Köpeğinizin Diş Eti Ne Anlatıyor?

Köpeğinizin Diş Eti Ne Anlatıyor?

Son Güncelleme: 09 Ocak, 2019

Köpeğinizin sağlığı için ağız ve diş temizliği çok önemlidir. Ağız yoluyla bulaşan birçok hastalık olduğu için ağız sağlığına dikkat etmek köpeğinizi bunlardan koruyabilir. Köpeğinizin diş eti rengi sağlık durumu hakkında size bilgi verebilir. Yazımızın geri kalanında konuyla alakalı detayları vereceğiz.

Diş eti rengi neye işaret eder?

Hangi rengin ne demek olduğuna gelmeden önce diş etlerini incelemenin doğru yolundan bahsedeceğiz. Farklı tonları nasıl ayırt edeceğimizi bilmeliyiz. Aşağıdaki ipuçlarına bir göz atın:

  • Köpeğiniz için sağlıklı rengin ne olduğunu belirleyin. Her köpeğin diş eti rengi farklıdır ancak hasta olduklarında ya da kötü beslendiklerinde bu renk değişir. Yani diş etlerini kontrol etmek için köpeğinizin hastalanmasını beklemeyin. Sağlıklıyken nasıl gözüktüklerini bilirseniz değiştiğinde fark edebilirsiniz.
  • Tüm renk değişimleri önemlidir. Bir terslik olduğunu düşünmeniz için diş etlerinin tamamen beyaza dönmesi gerekmiyor. Sadece birkaç ton açılabilir ama bu da dikkate değerdir çünkü diş etlerinin rengi nedensiz yere solmaz.
  • Diş etlerinin üstünde leke olup olmadığını kontrol edin. Bazı köpeklerin hem diş etlerinde hem de dillerinde kahverengi lekeler olabilir. Endişelenmeyin, bu son derece normaldir. Sadece daha önce yokken birdenbire ortaya çıkmaları dikkat edilmesi gereken bir durumdur. İşte bu gibi nedenlerden ötürü köpeğinizin diş etlerinin sağlıklıyken nasıl gözüktüğünü bilmelisiniz.
  • Sağlıklı diş etleri ıslak, pürüzsüz olmalı ve herhangi bir şişlik bulunmamalıdır. Sağlıksız diş etleri genelde kuru ve yapışkan olurlar.
köpek dişleri

Köpeğinizin sağlıklı diş eti rengini belirledikten sonra renk değişikliklerine dikkat etmeye başlayabilirsiniz. Diş etleri farklı tonlarda olabilir ve hepsinin bir anlamı vardır.

Sağlıklı diş etleri nasıl gözükür?

Sağlıklı diş etlerinin genelde pembemsi bir rengi vardır. Köpeğinizin diş eti bu tonlardaysa tansiyonu iyi durumda ve vücudu ihtiyacı olan vitamin ve besinleri alıyor demektir.

Diş etleri parlak ve yumuşak olmalı ancak yapışkan olmamalı. Parmağınızla köpeğinizin diş etine baskı uygulayın. Eğer birkaç saniye içinde eski rengine dönüyorsa kan dolaşımı düzgün bir şekilde işliyor demektir.

sağlıksız diş etleri

Farklı diş eti renkleri

Köpeğinizin sağlık durumunu aşağıdaki renklere göre takip edebilirsiniz:

  • Beyaz: Köpeğinizin diş etlerinin beyaza dönmesi birkaç farklı anlam taşıyabilir; anemi, zehirlenme, babesiosis vb. Ancak zamanında müdahale edildiği sürece bu sorunların hiçbiri ölümcül tehlike taşımaz. Bu nedenle köpeğinizin diş etinin beyaz rengini aldığını görürseniz veterinere gitmeyi ertelemeyin.
  • Soluk: Diş eti beyaz değil ancak normal renginden birkaç ton soluksa iç kanama, yaralanma, düşük tansiyon veya başka hastalıklara işaret ediyor olabilir. Hızlıca veterinere gitmelisiniz.
  • Koyu kırmızı: Köpeğiniz sıcak çarpması geçiriyor olabilir. Çabucak müdahale etmezseniz dehidratasyon yaşayabilir.
  • Sarı: Sarılık cildin rengini sarıya çevirir; bu nedenle sarı diş etleri bu hastalığa işaret ediyor olabilir. Tehlikeli bir hastalık değildir ancak tedavi için veterinere götürmelisiniz.
  • Mavi: Diş etinin alabileceği en tehlikeli renklerden biridir çünkü köpeğinizin kanında yeterince oksijen olmadığı anlamına gelir. Hiç bekletmeden hemen veterinere gidin. Köpeğiniz felç ya da anevrizma geçiriyor olabilir.

Yazımızda bahsettiğimiz gibi köpeğinizin diş eti rengi sağlığı hakkında size birçok şey söyleyebilir. Bu nedenle renklerin anlamlarını bilmenizde fayda var. Böylece köpeğinizin en küçük bir sıkıntısını fark ederek zamanında müdahale edebilir olacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.