Shiba Inu: Bakımı ve Beslenmesi

Shiba Inu orjinalinde kuş ve diğer küçük hayvanları uzaklaştırması için Japonya'da yetiştirilmiş bir köpek cinsidir. Ayrıca, yaban domuzu avlamak için de kullanılırlardı. Ancak, günümüzde Shiba Inular eşlikçi köpekler haline geldi.
Shiba Inu: Bakımı ve Beslenmesi

Son Güncelleme: 13 Eylül, 2019

Shiba Inular normalde çok nazik ve arkadaş canlısı köpeklerdir. Ayrıca, cüretkar, tetikte, güçlü iradeli ve özgüvenleri yüksek hayvanlardır. Yani kısaca, ne yapılması ve nasıl yapılması gerektiğine dair kendi fikirleri vardır.

Bu köpek cinsi Japonya’ya özgü 6 köpek türünden birisidir ve, mutlu tavırları ve enerjileriyle bilinirler. Kulakları yukarı doğru bakar ve çok çeviklerdir, ayrıca, hipoalerjenik olmaları da dikkat çeker.

Shiba Inular son derece sadık köpeklerdir ve ev yaşamı için uygunlardır. Ancak, yabancıları hoş karşılamaz ve genelde yabancılara güvenmezler. Ek olarak, bu köpek cinsi paylaşmayı pek sevmez ve bu konuda genelde tetiktedir.

Söz konusu ailelerini, yemeklerini, oyuncaklarını veya bölgelerini korumak olduğunda, biraz agresifleşebilirler. Ancak neredeyse tüm köpekler gibi, eğitim bu cinsin de davranışları için faydalı olacaktır.

shiba inu bakımı

Shiba Inu Bakımı

Bu köpeklerin kalın bir kürkü vardır ve bu yüzden çok tüy dökerler. Tüy dökme mevsiminde, tüylerini haftada birkaç kez hatta bazen her gün taramanız gerekebilir. Eğer bunu yapamıyorsanız, haftada bir veya iki tarama seansı yeterli olacaktır.

Ancak, tüy dökmesine rağmen Shiba Inular kendi doğaları nedeniyle temiz köpeklerdir ve diğer köpek türleri gibi güçlü bir kokuları yoktur. Taramak, dökülen tüyleri toparlamaya ek olarak, köpeğin cildindeki doğal yağların da yayılmasını sağlar.

Söz konusu banyo yapmak olduğunda, bu köpeklerin arada bir yıkanmaya ihtiyacı vardır. Üç dört ayda bir veya köpeğin buna ihtiyacı olduğunda, onu yıkamalısınız. Köpeğinizi gereğinden fazla yıkamak, cildinin ve tüylerinin kurumasına neden olacağı için, bunu yapmaktan kaçınmalısınız.

Diğer tüm köpek türleri gibi, Shiba Inular da dişlerinin ve tırnaklarının temizliğinde yardıma ihtiyaç duyarlar. Ağız kokusu ve diş eti hastalıklarını önlemek için, haftada iki veya üç kez köpeğinizin dişlerini fırçalamalısınız. Tırnaklarınıysa, pati zedelenmelerini önlemek için ayda bir veya iki kez kısaltmalısınız.

mama yiyen köpek

Shiba Inular Aşırı İnatçı Olabilirler

Köpeğiniz için bir bakım rutinine mümkün olduğunca erken başlamalı ve bu deneyimi onun için olabildiğince keyif verici hale getirmelisiniz. Shiba Inulara ne beklemeleri ve nasıl davranmaları gerektiğini, işin en başında öğretmelisiniz. Bu sayede istenmeyen davranışları önleyebilir ve gelecekte köpeğinizin bakımını rahatça yapabilirsiniz.

Ayrıca, köpeğinize her gün yeterli fiziksel aktivitede bulunabileceği fırsatlar sunmalısınız. Bu cins köpeklerin, sağlıklarını koruyabilmek için koşmaya, oynamaya ve fiziksel olarak aktif olmaya ihtiyacı vardır.

Ek olarak, eğitime küçük yaşta başlamak çok önemlidir. Shiba Inu yavrularının sıkı bir disipline ihtiyacı vardır. Bu köpek cinsi inatçı olmaları ve eğitilmelerinin zorluğuyla bilinir.

Shiba Inunun Beslenmesi

Shiba Inuların uzun ve sağlıklı bir ömür sürmeleri için iyi dengelenmiş bir diyete ihtiyaçları vardır. Diğer köpekler için olduğu gibi, en sağlıklısı çiğ doğal yiyeceklerdir.

İşlenmiş yiyecekler, uzun vadede köpeğiniz için yararlı değil zararlı olacaktır. Bu yüzden, köpeğinizin sindirim sisteminin sağlığı için daha sağlıklı besinler tercih etmelisiniz. Köpeğinize çiğ yiyecekler verdiğinizde, hem kürkü daha parlak, hem de cildi ve iç organları daha sağlıklı ve mutlu bir köpeğiniz olur.

Ancak, bu, Shiba Inunuza kuru mama veremezsiniz demek değil. Köpeğinize vereceğiniz kuru mamanın özelliklerine dikkat etmelisiniz.

  • Ana protein kaynağı et olmalı.
  • Ana malzemesi buğday, mısır veya soya olan yiyecekleri tercih etmeyin. Pek çok köpek buğday ve mısıra alerjiktir. Karbonhidrat kaynağı olarak,  pirinç ve patates en kolay sindirilen kaynaklardır.
  • İçerik kısmında çok fazla yan ürün (un, katkı malzemeleri, yüksek oranda D vitamini vb.) olan mamalardan uzak durun.
  • Yapay renklendirici veya koruyucu içeren mamaları kullanmayın.

Beslenme Düzeni

Shiba Inu yavrularının günde birkaç kez yemek yemeleri gerekir, gün içerisinde ufak dört veya beş porsiyon yemek vermelisiniz. Tercih ettiğiniz yiyecek türüne ve, içerdiği besin ve kalori değerlerine göre, bir Shiba Inu yavrusuna en az 1 bardak mamayı gün içinde yayarak vermelisiniz. Ayrıca köpeğinizin her zaman yeterli suyu olduğundan emin olmalısınız.

Köpeğiniz bir yaşına ulaştığında artık günde sadece iki kez yemek vermelisiniz. Genelde günde yaklaşık 1 bardak mama yerler. Ancak, bu, köpeğin boyutuna, yaşına ve aktiflik seviyesine göre değişebilir. Emin olmak için veterinerinize danışın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.