Hayvan Destekli Terapi İşe Yarıyor

Hayvan Destekli Terapi İşe Yarıyor
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hayvan destekli terapi; rehabilitasyon, entegrasyon ya da çocuk psikolojisi gibi terapilerde ve tedavilerde belirli hayvan türlerini kullanarak uygulanan bir terapi çeşididir.

Hayvan destekli terapi, hayvanlara karşı uygulanabilecek olan her çeşit fiziksel ya da duygusal kötü muameleyi kesinlikle kabul etmemektedir. Bu gibi alanlarda hizmet eden bütün hayvanlar özel olarak yetiştirilmiş, bakılmış ve hak ettikleri saygıyı her daim görmüşlerdir. Hastalarının onlarla birlikte zaman geçirmekten keyif aldığı gibi, bu hayvanlar da terapi hayvanları olarak görev yapmaktan keyif alırlar.

Hayvan Destekli Terapi İşe Yarıyor Mu?

Uzun yıllar boyunca bu gibi tedavi amaçlı uygulamalar, alternatif tedaviler olarak göz önünde bulunduruldu. Ve tıp uzmanları tarafından da hep sorgulanan metotlar oldular. Bunun yanı sıra, yapılan tıbbi araştırmalar ile elde edilen gelişmeler neticesinde, artık hayvan destekli terapi yönteminin insanların tedavi edilmesinde bilimsel olarak faydalı olduğu kabul edilmektedir.

Tıp alanında uzmanlaşmış insanlar son zamanlarda hayvan destekli terapinin yanı sıra, her bir hayvanla yapılan egzersiz ve etkileşimi de şiddetle tavsiye etmektedir. Her türlü modern hayvan destekli terapi ve bu terapilerin faydaları ve bazı uygulama alanları ile ilgili daha fazla şey öğrenmek için okumaya devam edin.

Bu Alanda Hangi Hayvanlar Kullanılıyor?

Hayvan destekli terapi ile ilgili yapılan çalışmalar ve uygulanan tekniklerdeki ilerlemeler sayesinde bu alanda artık pek çok hayvan kullanılıyor. Kullanılan hayvan, terapinin amacına ve her hastanın, çocuğun, bebeğin vs. tercihine ve sağlığına göre değişkenlik gösteriyor.

Köpekler

Elbette ki, insanoğlunun en iyi arkadaşı bu listede olmazsa olmazdır. Bu hayvanların terapi, entegrasyon ve çocuk terapisi için çok sayıda kullanım alanı vardır.

köpek destekli terapi

Kısmen ya da tamamen, görme ya da işitme engeli olan insanlar rehber köpekleri kullanmaktadırlar. Çünkü bu hayvanlar, engeli olan bu insanların özgürce hareket etmesini sağlar ve sosyal etkileşimler konusunda da onlara yardımcı olurlar. Bu hayvanlar ,insanların günlük işlerinde ve alışkanlıklarında hep yanlarında bulunurlar. Ve onlara daha aktif ve sağlıklı bir yaşam tarzına ulaşma konusunda destek sağlarlar.

Köpekler aynı zamanda çocuk ve eğitim psikolojisinde de büyük bir başarı elde etmişlerdir. Otizm ya da Down sendromu gibi gelişim bozuklukları olan çocukları ve gençleri öğrenme ve sosyalleşmeye teşvik etme konusunda çok faydalıdırlar.

Ayrıca köpekler, ölümcül hastalığı olan ya da durumu kritik olan hastaların psikolojik sağlığı için de önemli bir rol oynarlar. Bunlara ek olarak köpekler, yaşlı bakım evlerinde ve huzurevlerinde de karşımıza çıkacaklardır. Köpeklerin yalnızca varlığı bile herkesin ruh halini düzeltmek ve insanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamak için yeterlidir.

Yunuslar

Yunus destekli terapi (YDT) hastaya hem umut hem de mücadele gücü vermek konusunda başarılı bir yöntemdir. Pek çok çalışma, bu güzel canlılarla etkileşim halinde olmanın sağlık açısından önemli faydaları olduğunu ispat etmiştir. Ayrıca hastaların büyük bir kısmı da bu terapinin etkili olduğunu kabul etmektedir.

Yunusların yetiştirme biçimi sebebiyle hastaların mücadele etme gücü ortaya çıkmaktadır. Peki bir hayvanı kendi sağlığımızla ilgili fayda sağlamak için doğal yaşam alanından koparmak gerçekten etik bir davranış mıdır?

Bu soruyu kendimize soruyor olsak da, Kızıldeniz’de bulunan açık alanlarda “terapi yunusları” yetiştiren İsrail Yunus Kayalıkları (Israeli Dolphin Reef) gibi bazı kuruluşlar vardır. Bu sayede bu kuruluşlar, hayvanları içgüdülerinden ve doğal alışkanlıklarından yoksun bırakmadan eğitebilmektedirler. Ki bu da bu hayvanların daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmalarını garanti altına alır.

Atlar

Klasik uygarlıklar at destekli terapinin faydalarını çoktandır biliyorlardı. Örneğin, Antik Yunan’da atlar çok sayıda fiziksel ve psikolojik bozukluğu önlemek ve tedavi etmek için kullanılırdı.

hayvanları tedavi için kullanmak

Günümüzde uzmanlar, psikolojik sorunları, kas ve sinir hastalıkları, bilişsel ve sosyal problemleri olan çocukları, gençleri ve yetişkinleri rehabilite etmek için atları kullanmaktadırlar.

Kediler

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, bir kedinin tüyleriyle temas haline geçmenin yaşlı insanlarda hafızayı ve bilişsel yetenekleri uyardığını göstermiştir. Bu sebeple kediler, yaşlı insanlar için hayvan destekli terapi alanında yaygın olarak kullanılmaktadırlar.  Kediler, arkadaş canlısı doğaları ve güzel tüyleri sebebiyle yaşlı insanların tercih ettiği hayvan olmaya daha yatkındırlar.

Küçük Kertenkele ya da İguanalar

Hayvan destekli terapi için kertenkeleleri kullanmak kesinlikle en egzotik ve en yenilikçi fikirlerden bir tanesidir. Bu ufak sürüngenler çocuklarda bilişsel, duygusal ve sosyal yetenekleri uyarma konusunda yetenekli hayvanlardır. Aynı zamanda bu hayvanların bu konuda büyük bir avantajı vardır: Tüyleri yoktur. Bunun bir sonucu olarak da alerjisi ya da solunum ile ilgili problemleri olan çocuklar için mükemmel bir seçim olurlar.

Tavşanlar, Hamsterlar ve Gine Domuzları

Son olarak, bu minik kemirgenleri listenin dışında bırakamazdık. Bu hayvanları çocuklar için duygusal ve sosyal uyarıcı olarak kullanmak iyi bir seçenektir.

Herhangi bir hayvan destekli terapiyi yalnızca uzmanların uygulayabileceğinden bahsetmemiz çok önemlidir diye düşünüyoruz. Her hastanın kişisel ilgi ve tedavi görmesi gerekmektedir. Bu nedenle doğru hayvanı, doğru aktiviteleri ve doğru programı seçmek de bu konuda büyük önem arz eder.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.