Rhodesian Ridgeback: Cesur Bir Köpek

Rhodesian Ridgeback Güney Afrika bölgesinde yaşayan bir köpek cinsidir.
Rhodesian Ridgeback: Cesur Bir Köpek

Son Güncelleme: 19 Mart, 2021

Rhodesian Ridgeback çok göz alıcı bir köpektir. Sadece hızlı değil oldukça da çeviktir. Bugün bu köpek cinsini daha yakından tanımanız için sizlere kendisine dair bilgiler vereceğiz. Belki de bir köpek sahiplenmeyi düşünüyordunuz ve bu siz ve aileniz için ideal cins olabilir!

Bu köpek türü 16. yüzyıla, Avrupalıların Güney Afrika’yı işgal edip oranın “Khoikhoi” isimli yerlileri ile tanıştıkları zamana dayanır. Bu takma isim Türkçe dilinde “kekeme” anlamına gelir.

Bu yerlilerin ana özelliği sırtında tüy sorgucu olan, yarı evcilleştirilmiş bir vahşi köpeği vardı. Bu sorguç, vücutlarındaki tüylerin aksi tarafa doğru uzuyordu ve bir mızrak şeklindeydi. 

Aborjinler bu köpeği avcılık ve çobanlık için kullanıyordu. Dayanıklı oluşları uzun çalışma sürelerini kaldırabilmelerine izin veriyordu. Hatta bölgenin aşırı hava sıcaklıklarında su, yemek olmaksınız iki gün rahatça yaşayabiliyorlardı. En önemlisi de enerjilerini kaybetmiyor oluşlarıydı.

Rhodesian Ridgeback, korkusuz bir köpek

Rhodesian Ridgeback oldukça hızlı adapte olan, sessiz ve güçlü bir hayvan. Bu tarz özellikleri ve özellikle de havlamaması onu muhteşem bir avcı yapar. Korku nedir bilmezler ve gerekirse kendilerini diğer avcılara karşı korurlar. Aynısını kendi sahipleri ya da avları için de yapabilirler.

Ellerinde halihazırda Mastiff, Terrier ya da Danua gibi köpekler olsa da Avrupalılar kısa sürede bu cinslerin Rhodesian Ridgeback ile karşı karşıya bile gelemeyeceğini fark etti. Bu cinsler örneğin bir Afrika aslanı ile yüzleşemez ya da aşırı sıcak havalara dayanamaz.

Bu yüzden çok zaman geçmeden kendi cinslerini Güney Afrika köpekleri ile karıştırmaya başladılar. Bu hiç de kolay bir iş değildi. Hatta yeni köpeklerin çoğu istenen cesaret ya da mizaca sahip değildi. Sahip olan birkaçı da bu sorgucu taşıyan köpekler oluyordu. Rhodesian Ridgeback köpeğinin arkasındaki sır bu olabilir miydi?

Bölgedeki işgalciler köpekleri çiftleştirmeye devam etti ve istedikleri özellikleri elde etmek için dikkatli seçimler yaptılar. Ta ki artık Rhodesian Ridgeback olarak bilinen cinse ulaşana kadar.

Rhodesian Ridgeback cinsi bir köpeğin fiziksel özellikleri

Çayırda koşan Rhodesian Ridgeback

Erkekler 36 ile 40 kilo arası ağırlıkta, 60 ile 68 santimetre uzunluğunda olabilir. Bununla beraber dişiler de 60 santimetre civarı uzunluğunda ve 30 ila 37 kilo ağırlığında olabilirler.

Tüyleri kısadır ki bu da onları pirelerden koruduğu için iyi bir özelliktir. Aynı zamanda bu cinsin karakteristik güzelliğinin bir parçası olarak tüyleri parlak ve yoğundur.

Buna ek olarak bacakları da güçlü ve düzdür. Bu da etkileyici dayanıklı oluşlarının önemli bir parçasıdır. Aynı zamanda kaslı, çevik, oldukça aktif hayvanlardır ve görünüşleri oldukça simetrik ve atletiktir.

Vücutlarındaki tüylerin kalanına ters yönde büyüyen tüyleri en karakteristik özellikleridir. Safkan olabilmeleri için bu sorgucun belirgin ve simetrik olması ve kalçalara doğru incelmesi gerekir.

“Kabul edilen” renkleri soluktan kırmızımsı kahverengiye kadar farklılık gösterir. Hatta göğüslerinde küçük beyaz bir noktaya da “izin verilir.”

Kişilikleri

Parkta duran bir Rhodesian Ridgeback

Bu köpekler sadık ve zekidir lakin yabancılara pek düşkün değillerdir. Bu onlara saldıracakları anlamına gelmez ama birinin yaklaşmasına izin vermeden önce onu iyice ince eleyip sık dokurlar.

Oldukça güçlü bir karakterleri vardır ve kimisi oldukça yaramazdır. Bununla beraber her biri ailesini koruyacaktır ve bu özellikleri onları çocuklar için ideal bir cins yapar. Aynı zamanda düzgün bir şekilde eğitildikleri zaman harika bekçi köpekleri olabilirler.

Özel ilgi

Rhodesian Ridgeback herhangi bir özel ilgi istemez. En azından diğer köpeklerden farklı bir ilgi istemez. İyi ve sağlıklı bir beslenme düzeni sunduğunuza emin olun. Aynı zamanda sakinleşmek ve rahatlamaları için sıklıkla egzersiz yapmalarına izin vermelisiniz.

Sosyalleşmek bu cins için çok önemlidir çünkü yabancıları görmezden gelme gibi bir yatkınlıkları vardır. Eğitimlerindeki temel kural her zaman olumlu pekiştirmeye sadık kalmaktır.

İlginizi çekebilir ...
Westphalische Dachsbracke: Minyatür Bir Av Köpeği
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Westphalische Dachsbracke: Minyatür Bir Av Köpeği

Westphalische Dachsbracke, Alman av köpeklerinin küçük bir replikası ve av köpeklerini seven ama evinde yeterli yeri olmayan kişiler için çok ideal bir tür.