl hissettiğini anlamak zor olabilir. Bu, huzur ve sakinlik hissi yaydıkları için bir şekilde, köpeklerde gerçekleşmez. Bu yardımlı terapilerde çok yardımcı olur.

Köpekler ne için kullanılır?

Köpeklerin insanlarda bilişsel, fonksiyonel, duygusal ve sosyal fonksiyonları geliştirme rolüne sahiptir. İşte bu sebepten dolayı yardımlı terapilerde “enstrüman” olarak kullanılırlar. Hastanın tüm alanlarda gelişmesine yardımcı olan barışçıl, rahatlatıcı bir ortam yaratmaya yardımcı olurlar.

Hayvan destekli terapilerde köpek kullanımının faydaları nelerdir?

Hayvan destekli terapilerde köpek kullanımının faydaları genel olarak 4 gruba indirgenir: psikolojik, psikomotor, duyusal ve eğitsel beceriler. Hadi bu 4 grubun her birine bakalım ve köpeklerin her birindeki faydasını öğrenelim.

Psikolojik faydaları

  • Morali artırır. Etrafınızda mutlu birinin bulunması sizi de mutlu eder derler. Köpeklerden daha mutlu biri düşünebilir misiniz? Onunla oynamanızı bekleyen ve dikkatinizi çekmek için elinden geleni yapan oyuncu bir dost elbette sizi özel hissettirecek ve böylece moralinizi yükseltecektir.
  • Dikkat aralığını geliştirir. Bu durum en çok da ADHD’si olan çocuklar için geçerlidir. Sevdiğiniz birinin size yaklaşması dikkatinizi çeker ve onun için etrafı gözetlemenizi sağlar.
  • Anksiyete ve stresi azaltır.
  • Sosyal ve fiziksel etkileşimi teşvik eder. Birçok insan kendini başkasının yerine koyarken zorlanır ama bu köpekler için çok kolaydır. Köpekler insanlarla biraz daha rahat sosyal ilişki kurar.
  • Zihinsel uyarılmayı tetikler. Bir köpeğin dikkatini nasıl çekeceğini, onunla nasıl oynayacağını vb. düşünmek aktif bir zihni korumaya yardım eder.

Psikomotor faydaları

Duyusal faydaları

Hayvan destekli terapilerde köpek kullanımının eğitsel faydaları

Oyun oynayan bir köpek
  •  Sosyal becerileri teşvik eder ve geliştirir, empatiyi, cömertliği ve benzer erdemleri teşvik eder.
  • Sorumlulukları ciddiye almaya ve işbirliği ile takım çalışmasına yardım eder.
  • Kötü davranışları azaltır.
  • Oynayarak öğrenmeyi teşvik eder.

Gördüğünüz gibi, destekli terapide köpekleri kullanmanın her açıdan birçok yararı vardır. Köpek dostlarımız için çok daha alan bulmayı umuyoruz ki böylece toplumdaki daha çok insana yardım edebilsinler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.