Köpeğinizin Tüy Dökme Mevsimi İle Baş Etmenin Yolları

Köpekler, tüy dökme mevsimi geldiğinde aşırı miktarda tüy kaybederler. Bu nedenle onların tüylerini her gün fırçalamanız gerekir. Ayrıca, ölü saçları etkili bir şekilde çıkarmak için diğer temizlik kurallarına uymak önemlidir.
Köpeğinizin Tüy Dökme Mevsimi İle Baş Etmenin Yolları

Son Güncelleme: 03 Temmuz, 2018

Bir köpeğin tüy dökme mevsimi geldiğinde, bunun üstesinden nasıl geleceğinize dair hayal kırıklığına uğramamalısın. Her şeyden önce, sakin olun ve olayın iyi tarafından bakmayı deneyin. Bu şekilde bu iş, size ve evcil hayvanınıza yük olmayacaktır.

Köpeklerin tüyleri neden dökülür?

Bir köpeğin vücudu, tıpkı bizimki gibi çeşitli aşamalardan geçer. Tüyler,  saç folikülü olarak bilinen hücrelerden oluşur. Bu hücreler, hayvanın tüylerini canlı tutar ve bu hücrelerin durumunu, tüylerin parlaklığı ve ipeksi oluşu ile belirleyebilirsiniz.

Vücudumuzdaki diğer hücrelerde olduğu gibi, bu hücreler de bir süre sonra ölür ve yenilenir, yenilerini ortaya çıkarırlar.  Bu bir köpeğin tüy dökmeye başladığı  zamandır.

Her ne kadar geçici olsa da, tüy dökme mevsimi geldiğinde, evinizin en umulmadık yerlerinin tüylerle kaplandığını görmek sizin için kabus olabilir! Aşağıda, bu sürecin  sizin için daha kolay bir hale gelmesini sağlayacak olan yöntemleri bulabilirsiniz.

tüy dökme mevsimi

Tüy dökme mevsimi ile baş etmek

İşte, evcil hayvanınızın geçireceği bu süreci kolaylaştıracak bazı basit ve pratik ipuçları.

Evcil hayvanınızın tüylerini her gün tarayın

Köpeğinizin tüylerini günlük olarak taramak , ölü tüylerden kurtulmanın ve evinizin her yerine yayılmasını engellemenin en iyi yollarından bir tanesidir. Özellikle tüy dökme mevsiminde kullanılacak olan bazı fırça türleri vardır. Bu özellikte olan fırçaları pet shop’lardan bulabilirsiniz. Evcil hayvanınızın tüylerinin günlük olarak fırçalanmasının çaba gerektirdiği doğrudur, ancak sonuçları oldukça olumludur.

Güçlü bir elektrik süpürgesi alın

Belki hiç elektrikli süpürgeniz olmadı ya da zaten küçük bir tane var. Ancak, evde bir köpeğiniz varsa bu yeterli değildir. Evcil hayvanınızın döktüğü tüm tüyleri toplayabilecek kapasiteye sahip güçlü bir  elektrikli süpürgeye ihtiyacınız olacak. Bu oldukça iyi bir yatırımdır, çünkü sizi çok fazla işten kurtaracak ve evinizi temiz tutmaya yardımcı olacaktır.

Kauçuk bir fırça kullanın

Her gün elektrikli süpürge  kullanamıyorsanız kauçuk fırçalar harika bir alternatif olabilir. Bu fırçalar geleneksel olanlardan daha iyidir çünkü kauçuk, tüyleri statik elektrikle toplar.

Evcil hayvanınızı yıkayın

Banyo yaptırmak, evcil hayvanınızın ölü tüylerini gidermek için harika bir yoldur. Evcil hayvanınızı yıkama ve kurutma esnasında tüm gevşek tüyleri çıkardığınızdan emin olun. Böylelikle, evcil hayvanınızın tüyleri evinize daha az dökülecek ve evinizin temiz kalmasını sağlayacaktır.

köpekleri yıkamak

Halıları, kilimleri kaldırın

Oturma odanızda, yatak odanızda veya herhangi bir yerde bir paspas şeklinde bile olsa bile, her türlü kilim ve halıları kaldırın. Özellikle tüy dökme mevsiminde bunları kaldırdığınızdan  emin olun Köpekler onların üzerinde yatmasa bile, tüyleri çok küçük olduğu için en beklenmedik yerlerden dahi çıkabilir.

Kurallar koyun

Köpeğinizin tüy dökme mevsiminde evdeki kanepe, yatak ya da diğer herhangi bir yere çıkmasına izin vermeyin. Eğer izin verirseniz, eviniz bir tüy tabakasıyla kaplanacak ve herhangi bir yere oturamayacaksınız.

Unutmayın ki, kuralları belirlediğiniz takdirde, köpeğinizi azarlamanıza gerek kalmayacak çünkü tüylerinin dökülmesi gayet doğaldır ve köpeğinizin kontrolü dışındadır.

Bu olaya iyi tarafından bakmaya çalışın, böylelikle sizin ve evcil hayvanınız için daha iyi bir ortam oluşacaktır. Endişe etmeyin, birkaç gün içinde hepsi geçecek.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.