Alerjiye Yol Açmayan Hayvanlar

Hangi evcil hayvanların alerjiye yol açmadığını bilmek ister misiniz?
Alerjiye Yol Açmayan Hayvanlar

Son Güncelleme: 07 Ağustos, 2019

Sonunda bir evcil hayvan sahiplenmeye karar verdiniz, ancak alerjisi olan aile üyeleriniz mi var? Ve bu, seçim sürecinizi zorlaştırıyor mu? Hangi evcil hayvanların alerjiye yol açmadığını bilmek ister misiniz? O zaman, Benim Hayvanlarım’ın sizin için hazırladığı bu listeye bir göz atın.

Bu evcil hayvanlar alerjiye neden olmaz

Genel olarak, kediler en çok alerjiye neden olan hayvandır. Ancak, bu türlerde bile, alerjiye neden olmayan bazı kediler vardır. Aynısı kuşlar için de geçerlidir. Bu nedenle, alerjisi olan biri ile aynı evde bulunabilecek en iyi hayvanları öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Devon Rex kedisi

Önceki yazılarımızda – yukarıdaki resimde yer alan – bu kedi ırkı hakkında okuduğunuzu hatırlıyor olabilirsiniz. Sivri uçlu kulakları, sizi hipnoz edebilecek gözleri ve kısa tüyleri var. Kürkleriyle ilgili garip olan şey şu, tüyleri derisine o kadar sağlam şekilde bağlı ki ikisini ayırmak neredeyse imkansız.

Kedi alerjisi olan insanların, hayvanın kendisine karşı alerjisi yoktur. Aksine, alerji, kediler kendilerini temizledikleri zaman etrafta bıraktıkları tüy ve tükürük karışımına bir tepkidir. Tüyleri evin her tarafına yayıldığı zaman, insanlarda hapşırma ve diğer semptomlar ortaya çıkmaya başlar.

Hamster

Ya, onun varlığında alerjik reaksiyonlar vermeyeceğinizi bilmenize rağmen hala bir kediyi evlat edinmek istemiyorsanız? Bu durumda, hamster gibi küçük bir kemirgen sahiplenmekle başlayabilirsiniz. Ancak, hayvan kepeğine karşı alerjiniz olmadığından emin olmalısınız. Eğer zaten bir hamsterle herhangi bir sorun yaşamadan birkaç saat geçirdiyseniz, o zaman tabii ki bir hamster sizin için mükemmel bir evcil hayvan olabilir.

avuç içinde hamster

Eğer bir hamster sahiplenecekseniz, bu hayvanların çoğu zaman kafeslerinde olmaları gerektiğini unutmayın, çünkü oyuncakları ve diğer ekipmanları buradadır. Aksi takdirde hamsterınız sıkılabilir ve bazı mobilyalarınızı veya favori eşyalarınızı yemeye başlayabilir.

Tavşan

Eğer hem tüylü evcil hayvanları seviyorsanız hem de onlara alerjiniz varsa, bu onlardan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Tavşan alerjisi vakaları, çok az görülür. Ve tavşanları evcil hayvan olarak besleyen insanlar, tavşanlarla çok büyük sorunlar da yaşamaz.

mavi yumurta ve küçük tavşan

Tavşan sahibi olmak çok eğlenceli olabilir. Bu özellikle onlara bir şeyler öğretmek için zaman harcıyorsanız geçerlidir. Bu konuda bir köpeğe benzeyebilirler! Eğer kafeslerinde kapalı değillerse adlarını seslendiğinizde gelirler, onları azarladığınızda kötü hissederler ve her zaman size yakın olmak isterler, hem de siz herhangi bir alerjik reaksiyon yaşamadan!

Kaniş köpekler

Kanişler, alerjik reaksiyonlara neden olduğu hiçbir zaman görülmemiş az sayıdaki ırktan biridir. Tüyleri, alerjisi olan insanları etkilemiyormuş gibi görünmektedir. Pek tüy dökmezler ve kürklerindeki düğümlerden kurtulmak için düzenli olarak kesime götürülmeleri gerekir.

halıda yatan süslü köpek

Bunlar, her zaman sahibinin dikkatini çekmeye ve sevilmeye çalışan sevgi dolu ve oyuncu hayvanlardır. Bu nedenle, onlardan biriyle yaşamayı çok sevebilirsiniz. Ancak, neredeyse hepsi yaşlarının ilerlemesi ile beraber görme problemleri yaşarlar. Bu sizin için bir problem olur mu, düşünmelisiniz.

Balıklar

Hayvanları seviyorsanız ve evinizde de hayvanlar olsun istiyorsanız ama alerjiniz varsa, o zaman bir kırmızı balık sizin için mükemmel olacaktır. Zarif yüzüşlerinin ve çok renkli güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Ve böylece kaşıntı, sulanan gözler veya hapşırmak ile ilgili endişe duymanıza gerek kalmaz.

akvaryumda renkli balıklar

Sphynx Kedi

Bu kedi cinsinin seveni çok azdır, çünkü kürkleri yoktur. Ama, alerjiniz varsa tüysüz bir kediden daha iyi bir kedi olabilir mi? Farklı ve orijinal olmayı seven biri misiniz? Kedileri seviyorsanız, sadece tüysüz oldukları için onlardan vazgeçebilir misiniz? Eğer geçmem diyorsanız, aradığınız evcil hayvan budur!

koltukta duran tüysüz kediler

Bu kedilerin derisi ile günlük olarak ilgilenilmesi gerekir. Derilerinin her zaman nemli kalmasını sağlamalısınız. Ayrıca, kulakları da kürkle korunmaz. Bu yüzden kulaklarını ara sıra temizlemeniz gerekir. Bunu yapmak için, dikkatli olmalı ancak kedinize taviz de vermemelisiniz.

Sürüngenler

Ne olursa olsun herhangi bir evcil hayvanı sahiplenmek istiyorsanız; belki bir yılan, iguana veya başka bir sürüngen sizin için ideal olabilir. Ayrıca kurbağa veya kaplumbağa da sahiplenebilirsiniz. Evde bir hayvanınız olduğu sürece hangi hayvan olduğu fark etmez, değil mi?

sarı renkli yılan

Gördüğünüz gibi, bu evcil hayvanlar alerjiye yol açmaz, böylece herhangi bir problem yaşamadan sevdiğiniz bir cinsi seçebilir ve onlarla yaşayabilirsiniz. Ayrıca, hayvanlara olan sevginizi ya da evinizde bulunmaları konusundaki isteğinizi de unutmanıza gerek yok. Hangi hayvanı istediğinize karar verebildiniz mi?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.