Depresyon İçin En iyi Tedavi Yöntemi: Evcil Hayvanlar

Depresyon İçin En iyi Tedavi Yöntemi: Evcil Hayvanlar

Son Güncelleme: 20 Mayıs, 2018

Evinde evcil hayvanı olan herkes bilir ki kendimizi mutsuz hissettiğimizde, onların yanında olmak ruh halimizi değiştirir. Köpeğimiz veya kedimizle temas halinde olmak depresyon, acı ve kederi defedebilen mükemmel bir terapidir. Bu tedaviyi denemekten çekinmeyin!

Evcil Hayvanlar ve Depresyon

kedi seven insan

Evcil hayvanlarımızın bize sunduğu sevgi, destek ve sadakat, hayatımızdaki herhangi bir karanlık dönemde rengarenk bir gökkuşağına dönüşmemiz için yeterlidir. Bizim geldiğimizi gördüklerinde gösterdikleri iyimserlik, oynadıkları şeye olan hevesleri veya yüzümüzü yalarken ki halleri, bazen kendimizi daha iyi hissetmemiz için gereken tek şeydir.

Evcil hayvan sahibi olmanın getirdiği faydalar sayısızdır. Bunlardan bir tanesi depresyonu iyileştirme veya zayıflatma olasılığıdır. Köpeğiniz veya kedinizin koşulsuz sevgisi genellikle insanlarınkinden daha hakikidir. Fakat yalnızlığı seven veya anti sosyal kişiler olmanın ötesinde, acıyı azaltmak için onların arkadaşlığının keyfini çıkartabiliriz.

Yapılan çalışmalara göre, hayvanlar her tür olumsuz duyguyu önemli ölçüde azaltma yeteneğine sahiptir. Evcil hayvanlarımızın yanındayken yorgunluk, stres, üzüntü, keder, yalnızlık ve depresyon sanki bir büyü yapılmış gibi uzaklaşırlar.

Bunu başarabilen iki tipik evcil hayvan kediler ve köpeklerdir. Köpeğimize baktığımızda bile beynimizin “mutluluk” olarak bilinen oksitosin hormonunu daha fazla salgıladığı kanıtlanmıştır. Diğer yandan, yanımızdaki kedinin mırlamasını duymak endişelerimizi giderir ve bizi hemen sakinleştirir.

Depresyonu yenmek için nasıl bir evcil hayvan seçmeliyiz?

Evcil hayvanların (diğer duygusal problemlerin arasında) depresyonda olan kişilere yardımının dokunduğunu zaten biliyoruz. Bundan sonra ilk düşünmemiz gereken şey ise arkadaşımız, ailemiz veya terapistimiz olması gereken hayvanın özellikleridir.

Öncelikle, köpek veya kedi sakin ve rahat bir karaktere sahip olmalıdır. Bu da demek oluyor ki örneğin Yorkshire Teriyeri, Kaniş, Boksör gibi daha “enerjik” cinsler depresyon tedavisi için düşünülmemelidir. Ancak burada dikkatli olun; çünkü bu aynı zamanda hayvanın huyuna veya karakterine göre de değişiklik gösterebilir. Bir süre için nasıl bir hayvan olduğuna bakın.

İkinci olarak, artık yavru olmayan bir evcil hayvan edinmek iyi bir fikir olabilir. Bunun birkaç sebebi var: yetişkin bir hayvanın ihtiyacı olan ilgi, bir yavrunun ihtiyacından daha azdır ve yetişkin bir hayvanın ihtiyaçlarının veya davranışlarının neler olacağını artık az çok biliyor oluruz. Yaşlı insanların depresyon yaşamaları durumunda, 5 yaşının üstünde bir köpek veya kedi harika olacaktır.

Üçüncüsü, bu bahsettiğimiz durumlar için bir köpek, bir kediye göre daha iyi bir arkadaş olacaktır. Kedi insanlarının savunmaya geçmelerine gerek yok; ancak şunu anlamalısınız ki, evcil hayvan sahibi depresyonda veya üzgün olduğunda, günün herhangi bir zamanı hayvanına gösterdiği aşırı ilgiyi “kaldırabilecek” bir hayvana ihtiyacı olacaktır. Kediler daha özgür olmaya meyillidirler ve yalnız olmayı tercih ederler. Ek olarak, köpekler daha fazla ilgi gerektirir: zaten onları yürüyüşe çıkarmamıza ihtiyaçları var, üzüntüyü şimdilik bir kenara bırakabiliriz.

Ayrıca sokak hayvanlarını beslemek de size iyi gelecektir…

köpek kedi yaşlı insan

Bir diğer öneri ise bir sokak köpeğini sahiplenmektir. Neden mi? Çünkü dünyada sokak hayvanlarından daha minnettar bir hayvan yoktur. Eğer herhangi bir hayvan, sahibini çok seviyorsa… Hayal edebileceğimizden çok daha fazla zorluktan kurtulmayı başarmış bu canlının nasıl davranacağını bir düşünün. Bu yaptığınız iyiliğin karşılığını vermesi için hayattan bir şey beklemeyin. Çünkü depresyona karşı ilacınız, her gün sevildiğinizi hissetmek olacak.

Son olarak, mekan, zaman ve parasal sebeplerden dolayı evcil hayvan sahibi olamıyorsanız, arada bir de olsa kedi veya köpek terapisi almanızı tavsiye ederiz. Nasıl mı? Hayvanlar için barınaklara giderek, evcil hayvanı olan bir akrabanızı veya bir arkadaşınızı ziyaret ederek veya sadece terk edilmiş bir köpeğe sevgi göstererek bunu yapabilirsiniz. Kendinizi nasıl da hemen daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.